„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným,“ praví klasik v podání Rudolfa Hrušínského ve filmu Rozmarné léto. Výrok byl vyřčen z důvodu dlouhotrvajícího deštivého počasí.

Text: Zdeněk Hofman foto: autor, Lenka Hofmanová ilustrace: autor

Samotný mistr Hrušínský, který svou roli sehrál jako vždy na výbornou, však jistě v hloubi duše myslel na to, že deštivé počasí zase tak hrozné není. Jako vášnivý rybář totiž věděl, že budou brát ryby.

Musím se přiznat, že mám tento film moc rád a to hned z několika důvodů. Vrací mě do časů, kdy život plynul volným a neuspěchaným tempem, jako voda v Olši, na jejímž břehu se celý děj odehrává. Interiér staré plovárny je úžasný a nádherné jsou i staré bambusové pruty místních rybářů. Klid pohoda, klábosení s kamarády, utopenci s cibulí a veselé kalíšky. Co víc může člověk k životu potřebovat? Snad jen záběr nějaké pěkné rybky.

Dnešní doba je jiná

Nezměnilo se jen životní tempo, ale i celkový vzhled přírody. Naprostá většina břehů našich řek je už dávno zohyzděna asfaltovými cyklostezkami, po nichž život frčí ostošest a většina závodníků si každodenně zlepšuje rychlostní rekord.

Kam se poděly staré časy! Jako rozený optimista a humorista jsem dostal nápad vybrat pro červencové Rybářství vtipy s pouštní tématikou. Pevně věřím, že obrázky plné suchého písku a kaktusů poslouží pouze k zasmání a že se v poušť, ať písečnou či asfaltovou, nezmění celá naše příroda.

Přeji všem čtenářům rozmarné léto se vším všudy a pořádného rybího profesora na háčku jako bonus.

Tak ať berou.