Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 8 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 10 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Jak připravit pruty na novou sezonu

Marek iRybářství 25. února 2021 0 komentářů
rybářský prut

foto: David Štrunc

Ostatní

Rybářská sezona se pomalu blíží. Většina z nás se už nemůže dočkat prvních jarních slunečních paprsků. Pojďme se však ještě na chvíli zastavit a zkontrolovat si svou výbavu, abychom pak u vody nezaplakali nad výdělkem.

text: Jaroslav Švajgr

Přichází čas na zhodnocení minulé sezony a hlavně plánování a přípravu té příští. Nejde jen o přemýšlení nad novými místy, skladbě krmení nebo nákupu nových rybářských drobností. Každý by měl také věnovat pozornost svému náčiní, a to především tomu základnímu, kterým jsou rybářské pruty a navijáky. Pojďme se spolu nejdřív podívat na základní ošetření a udržování vašich prutů. Příště se zaměříme na navijáky.

REKLAMA

co potřebuju na úpravu prutů
foto: David Štrunc

Očista je základ

První údržbou a následně i vaší vizitkou by mělo být vyčištění prutů tak, abyste vyrazili do nové sezony s pruty čistými a zachovalými. Základem je umýt blank jemnou molitanovou houbičkou a vlažnou vodou, do které přidáme klasický kuchyňský mycí prostředek. Kde je potřeba, použijeme kartáček na ruce. Očka a zvlášť jejich výplň zbavíme nánosu nečistot, které se usadily z monofilu nebo pletenky. Zabraňuje to drhnutí a zbytečnému odporu při nahazování i zdolávání ryb. Také očistíme výše uvedeným způsobem šroubení (držák navijáku).

Co přebrousit a přetmelit

Rukojeti prutů jsou obvykle vyrobeny z korku, korkové pásky, smršťovačky nebo EVO hmoty. Pokud má váš prut korkovou rukojeť, použijeme k jejímu očištění hadřík a líh. Zásadně nepoužíváme kartáček, který by vám vydřel tmel, jímž se v továrně plní duté póry v korku. Pokud nejste s daným výsledkem spokojeni a korková rukojeť je dostatečně silná, můžete jej přebrousit brusným papírem na dřevo o hrubosti 220-400. Pokud byste chtěli výsledek ještě vylepšit, můžete korek opětovně přetmelit a následně opět přebrousit. Korek zásadně nelakujeme; existují profesionální prostředky, kterými ho můžete ho ošetřit.

REKLAMA

korek prutu
foto: David Štrunc

Folie musí pryč

Jedna důležitá rada na závěr: nikdy nenechávejte na svých prutech ochranné folie zakrývající korek. Slouží pouze pro přepravu z továrny, ale při běžném provozu se pod ní drží nečistoty, vlhkost, a navíc není ani příjemná do ruky.

Kontrola oček

Rukojeti z umělých hmot a pěn očistíme kartáčkem a vlažnou vodou s mycím prostředkem. Když jste se svou prací spokojeni a váš prut vypadá téměř jako nový, věnujte pozornost všem očkům, kterými je osazen. Důkladně je prohlédněte pod jasným denním světlem, jestli nejsou uvolněná, nemají vyštíplé části výplně nebo jestli nemají vybroušené drážky od vlasce či šňůry. Nejvíce tím trpí koncová očka. Dobrým pomocníkem při kontrole oček je malý tenký perořízek. Výplně musí být naprosto hladké.

mytí blanku
foto: David Štrunc

Sůl je prevít

Každé poškozené očko je třeba vyměnit. V případě poškození výplně při zachování původního tvaru rámečku očka lze výplň vyměnit, v opačném případě se musí očko převázat. Koncová očka je v případě prodření lépe vyměnit za nová, kvalitnější. Vynikající zkušenosti mám s očky firmy Fuji, které i v levnějších provedeních vykazují nejlepší kvalitu. Výše zmiňované umytí oček doporučuji u prutů, které používáte ve styku s mořskou vodou, udělat co nejdříve. Nejlépe hned po návratu z rybaření. Sůl je prostě prevít a u méně kvalitních oček dojde časem k prasknutí celého rámu a očko se musí vyměnit (převázat).

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled