Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
před 23 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
před 23 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
před 23 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
před 23 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
před 23 hod

Dropshot od A do Z: Co jsem dělal celý život špatně?

Marek iRybářství 2. srpna 2021 0 komentářů
okoun

foto: Zdeněk Drahokoupil

Praxe

Dobrodružství s dropshotem na lovištích, kde rybařím, trvá už několik let. Každým rokem odhaluji stále širší možnosti, jak využít různá vybavení i nástrahy a návnady. Dnes krátce pojednám o vybavení, které používám na jemný spinning.

text: Piotr Duda

Po mnoha nepovedených pokusech s dropshotem mi postupně došlo, co dělám špatně a proč moje technika vábení ryby nepřitahuje.

REKLAMA

Prut

Napoprvé jsem začal s udicí s vlepenou špičkou, závažím do 14 g a prutem v délce 245 cm. Ten pokus skončil neúspěchem… Špička se pod závažím příliš ohýbala a nástraha nefungovala tak, jak měla. Záběru jsem se nedočkal.

Dalším prutem v pořadí se stala typická, 230 cm dlouhá štikovka s hlubokým parabolickým průhybem a zátěží v rozmezí 10–30 g. Konečně se začalo něco dít, ale ani tento pomocník mým požadavkům neodpovídal.

REKLAMA

Po roce lovení jsem přišel na to, že je zapotřebí najít lehčí, obratnější a zároveň velice rychlý prut. Několik předchozích pokusů mi napovědělo, že pruty na okouny a štiky nejsou pro mé techniky lovu příliš vhodné.

Co takhle zvolit lehký prut na candáty? Proč ne? Připravil jsem další sestavu a úvodní pokus proběhl s vlascem o síle 0,14 mm. Doufal jsem, že se mi změna vyplatí a skutečně! Trefa do černého! Volba padla na Mikado Kamisori Zander (198 cm do 18 g). Tato udice má neuvěřitelně citlivý blank a dutou špičku (neplést si s vlepenou), která výborně přenáší všechny pohyby nástrah i záběry.

dropshot
foto: Piotr Duda

Jde o velmi lehký prut, který se ale některým může zdát příliš jemný, pokud jde o lov větších ryb, než je štika nebo candát. Křížový oplet prutu ho ale posílí a můžu vás ujistit, že si poradí i s opravdu velkými rybami.

První dojmy překonaly všechna má očekávání. Závaží o hmotnosti 20 g jsem mohl dokonale vodit po dně. Každý kamínek, větvičku či jinou překážku na dně jsem hezky cítil v rukojeti. První záběry mé teorie potvrdily, což bylo zejména vidět na špičce a cítil jsem i tah v zadní části rukojeti.

Prut, který se hodí především na candáty, perfektně zasekával ryby – a to díky pevné zadní části. Špička prutu výborně udržela zaseknuté okouny i při zdolávání úlovku. Obrovskou výhodou tohoto prutu je jeho velmi nízká hmotnost, proto s ním můžeme lovit i několik hodin a neunavíme se.

Naviják

Je nezbytnou součástí udice. Jaký ale zvolíme k dropshotu? Odpověď je jednoduchá – takový naviják, který udici vyváží tak, aby se nepřevažovala dopředu. Těžiště musí být perfektně zaměřeno. To zajistíme tak, že ji chytíme v místě, kde držíme klasickou udici. Udici položíme na jeden prst a pak zjišťujeme, co se s ní děje.

Každé vychýlení směrem nahoru či dolů napovídá o špatném výběru navijáku. Proč je to tak důležité? Pokud přetížíme udici velkým navijákem, ztratíme cit, na kterém nám tolik záleží, a na kterém do určité míry závisí naše efektivita. Zdá se mi, že pak se dlaň a zápěstí při několikahodinovém lovu více namáhají.

smáček
foto: Piotr Duda

Spolehlivý mechanizmus, který je odolný přetížení, je velmi důležitý. Lehká konstrukce a plynulá práce navijáků nám ulehčí práci s udicí a propojení mezi udicí a koncem soupravy.

Souprava

Dropshot je velmi účinnou technikou na líné okouny. Souprava se připraví snadno a je podobná jako při lovu a s paternosterem, akorát že je zde všechno v jedné linii. Na konci máme závaží kruhového tvaru, o něco výše se nachází háček kolmo k vlasci. Na uvázání háčku používám uzel nazývaný palomar.

V hlavní roli zápěstí

Tato technika je velmi jednoduchá, naučíte se ji rychle. Jde o lovnou metodu, která se často používá při lovu z lodi, ale stále více rybářů ji zkouší i při lovu ze břehu. Velmi připomíná lov na dírkách s marmyškou, nebo také mořský rybolov s nejrůznějšími nástrahami.

Efektivita metody vychází z chytání na složitých místech, kde jsou pod vodou spadené stromy, kameny, keře či haluze. Nejlépe se s ní pracuje ve stojatých vodách, ale můžete lovit i v řekách, i když tady je dropshot sestaven jinak, a to jak pozicí udice, tak rybáře.

okoun říční
foto: Piotr Duda

Během lovu hraje hlavní roli zápěstí. Po náhozu nechme nástrahu volně dopadnout na dno a v tu chvíli začíná všechna zábava. Začínáme jemně pohybovat špičkou prutu tak, aby se naše závaží neodlepilo ode dna, ale jemně na něm poskakovalo a rozhýbávalo nástrahu, kterou čas od času jemně poposuneme.

Metoda, kterou jsem se vám pokusil popsat, je jednoduchá, nekomplikovaná. I jí je však nutné věnovat spoustu hodin u vody, aby se s ní rybář sžil. Je zapotřebí vybrat si vhodné vybavení a nástrahy, aby si bylo možné hrát s okouny tak, jak to mají rádi.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled