Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 3 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 12 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem

Dovolená s velkými, převážně hambatými kapry (1)

strunc 23. července 2020 0 komentářů

Šupiny

Ranní opar stoupá nad hladinu a já pomalu usínám. Zprvu se spánku bráním. Ještě stále věřím, že kapr zabere. Únava z nekonečného čekání ale nakonec zvítězí a moje tělo znehybní. Před očima stále vidím vodní prérii, ale už to není ta skutečná. Kdesi v mojí mysli vyplouvají na povrch myšlenky, které tvoří scénář pro lidské snění.

Text: Zdeněk Hofman, foto: Lenka Hofmanová

Nevím, jak dlouho jsem spal. Možná hodinu i více, ale přišlo mi to jako pár vteřin. Věrný strážce, hlásič Carp sounder náhle vyšle do ranního ticha poplašný signál.

REKLAMA

Zabral kapr!

Nemotorně vyskočím a běžím k prutům. Cívka prokluzuje na plné obrátky, vlasec šustí mezí očky a třese celou děličkou. Není třeba zasekávat, stačí jen zvednout prut a souboj začíná.

REKLAMA

První záběr byl opravdu zasloužený, přišel po více než čtyřiadvaceti hodinách. Na prázdninovou výpravu jsme se všichni moc těšili. Po jarních a chladných lovech nás lákala pohoda letních dní. Lov kaprů není vůbec jednoduchý. Jsou to velice ostražité a náladové ryby, které neustále někde cestují. Volba vhodného místa je základem úspěchu.

Kaprům v patách

V člunu s echolotem se nejprve označí „horká místa“ pomocnými bójkami, které si vyrobil z kousku polystyrenu, přivázaného na vlasci a ukotveného olovem. Kolem vyznačených míst potom krouží a hledá to nejlepší z nich, které označí tyčovou bójkou. Tyčová bójka je složená z jednotlivých instalatérských trubek, které můžeme podle potřeby nastavovat. Díky zátěži panáčkuje na hladině. Pro lepší orientaci ve tmě je doplněná světýlkem. Takto označené místo je připravené k lovu.

Výběr nadějného místa záleží na vkusu a představách každého rybáře. Někdo líčí rád v jámách nebo naopak na vrcholcích různých kopců, ale mezi nejoblíbenější patří tzv. lavice na úpatí svahů, které ryby s oblibou vyhledávají.

Jak na ně

Rybáři se na soukromých vodách dělí do dvou kategorií. Ti první využívají možnosti ponechat si kapry dosahující míry 40–65 cm a ostatní ryby podle stanovené míry. Pro tyto účely je nejlepší krmit intenzivně, ve větším množství. Nikdy však nepodceňujme náladovost a chování ryb.

To může naše plány zcela zhatit. Nezájem kaprů o naše nástrahy může způsobit změna tlaku i počasí. Zejména v letních měsících, kdy panují dlouhotrvající horka a bezvětří, dochází ve spodních vodách ke kyslíkovému deficitu. Každý správný rybář zná základy hydrobiologie a ví, že vrchní, sluncem vyhřátá vrstva dokáže téměř hermeticky uzavřít celou hladinu. Zbytek sloupce se podle hloubky a teploty vody rozdělí na několik dalších vrstev.

V nejspodnější vrstvě, do které nedosáhnou sluneční paprsky, začne postupně docházet kyslík. Tato situace donutí ryby přesunout se směrem k hladině, kde jsou životní podmínky mnohem příznivější. Nastává tak období, kdy ryby přestanou sbírat potravu u dna a změnu přinese jen vítr nebo déšť, který rozčeří hladinu a vrstvy se promíchají.

Do druhé kategorie rybářů patří vyznavači metody chyť a pusť. Veškerá strategie lovu je nastavená na obelstění těch největších a nejzkušenějších kaprů.

To je i náš cíl.

Z těchto důvodů nastražujeme selektivní boilie, určené pro největší ryby. Zakrmování omezujeme na hrst granulí a několik kuliček boilie. Příliš velké množství návnady by mazané kapry mohlo odradit.

Naším problémem nejsou dlouhotrvající pařáky, nýbrž jejich pravý opak. Panuje chladné počasí a silný déšť střídá severní vítr. Občas sice vysvitne sluníčko, ale najednou je všechno zase naopak. Střídavě tak sušíme zmoklé věci a po chvíli už čelíme dalšímu dešti. Tyto změny kaprům na chuti určitě nepřidají.

Až druhý den ráno mám konečně první záběr. Ryba bojuje ze všech sil a prchá do hloubky. Velkým nebezpečím při zdolávání ryby jsou písečné boule a různé hrany, které kapr vymetá. Nad koncovou montáž je třeba navázat několik metrů šokové šňůry nebo monofilu 0,45–0,50 mm, který dokáže odolat. Můj kapr se naštěstí po chvíli uklidňuje, otáčí a nakonec už jako poslušný beránek napochoduje do podběráku. Je to nádherný lysec v délce rovných 70 cm. Žádný obr, ale je živým důkazem, že kaprům přece jen vytrávilo a naše snažení bude po zásluze odměněno.

Jak bude naše dovolená pokračovat? Podaří se ulovit místního obra? To se dozvíte v příštím díle.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled