Většina z nás se podívá na tu dálavu a pak si řekne: Jak tady budu chytat? Pravda je, že ryby se drží v úživnějších částech údolní nádrže, což je zpravidla poblíž břehu. Neplatí prostě vždy pořekadlo, že v dálce jsou louky zelenější a ryby větší. Kolikrát nám třeba i opravdu velké ryby doslova plují pod nohama a rybáři je loví v dálce.

text: Jiří Kadubec

S lovem na údolních nádržích jsem dostal školu na té své nejbližší, na Rozkoši. Je rozlehlá, poměrně mělká a zásadní vliv na chování ryb má vítr. Nerad bych to, co zde napíši, zobecňoval, ale v mnoha případech platí zde uvedené informace i na větších rybnících. V zásadě bych úspěšnost na velké vodě rozdělil do následujících okruhů…

Směr a síla větru

Na velké vodě je důležité směr větru sledovat. Protože kam fouká vítr, tam jdou i ryby. A to všech velikostí, včetně dravců. Proč? Protože vítr vytváří vlny, které s sebou berou i částečky potravy. Je prožitým peklem sedět u vody, která se ani nehne. V případě, že se vám třeba v létě stane, že je hladina jako olej, běžte se raději koupat a čekejte na změnu počasí.

posezení u přehrady
foto: Jiří Kadubec

Zakrmení lovného místa

To je důležitá záležitost… Je celkem jedno, jestli krmení do vody dostanete krmítkem, prakem či krmnou lopatkou. Vše závisí na možnostech, které nám pro samotné zakrmení vyhovují. Ale je zapotřebí říci, že je dobré do krmné směsi přidat i hrubší částice, jako jsou pelety, upravené luštěniny, řepka, či cokoliv, co ryby udrží na místě.

Ryby z údolních nádrží jsou spíše nomádi. Plavou v hejnech a zdrží se jen tam, kde najdou něco dobrého. Pokud takové hejno najede do rozkrmeného místa, člověk rázem nestíhá zdolávat ryby a nahazovat. Pokud jde o to, co nejdéle či nejlépe si zachytat, tak je důležité neustále krmení doplňovat. Ale opatrně, aby se ryby nepolekaly. Je to však záruka toho, že u nás ryby zůstanou déle.

Krmení

Pod pojmem vlastní krmení se skrývá domácí výroba krmné směsi. Ne vždy chci chytat na komerční směs, a tak si připravím vlastní. Důležité je, aby směs obsahovala hrubší částice. Na údolní nádrži bývá složení rybí obsádky rozmanité, takže to, co vyhovuje ploticím, bude nezajímavé pro kapra a naopak. Návnadu připravuji tak, aby byla kyprá, voňavá, ve vodě udělala zákal a aby v blízkosti háčku určitá část krmení zůstala.

Nástrahy

Ty podle mě na údolní nádrži nejsou největším problémem úspěšnosti. Pokud ryby berou, tak berou skoro na vše. Zkoušel jsem kombinovat pečivo, kukuřici i masné červy a neměl jsem pocit, že by rybám něco dělalo problém. Pokud je dostanete k sobě, tak se doslova rozežerou a zbaští vše, co najdou.

kapr v podběráku
foto: Jiří Kadubec

Konečná montáž

Na údolní nádrži mi vyhovují ty nejjednodušší. Zejména pevný páternoster. Lze ho upravovat podle daných podmínek. Když ryby berou, lze návazec vedoucí k háčku zkrátit a naopak. Je to montáž, která jde udělat přímo na kmenovém vlasci a je hotová vmžiku.

Rozpoznání záběru

Zpravidla to není žádný problém. Pohyb špičky značí záběr. Ovšem stává se i to, že je silný vítr a vlny rozhoupávají špičku prutu nahoru a dolů. V tom případě je to složitější, ale dobře vytrénované oči poznají záběry bezpečně, ovšem vyžaduje to více úsilí.  

Rybaření na přehradách je úžasné a na „mé“ Rozkoši bývám rád. Věřím tomu, že to je pro sportovního rybáře ideální voda. Pravděpodobně velké rekordy už na feeder nenachytáme, ale zalovíme si úžasně.

1 Komentář

  1. Díky za článek, byť všeobecný dává návod jak chytat na přehradách které jsou pro mnohé méně čitelné než malé vody a řeky.
    Jen bych vytknul některé terminologické chyby. Konečná montáž je opravdu asi “ koncová montáž“, pozor na to neb si pak nebudeme rozumět.
    Téma by šlo zajímavě rozvíjet, doufám že tak autor učiní.
    HonzaS1028

Napsat komentář