Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 18 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 20 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
předevčírem
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 5 dny

Jak chytat kapry na menších vodách v brzkém jaru?

Marek iRybářství 9. dubna 2021 0 komentářů

foto: Michal Kučera

Praxe

Menší vody, kupříkladu rybníky, slepá ramena řek, mělčí jezera a štěrkovny, bývají pro brzké jarní chytání zpravidla nejvhodnější. Důvod je nasnadě. Obvykle se jedná o poměrně mělké vody, které se rychle prohřívají. Život se v nich probouzí velmi rychle, často stačí jen pár pěkných slunečných dnů a ryby začínají být aktivnější. To je ta správná chvíle vyrazit k vodě.

text: Michal Kučera

Aby výprava byla úspěšná, je zapotřebí uvědomit si několik zásadních věcí. Tou první a úplně základní je rozdíl mezi teplotou vzduchu a teplotou vody. I když venku svítí slunce, je možné vysvléknout teplé oblečení a chytat jen v tričku, pod vodou v tuto dobu stále ještě panují takřka zimní podmínky. A jelikož je kapr živočich s proměnlivou tělesnou teplotou, má při nízkých teplotách vody i pomalejší metabolizmus.

REKLAMA

Co to znamená pro rybáře? Především musí dát velký pozor na dávky krmení, stejně tak na stravitelnost návnady. Jinými slovy: pokud byste se v brzkém jarním období chovali jako v plné sezoně a vnadili většími dávkami partiklu, mastných pelet nebo hůře stravitelného boilie, zasytíte ryby natolik, že vaše šance na záběr bude jen mizivá.

Aby byla návnada pro ryby lákavější…

Čím tedy vnadit? Na většině revírů v tuto dobu používám rychle rozpustné pelety, jako např. CSL, konopné, ale i belachanové (japonský korýš) nebo patentkové. K nim přidám nakrájené boilie, popřípadě i trochu vařeného konopí, což je jediný partikl, který v tuto dobu používám. Vnadím pak s pomocí vrhací lopatky, Spomb rakety, nebo PVA punčoch.

REKLAMA

Lze to též celé zabalit do method mixu a ve formě zhutněných koulí naházet do loviště. Tento postup ale praktikuji především tehdy, když jdu chytat jen na krátkou dobu a jde mi spíš o rychlou reakci ryb bez ohledu na jejich velikost. Pokud se však snažím cíleně ulovit větší kapry, obvykle tyto zhutněné koule nepoužívám.

Aby návnada byla pro ryby lákavější, je vhodné ji zalít nějakým atraktivním ochucovadlem. K tomu se nejlépe hodí tekuté potravy, nebo ještě lépe boostery ve stejné příchuti, jako je vaše nástraha. Většina těchto tekutin nerozpouští PVA materiály, takže nemusíte mít obavu, že se vám punčocha nebo sáček rozpustí dřív, než nahodíte. Chcete-li návnadu ještě něčím vylepšit, posypte ji obalovacím játrovým extraktem nebo do ní nastrouhejte belachanovou kostku.

Kapr obecný Michal Kučera
foto: Michal Kučera

Boilie musí ve vodě pracovat

Nesmírně důležitý je i výběr nástrahy. Zvlášť tehdy, když člověk nemůže moc vnadit, nástraha musí být silně atraktivní. Zapomeňte v tomto období na tzv. krmné boilie nebo barevné kuličky za pár kaček, které připomínají spíš navoněné umělé atrapy než nástrahu pro lov ryb. Uvědomte si, že nástrahu netvoří jen aroma a barva, ale mnohem více její složení.

Aby boilie byly ve studené vodě účinné, musí pracovat, musí tedy jimi snadno prostupovat voda a z kuliček vymývat lákavé vůně, čímž nemyslím aroma, ale především vůně atraktivních sypkých a tekutých složek. Kulička boilie by se měla i lehce omílat, což je další známka toho, že pracuje dobře.

Když jdu po velkých rybách

V jarní dobu výborně fungují kořeněné mixy. Jednak jsou atraktivní samy o sobě, jednak jsou výborně stravitelné. Proto zjara nejčastěji sázím na boilie či chytací pelety Spiceman, Pikantní švestka, popřípadě na eXpress v ovocných příchutích, jako je ananas, brusinka či pomeranč. To ale neznamená, že by v této době byly rybí směsi nebo rybí příchutě úplně tabu.

Zvlášť, když jdu po velkých rybách, volím BigS oliheň javor nebo Fanatica red s příchutí losos, ráček asafoetida. Dokonce s sebou vozím i chytací Red fish halibut pelety v dipu, protože na některých revírech jsou jako nástraha skvělé i ve velmi studené vodě.

V jarním období je více než kdykoli jindy důležité zatraktivnění nástrahy. Tou nejjednodušší metodou je její dipování. Je to jednoduché a účinné. Můžete to zkombinovat i se sypkým obalovacím dipem, což na nástraze vytvoří jakýsi atraktivní voňavý povlak.

Osvědčená klasika

Vůbec nejlepší je ale podle mě těsto. Stačí je obalit okolo nástrahy, což výrazně zvýší její atraktivitu. Zpravidla se používá (tak jako u dipu) stejná příchuť, jakou má nástraha, ale je tu poměrně velký prostor pro experimentování. Proč třeba nedat na ovocné boilie těsto česnekové, patentkové nebo s vůní oliheň?

kapr obecný
foto: David Štrunc

Na co mají chuť pomalí kapři

Ve studené vodě se vždy snažím dělat nástrahu lehčí. Kapři se v tuto dobu pohybují velmi pomalu, tedy i při zkoumání potravy. Zatímco těžkou nástrahu mohou vzít jen na kraj tlamy a pak ji vyplivnout, lehčí jim tam vlétne mnohem snáz a hlouběji. Proto k ní přidávám něco, co ji nadlehčí. Často k tomu používám velmi malé 10mm pop-upy nebo půlku větší plovoucí boilie, což nad nástrahou tvoří jakýsi klobouček. Skvělé jsou i plovoucí umělé kukuřice. Jsou vizuálně atraktivní, plavou neomezeně dlouho a voní velmi dlouho.

Montáž pro čiré jarní vody

Podmínkám studené vody je zapotřebí přizpůsobit i montáž. To znamená úplně vše co nejvíce zjemnit a udělat co nejméně nápadné, neboť na jaře jsou vody velmi čiré. Vše vychází už od háčku. V tuto dobu nejčastěji nasazuji Long Shank nebo Curved Shank (banánek) ve velikostech 8–10, k větším nástrahám i č. 6.

Návazec z jemné pletené šňůrky, fluorokarbonu, popřípadě kombinovaný. Až na specifické případy spíš kratší než dlouhý. Zátěž co nejlehčí, jaká se dá v dané situaci použít. V podmínkách většiny stojatých vod to znamená 40 až 80 g, při nutnosti dalekého náhozu až 100 g.

Montáž lze použít průběžnou, která je citlivější. Anebo i pevnou, která více pomáhá usadit háček hlouběji do kapří tlamy. Všechny součásti montáže by měly být nenápadné a dobře sedět na dně, aby nic nevzlínalo. K tomu vám mohou snadno dopomoci tungstenové součásti. Proto čím dál častěji používám těžítka, korálky, krytky proti zamotání (atd.) vyráběné s pomocí tohoto materiálu, neboť jsou dostatečně těžké i nenápadné.

Další věcí, kterou nepodceňuji, je ukotvení vlasce ke dnu tak, aby nešel sloupcem a neodrazoval ryby od návštěvy loviště. Špičky prutů proto dávám směrem dolů (obvykle je potopím až do vody). Někdy si ještě pomůžu kotvícím olůvkem, které spustím po vlasci několik metrů před sebe. V poslední době též rád používám létající kotvící olůvka, která vlasec přitisknou ke dnu v nejbližším okolí montáže.

Oceníte citlivé „řetízkáče“

Podstatné může být i nastavení hlásičů a mechanických indikátorů. Záběry v jarním období mohou být velmi jemné, doslova neviditelné. Proto je nutné mít hlásič nastavený na co nejvyšší citlivost. Co se týče mechanického indikátoru, jsou právě tyto podmínky ideální parketou pro řetízkové bobiny či hangery.

kapr obecný
foto: Jiří Skladowski

Veškeré tyto „řetízkáče“ jsou nesmírně citlivé, což je vlastnost, kterou potřebujete nejvíce. Přidáním externích závaží se dají snadno zatížit tak, abyste se mohli přizpůsobit jakýmkoli podmínkám (vítr, spodní proud, vzdálenost). Navíc, některé z nich jsou doslova nádherné.

Co dělat, když prostě neberou…

Teď už víte téměř vše, co potřebujete k lovu kaprů v brzkém jaru na menších stojatých vodách. Bude záležet jen na vás, jak s tím dokážete naložit. Ještě více než v jiných obdobích musíte být připravení přizpůsobovat se daným podmínkám. A nebát se vyzkoušet něco netradičního.

Například: Pokud ryby o nástrahu nejeví pražádný zájem, zmenším (ořežu) ji na minimum, abych se pokusil alespoň o nějaký záběr. Nebo zkusím v lovišti s pomocí vylepšených návnad zkalit vodu, abych sem ryby přilákal. Třetí varianta taky není k zahození… To si otevřu pivko, víno nebo jiný zlepšovač nálady, zahledím se a zaposlouchám do přírody a rybařinu si užiju i tehdy, i když mi ty šupinatý potvory na háček nechtějí skočit ani za nic.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled