Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 22 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Jak připravit gumové nástrahy na přívlačovou sezonu? Poradíme několik triků

strunc 9. května 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Ivo Novák, foto: autor

Vím, že bych je měl večer osušit, roztřídit a znovu uložit tam, kam patří, ale nedělám to. A tak když končí rybářská sezona a vláčecí prut je třeba odložit, mám v krabičkách nepřehlednou směs všeho možného. Nástrahy jsou špinavé, propletené, je na ně dost žalostný pohled.

Nejvíc trpí gumové nástrahy

Jak se do jednoho boxu nahází různé barvy, mají tendenci se navzájem probarvovat. Na jednu stranu to má výhodu, vzniknou různé barevné kombinace, které nikdo nemá, ale nástrahám to rozhodně neprospívá. Trpí i jigové olověné hlavičky.  Olovo zčerná.

REKLAMA

Mnohdy je povrch potažený vrstvou, která nepůsobí lákavě. Když pak vysypu na hromadu všechny gumové nástrahy, které jsem použil, žasnu, kolik nástrah a jigových hlaviček vlastně mám. Vše je třeba uvést do původního stavu a připravit na novou sezonu. Zabere to hodně času, ale je to třeba. Na zahájení musí být všechno zase připravené.

Jak na to?

Začínám tak, že nejprve vyndám ze všech nástrah hlavičky. Prohlédnu je, jestli nejsou poničené. Ty, které utrpěly újmu, nemilosrdně vyřadím. Do plastové vaničky naliju zhruba lžíci jaru a napustím ji do poloviny teplou vodou. Vroucí by mohla nástrahy poničit. Stačí teplota jako na mytí nádobí.  Nástrahy do lázně nasypu, nechám je několik minut odmočit a pak je promíchám a promnu mezi prsty. Zbaví se tak všech nečistot.

REKLAMA

Je zajímavé si prohlédnout, jak se mnohé nástrahy chovají bez háčku. Některé plavou, jiné se potápí, záleží na výrobci. Je dobré si to zapamatovat. Vše proliju přes cedník, nástrahy propláchnu pod tekoucí vodou. Tím se zbavím chemického přípravku na čištění. V cedníku je nechám vykapat a na sušáku na prádlo je rozprostřu po froté ručníku. Vše nechám alespoň dva dny osychat.

Jigové hlavičky

Podobná procedura probíhá i s olověnými hlavičkami. Místo jaru ale používám čisticí prostředek Mefisto, který by doma měly mít hospodyně na čištění trouby, grilu nebo sporáku. Do vaničky nandám hlavičky a pomocí dávkovače nastříkám na jejich povrch dostatečné množství přípravku.  Ten nechám zhruba 15 minut působit. Pak připustím teplou vodu. Stačí, aby byly hlavičky ponořené.

Pomocí kruhového kartáče v misce nástrahy promísím. Vlákna kartáče očistí povrch hlaviček. Pod tekoucí vodou je propláchnu a čistící proceduru opakuji ještě jednou. Na konci druhého kola čištění je třeba vše propláchnout čistou vodou. Tentokrát je třeba hlavičky rozprostřít na rovném pevném povrchu – na několika vrstvách savého materiálu. Povlak z hlaviček je rázem pryč a olovo získá sice matnou, ale světlejší barvu.

Prázdné krabičky je také třeba vymýt a osušit. Po dvou dnech je vše suché a stačí už jen nástrahy roztřídit podle druhů, velikostí a barev zpět na svá místa. Probarvené už nezachráníte a můžete je dát do speciální přihrádky jako zajímavé barevné kombinace.

Použité bílé ztratí na svojí sněhově bílé kráse. Jasně zelené gumové nástrahy taky nebudou svítit na dálku, ale všechny tyto gumy se můžou hodit pro prochytávání pařezových úseků. Tam končí převážná většina nástrah. Někdy právě i ty méně nápadné jsou vhodnější než křiklavé barvy. Obzvlášť v čisté vodě. Každá nástraha, kterou několikrát použijete, už nikdy nebude zářit jako nová, ale použít se rozhodně dá.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled