Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 8 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Historie rybářských vlasců (4)

strunc 17. června 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Zdeněk Hofman, foto: autor, Lenka Hofmanová

Silon do celého světa

Rybáři pojmenovali náš vlasec jako Plaňanka, aby ho odlišili od podobného výrobku, který vyráběl národní podnik Povážské chemické závody Žilina pod stejným názvem Silon. Nový vlasec přijali s nadšením, i když je pochopitelné, že první vlasce ani zdaleka nedosahovaly pozdějších kvalit. Největší slabinou byla poměrně nízká nosnost. Vlasec o síle 0,25 mm měl nosnost jen 2,70 kg, 0,30 mm – 3,50 kg a 0,35 mm – 4,60 kg. Koncem 80.let už měl např. vlasec o síle 0,25 mm uváděnou nosnost 3,50 kg.

Dalším problémem byla jeho příliš velká tuhost, která způsobovala nepříjemné smyčky a nedovolovala navázat na vlasci řádný uzel. Nedostatek byl i v barevných odstínech a rybářští kutilové si vlasce velmi často sami barvili namočením do textilní barvy. První vlasce se vyráběly v tloušťkách jen 0,20, 0,30 a 0,40 mm.

REKLAMA

V roce 1960 se vlasce vyráběly už v barvě bílé, pískové, olivové, modré a světle zelené. Byla též zavedena výroba propojených cívek do délky 1000 m, a to po 100 m, což umožňovalo odstřihnout požadovaný násobek stometrové délky. V prvním pololetí roku 1960 bylo v n. p. Silon vyrobeno téměř půl milionu kusů rybářských vlasců různých průměrů! Většina byla určena pro export a díky tomu vznikla fáma o třídění vlasců na tuzemský a zahraniční trh.

Méně kvalitní vlasce prý zůstávaly našim rybářům, zatímco ty lepší putovaly do zahraničí. Pan Choulík tuto fámu vyvrátil, při takovém množství nebylo vůbec možné vlasce takto třídit. Pravdou prý bylo, že zprvu při používání starších strojů kvalita trochu kolísala. Nějakou dobu trvalo, než se stroje technicky zdokonalily.

REKLAMA

Už koncem 60.let se vyráběly vlasce od tloušťky 0,10 do 2,00 mm. S výjimkou Austrálie, Německa a Japonska se vyvážely do celého světa. Na československou Plaňanku chytali rybáři třeba v Peru, Venezuele, Iránu, Kubě, Sovětském svazu, Sýrii, Uruguay nebo Kostarice.

Vyvíjela se nejen kvalita, ale i vzhled

Tuhost vlasce se postupně zlepšovala, přibývaly barevné odstíny a stoupala i jeho pevnost. Změnou procházela i podoba cívek včetně obalů. Zprvu se umělohmotné cívky polepovaly papírovými etiketami s reklamní kresbou a technickými údaji.

Později se cívky začaly vyrábět z umělé hmoty různých barev s odlitou kresbou sumce a nápisem Fishing Line Silon. V druhé polovině 60. let se podoba cívek ustálila. Původní cívky byly velké a úzké. V průměru měřily 11 cm. Nejznámější podoba barevných cívek má průměr 7 a 9 cm.

Na cívkách je logo zaregistrované v roce 1964 s podobou dravé ryby a nápisem Silon. Diskutabilní je podoba dravé ryby. Podle mě není autorem návrhu rybář, protože ryba vypadá jako štika zkřížená s candátem. Má totiž typicky štičí horní čelist a zbytek vypadá jako candát.

Těžko říct, jestli jde o chybu nebo záměr vytvořit jakousi univerzální rybu. S podobou cívky navíc vůbec nekorespondovala podoba krabičky. Na oranžovo-bílo-zelené krabičce najdeme hned dvě perokresby komiksových ryb. Jedna opět v podobě „štikocandáta“, zatímco druhá vzdáleně připomíná okouna. I přes všechny určovací nedostatky se jedná o dílo graficky velmi zdařilé. Hezčí krabičku už vlasce Silon neměly.

Silon opravdu omotal celý svět

Prvomájové heslo z roku 1955 se skutečně naplnilo. V roce 1985 se v Silonu vyrobil dokonce osminásobek obvodu zemského rovníku, tedy 320 000 km rybářských vlasců! Budoucnost vypadala velmi nadějně, konec let 80., revoluce a změna politických poměrů však přinesly i změnu tržního hospodářství. Zájem o české vlasce začal postupně upadat a koncem 90. let výroba zanikla úplně. Pulty našich rybářských obchodů zaplavilo zboží z celého světa.

Silon žije!

Slavná Plaňanka je dnes už historií, firma Silon však existuje dál a věnuje se výrobě PES střiže Tesil a plněných polyolefinů. Rybářské vlasce i v dobách největší slávy znamenaly pro podnik jen nepatrný zlomek výroby. Do rybářské historie se však zapsaly navěky.

Na závěr si ještě vyjasníme samotný název Silon. Duchovním otcem je Svatopluk Turek, redaktor někdejšího Rudého práva. Název vznikl koncem 40. let a je odvozen ze jména silný, s koncovkou – on, obvyklou u polyamidových vláken. Silon se ujal a stal se názvem nejen pro nové vlákno, ale dal jméno i prvnímu závodu v republice na výrobu syntetických vláken. A teď už víme o rybářských vlascích Silon opravdu všechno a můžeme vyrazit na ryby.

Tak ať berou!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled