Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 4 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 13 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem

Jak připravit navijáky na novou sezonu

Marek iRybářství 7. března 2021 0 komentářů
naviják

Naviják. Foto: Ondřej Cupal

Ostatní

V nedávném článku o údržbě náčiní jsme se věnovali jeho základnímu prvku – rybářskému prutu. Nyní si povíme něco o rybářském navijáku a jeho servisu. Mnozí z nás se o své náčiní nestarají a berou je jako spotřební zboží. Když doslouží, koupí nové. To je ale škoda.

text: Jaroslav Švajgr

Životnost, kvalita chodu navijáku a funkčnost se totiž dají prodloužit. Pokud chodíte na ryby jen průměrně (například padesát vycházek ročně), postačí navijáky servisovat tak jednou za tři roky. V případě, že je extrémně zatěžujete nebo jsou vystaveny vlivu slané vody, měli byste je nechávat servisovat častěji.

REKLAMA

naviják
Foto: Jaroslav Švajgr

Nejdříve očista

Co vůbec znamená servis navijáku a jak by měl vypadat? Začneme asi tím, že naviják očistíme celý zvenku. Za pomoci malířského štětce a třeba vyřazeného zubního kartáčku či molitanové houbičky odstraníme písek, zbytky krmení a všechny nečistoty. Úkol číslo jedna máte tímto splněn.


Jaké nářadí potřebujeme?

Nyní přistoupíme k jeho úplnému rozebrání. Co budete potřebovat? Trubkový klíč na povolení matice rotoru (nejčastěji je jeho velikost dvanáct). Několik různých křížových šroubováků, případně plochých (podle typu navijáku), nůž, pinzetu atd. Některé navijáky nelze pro speciální nářadí, které se u nás velmi špatně kupuje, ani otevřít. Naviják postupně rozebereme, nejlépe na nějaké podložce, a dbáme na to, abychom nic neztratili. Především dáváme pozor na drobné podložky, minipružinky a podobně. Samotnou komoru vypereme technickým benzínem. Všechny součástky zbavíme starého maziva tak, aby byly úplně čisté. Důvod je prostý. Původní mazivo by se pouze smíchalo s novým a ztratilo by tak na svém významu.

REKLAMA

naviják
Foto: Jaroslav Švajgr

Olej a vazelína

Ložiska nepereme, ale otřeme je dočista v hadříku a vyzkoušíme jejich funkčnost. Orezlá, hlučná a málo se točící přirozeně vyměníme (dají se koupit ve speciálních obchodech). Před kompletací je lehce prokápneme olejem (osobně používám plnou syntetiku). Jako mazivo na převody používejte vazelínu, raději řidší konzistence, a vždy je lepší méně než více. Na některé převody (kovové navijáky) se může hodit o něco hustší viskozita. V případě, že používáte navijáky na moře, není od věci udělat na kovových součástkách jemný mastný film (nejlépe štětečkem). Je to dobrá prevence prosti slané vodě.

naviják
Foto: Jaroslav Švajgr

Jak zjistit axiální vůli?

Důležitá je takzvaná axiální vůle a její vymezení (to se týká i úplně nových navijáků). Zjistíte ji, když uchopíte naviják jednou rukou, druhou rukou kličku a zatlačíte směrem na hlavní kolo, pokud je zde vůle, je dobré ji vymezit, převod tak lépe zapadá do sebe a snižuje se jeho opotřebování a kolo po čase zdaleka tolik nevrní. K tomuto účelu slouží tenké, mosazné vymezovací podložky.

naviják
Foto: Jaroslav Švajgr

Pozor na WD

Jednocestná ložiska se zásadně vazelínou nemažou, prokápnou se jen lehce olejem. Všechny brzdné lamely, kromě filcových, zůstávají suché. Na čep madla kličky postačí trocha oleje, pokud je madélko sundavací, čep očistíme a můžeme použít i trošku vazelíny. Překlap navijáku rozebereme, vyčistíme a pomažeme vazelínou (zlehka). Rolničku zkontrolujeme a namažeme. Musí se vždy otáčet. Vše ostatní závisí na vaší manuální zručnosti. Na závěr důležitá poznámka: nikdy nepoužívejte přípravky typu WD a jemu podobné!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled