Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 49 min
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 4 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Jak na kapry: Ve správný čas na správném místě

Marek iRybářství 25. dubna 2023 0 komentářů
kapr

foto: Aleš Vondrlík

Praxe

Tato používaná formulace mezi kapraři často vyznívá tak, že v podstatě nic nelze ovlivnit a záleží pouze na rybářském štěstí a shodě okolností. Já si naopak myslím, že úspěch ovlivnit lze a při správné strategii se jedná o cílenou a velmi důležitou okolnost, jak být pravidelně spokojený. 

text: Aleš Vondrlík

S informacemi a zkušenostmi, které již v současnosti mám, jsem schopen plánovat své rybářské výpravy podle vhodnosti revíru, a to z mnoha aspektů.

REKLAMA

Popřemýšlejte, zhodnoťte okolnosti

Jsou rybářské revíry, nebo i jejich části, které jsou v určitém ročním období opakovaně úspěšné. Nepojedu v době jarního tání na řeku, neboť výsledek takové výpravy je značně nejistý. Mnohem větší šanci budu mít na mělčím jezeře, kde se voda rychleji prohřívá a co si budeme povídat, s teplejší vodou se zvyšuje i chuť ryb na potravu.

To samé platí i obráceně, kdy u mělčích jezer (rybníků) na podzim mnohem rychleji klesne teplota vody na takovou úroveň, že ryby prakticky přestávají přijímat potravu. Něco jiného je voda hlubší, nebo dokonce i hodně hluboká. V takových místech klesá teplota vody mnohem pomaleji a je zde mnohem větší šance na úlovek i v období, kdy se teploty vzduchu pohybují i pod bodem mrazu.

REKLAMA

Také zcela určitě nepojedu na Labe v době, kdy z topolů padá chmýří. Zdá se to být jako nepodstatná věc, ale velmi citelně vám nabourá pohodu na rybách. Není nic horšího než každé dvě hodiny odstraňovat nabalené vlasce, které čas od času připomínají spíš námořní lana. V takových obdobích zásadně nepomáhají ani přední olova na vlasci, která nám udržují vlasec mezi montáží a špičkou prutu v okolí dna. I přes tuto velkou výpomoc se chmýří na vlasec sice méně, ale chytá…

Vyhledávejte klid

Dalším kritériem při výběru vhodné lokality je klid u břehu. Jsou krásné vody, které bohužel (z mého pohledu) od června do září okupuje obrovské množství kempujících turistů a koupání chtivých spoluobčanů. Na taková místa je vhodné se vypravit zjara či na podzim, kdy je u vody většinou absolutní klid.

Jak jsem psal výše, jsou lokality, které mají opakovaně několik sezon za sebou období, kdy pravděpodobnost nadstandardního úlovku je téměř jistá. Naprosto typickým příkladem, který mám opakovaně osobně vyzkoušen, jsou Novomlýnské nádrže v období na přelomu srpna a září. Samozřejmě, že se zde chytají ryby prakticky od jara do podzimu, ale často narazíte na hluché období, kdy ryby berou velmi špatně. Ve výše zmiňovaném termínu jsem na takto hluché období ještě nenarazil.

Jsou atraktivní revíry, kde je v těchto úspěšných termínech poměrně velký rybářský tlak a pokud nemáte domluveno vystřídání rybářů na konkrétním místě, tak musíte spoléhat na místa neobsazená. Mám dobrou zkušenost přijíždět na takové lokality v průběhu neděle. Většina kaprařů právě v neděli odjíždí ze svých výprav domů a vy máte větší šanci si vybrat nějaké lepší místo.

Sviť, měsíčku, sviť, ale jen tak akorát

Dalším faktorem, o kterém můžeme polemizovat, je vliv měsíce. Dříve jsem plánoval své kaprařské výpravy půl roku dopředu a zásadní podmínkou každé výpravy bylo, aby měsíc nebyl v úplňku. Měl jsem vypozorované, že nejlepší období bylo v době, kdy byl měsíc přibližně v polovině. 

kapr
foto: Aleš Vondrlík

Nemám jediný hmatatelný důkaz, že měsíc má nějaký zásadní vliv. Ale v těchto dřívějších letech si nepamatuji výpravu, kterou bychom absolvovali bez plánovaného úlovku. Tehdy to pro nás byli kapři o hmotnosti minimálně 10–12 kg. Občasnou výjimkou mohou být již zmiňované Novomlýnské nádrže, kde za určitých okolností (dlouhodobější bezvětří) je úplněk žádoucí a to proto, že za jasných nocí při úplňku fouká vítr a ten do té doby neaktivní ryby přece jen trochu rozhýbe.

Poroučejte větru dešti

Tímto také přecházím k dalšímu pozitivnímu vlivu na braní ryb, které má počasí. Abyste mohli flexibilně reagovat na počasí a vítr, tak musíte být víceméně pány svého času. Tuto možnost má však jen část z nás, ale kdo si takovou operativní výpravu může dovolit, tak je zase o krok napřed. Jako příklad použiji opět své oblíbené nádrže pod Pálavou.

Pokud fouká několik dní stejným směrem (není podmínka) poměrně silný vítr, tak se můžete vsadit, že ryby budou brát a na návětrné straně budou brát ještě o poznání lépe. Při rozloze těchto nádrží vám ryby ten pravidelný silnější vítr natlačí ve směru větru až do břehu. To neznamená, že v tuto dobu nelze rybu ulovit na celé nádrži, ale v místech, kam dlouhodobě fouká, je koncentrace ryb o poznání větší.

Závěrem

Tyto postřehy vám samy o sobě výrazně lepší úspěchy nepřinesou, ale mohou být dalším krůčkem k vašemu sebezdokonalování. Rád vycházím především z praxe a těším se, že mé poznatky třeba někomu aspoň trochu pomohou.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled