Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 8 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 17 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Havárie na Prokopském potoce

Marek iRybářství 20. ledna 2022 0 komentářů
havárie

foto: Jaroslav Poupě

Novinky

Prokopský potok je z hlediska chovu pstruha obecného nejlepší potok pražských rybářů. Úředně chráněná rybí oblast. Když mi proto 13. ledna zavolal hospodář Jindřich Vinter, že je pod Asuánem havárie, bleskově jsem skočil na kolo a jel zjistit skutečnosti.

text: Jaroslav Poupě

retenční nádrže Asuán naštěstí vytékala čirá voda. Viditelně silně zakalený byl ovšem levostranný přítok Prokopského potoka těsně pod Asuánem. Tento přítok, který v současné době již neteče z Jinonic, ale pramení asi 20 metrů nad soutokem, má hlavní a prakticky trvalý zdroj vody v Novoveské ulici.

REKLAMA

Zde je vybudována mohutná betonová nádrž na usazování dešťové vody. A tento objekt, jehož existence je mi fakticky čím dál tím více záhadná, vypouštěl silně znečistěnou vodu.

Nádrž byla silně zanesená splaveninami, a tak se ji provozovatel rozhodl vyčistit. Usazený kal byl rozkarbován a nádrž byla vypouštěná, samozřejmě včetně kalu.

REKLAMA

V době šetření, těsně po 16. hodině, ještě nádrž nebyla úplně vypuštěná a stále z ní mělo co téct.  O tom ostatně svědčí fotodokumentace, kterou se mi podařilo pořídit. Nejtěžší bylo získat snímek usazovací nádrže. K ní totiž nebyl přístup.

nádrž
foto: Jaroslav Poupě

Při fotografování jsem musel zvednout fotoaparát před plotem nad hlavu a odhadnout sklon objektivu tak, abych zachytil nízko umístěnou hladinu kalu. To se mi naštěstí podařilo.

Fotodokumentaci jsem měl hotovou, a tak jsem se šel podívat níže po toku, zda tam nebudou uhynulé nebo hynoucí ryby. Prohlédl jsem vodoteč asi 500 metrů níže k výtoku čisté vody ze studánky u hájovny, ale žádné kadávery jsem neviděl.

splav
foto: Jaroslav Poupě

Fakticky to ani nebylo možné, neboť voda byla naprosto neprůhledná a při březích nebylo vidět nic. Je mi jasné, že se pstruhům v tom humusu moc líbit nemohlo.

Pokud k úhynu došlo, je pravděpodobné, že nejspíš skončil na soutoku s Dalejským potokem. Ten je nepatrně mohutnější a takto naředěná voda mohla možný úhyn zastavit. To už je ovšem na pražských rybářích, aby potok zkontrolovali prolovením agregátem.

potok
foto: Jaroslav Poupě

Pokud není potok zakalen, budou mít vyloženě přesné výsledky. A protože bývalý předseda pstruhového odboru Robin Hovorka vedl precizní evidenci, mohou obratem zjistit, co tam mělo v době havárie plavat a co našli.

Osobně jsem tyto informace předal hospodáři a České inspekci životního prostředí (ČIŽP). Věřím, že věc bude uvedena do souladu nejen dle zákona o vodách, ale i dle potřeb rybářů a ekologického zájmu ochranářů, kteří sídlí v dolní části údolí.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled