Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 6 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 8 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Jak efektivně chytat kapry během aprílového počasí

Marek iRybářství 27. dubna 2022 0 komentářů
kaprařina

foto: Michal Kučera

Praxe

I když mnozí rybáři zahájili sezonu už v březnu nebo možná ještě dřív, pro většinu vše začíná až během dubna, když přijdou první opravdu teplé dny. Voda ještě bývá poměrně studená, ale délka a intenzita slunečního svitu už daleko markantněji probouzí podvodní život.

text: Michal Kučera

Kapři se začínají pohybovat po delších trasách. A zvýšený výdej této energie se pak projevuje i na intenzivnějším krmení.

REKLAMA

Duben přináší nejen aprílové počasí, ale stejně nevyzpytatelné je dopředu určit, jaká bude teplota vody. Jsou roky, kdy se dá v druhé půlce dubna v mnohých revírech koupat. A pak roky, kdy je voda i v pokročilé fázi tohoto měsíce ještě ledová jako ruský trenky.

Prostě řečeno – naplánovat dopředu, jaké boilie, kolik krmení a jakou taktiku v dubnu použít je často hádání ze skleněné koule. Proto je nutné rozhodnout se až na poslední chvíli, na základě aktuálních informací z daného revíru, nebo být připraven na všechny varianty. Je totiž obrovský rozdíl v chování kaprů v deseti a osmnáctistupňové vodě.

REKLAMA

Mrazivý Balaton

Nejlépe jsme se o tom přesvědčili loni na Balatonu. Řekli byste Maďarsko, konec dubna, to bude na plavky a kraťasy. Chyba lávky! Už po cestě, u jediného maďarského kopce s výškou asi 250 m nad mořem, který převyšoval nejméně o 240 m zbytek státu, jsme narazili na sněhové závěje! A po příjezdu na místo vál ledový vítr a na břehu jsme žádnou hitparádu nezažívali ani v kulichu.

rybářský závod
foto: Michal Kučera

Musel jsem vytáhnout overal, který normálně nasazuji jen během zimního rybolovu. Bez něj bych nepřežil. Voda v Balatonu měla devět stupňů a teplota ještě klesala. A tak jsme zvolili mírné vnadění, zhruba jen kilogram kolem každé montáže, což je na tak obrovské vodě jako plivnutí.

První dva dny nám tato taktika vycházela dokonale. Jenže pak se oteplilo, voda vyletěla na dvanáct, třináct stupňů a ryby se začaly intenzívně krmit. Nám se nezdálo, že je to takový rozdíl, aby byl. Sousední tým, který od počátku bohatě krmil a dosud byl téměř bez ryby, najednou začal těžit rybu za rybou, zatímco my paběrkovali.

Samozřejmě jsme se brzy přeorientovali a začali také silně krmit, jenže už bylo poměrně pozdě. Ztráta už dohnat nešla. I když jsme skončili na celkem obstojném místě, neodhadnutí změny chování ryb nás stálo možná i 100 kg hmotnosti a tím i razantnější vylepšení výsledku. I na tomto příkladu je vidět, jak může být duben ošidný.

Mezní situace

V následujících řádcích zkusím popsat, jak postupovat v obou mezních situacích.

Situace první – velmi chladná voda, nepříznivé počasí a neaktivní ryby. Použijte co nejméně krmení, ale o to atraktivnější. Na menších vodách to může znamenat jen hrst boilie na každý nához. Vybírejte dráždivé typy, jako je Spiceman WS2, Pampeliška, Pikantní švestka či Robin fish Máslová hruška.

K tomu maximálně lopatku drobného vařeného partiklu (řepka, konopí), popřípadě dvě tři koule method mixu. Do PVA můžete dát trochu drceného boilie, rychle rozpustné pelety a třeba Krill micromas, což je taková drobenka z mořských živočichů.

kapr
foto: Michal Kučera

Nástrahu zatraktivněte dipem, Fluo slimem nebo obalovacím těstem. Prostě tak, aby rybu zaujala. Doplňte ji plovoucím boilie nebo zkuste samotný pop up. Někdy je to nejlepší varianta, zvlášť když ho pokapete Fluo plasmou.

Zjemněte montáže, použijte o něco menší háčky a nastavte signalizátory na vyšší citlivost. Záběr může vypadat jako jedno nesmělé pípnutí, nebo ani to ne. Další návnadu dohazujte až po delší době, nebo po záběru.

Situace druhá – voda se otepluje, počasí je stálé a ryby jsou aktivní. Nebojte se krmit více! Na malých vodách to může být půl kilogramu až kilogram návnady na lovné místo, ale na větších a velkých je to jako nic. Abyste alespoň na chvíli u sebe ryby udrželi, potřebujete dostatek návnady.

Pokud nemáte tolik boilie, pomozte si partiklem. I když nejsem její velký fanoušek, v tomto období to může být i vařená kukuřice, například spolu s pšenicí. Na první den či dva? Proč ne. Každopádně by postupně mělo převažovat boilie, chcete-li se vyhnout nechtěným a malým rybám.

Jeho výběr v teplejší vodě už je mnohem variabilnější. Osobně mám nejraději Fanaticu Losos&Ráček&Asa nebo Gangstera G2, ale skvělou variantou mohou být i BigS Oliheň&Javor nebo BigB Broskev&Black pepper.

I v tomto případě bych nástrahu nějak zatraktivnil, ať už dipem, nebo těstem. A nabízí se samozřejmě i plovoucí boilie a nastražení na panáčka, zjara mnohdy velmi účinné. Montáž lze použít jako v plné sezoně bez nějakých zásadních omezení.

návnada
foto: Michal Kučera

Doplňování návnady může být častější a výraznější. Pokud se ryby krmí a je jich ve vašem okolí dostatek, nemusíte se bát, že byste je překrmili. Samozřejmě, pokud jsou vaše návnady kvalitní a dobře stravitelné. Nevařený partikl nebo nekvalitní levné boilie dokáže kaprům zabetonovat trávicí ústrojí na hodně dlouho. Snaha ušetřit se pak míjí účinkem.

Popsal jsem vám dvě krajní situace, které vždy alespoň v některých dubnových dnech nastanou. V těch zbývajících je to něco mezi tím. Je pak na vašem odhadu a zkušenostech, abyste dokázali vyhodnotit aktuální stav věcí a zvolili takovou variantu, která bude v tu chvíli optimální. K tomu vám přeji hodně úspěchů.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled