V řece Bílině došlo k hromadnému úhynu ryb. Štiky, sumci, líni, kapři, tloušti, hrouzci a bohužel i spousta dalších druhů ryb. Řeka je silně zakalená a zapáchá po zatím neznámé látce.

text: Marek Kožušník

„Aktuálně se odebírají vzorky a ve spolupráci s našimi místními organizacemi se snažíme zjistit rozsah úhynu a případný zdroj nebezpečných látek. Byly informovány orgány státní správy.,“ uvádí Severočeský územní svaz na svém Facebooku.

První informace o úhynu mají rybáři z revíru Bílina 5, odkud jsou i fotografie. Revír Bílina 6 a úsek Želenice Bílina Kyselka je podle rybářů trochu kalný po deštích z polí, jinak bez jediného uhynulého kusu nebo zápachu.

foto: Severočeský územní svaz

„Kolegové z MO Most procházejí revír Bílina 6, kolem Litvínova je například řeka dle jejich informací v pořádku, zdroj bude níže,“ stojí v prohlášení Severočeského územního svazu.

Podle rybářů na místě by mohla být příčinou otravy čistička odpadních vod v Mostě. „S ohledem na počasí se s vysokou pravděpodobností mohlo jednat o nečištěné odpadní vody. Úhyn byl zaznamenán od Mostu níže po toku. Pokud přijde déšť a ČOV nestíhá, odpadní vody se rovnou pouští do toku. K tomu připočtěme zátěž z minulosti, kdy byla řeka považována doslova za mrtvou. V sedimentech se nachází stále množství nebezpečných látek, které se do řeky dostaly především před rokem 1989,“ uvádí Severočeský územní svaz.

foto: Severočeský územní svaz

„Dle informací, co mám, řeka silně zapáchá nějakou chemickou látkou, možná fenolem, aktuálně pracovníci z MO Most procházejí vybrané úseky, například kolem Litvínova je prý řeka v pořádku, zdroj musí být níže,“ doplňuje Jan Skalský, mluvčí Severočeského územního svazu.

Do Bíliny jsou pravidelně vysazovány nové ryby. Školáci tam na podzim v roce 2019 vypustili například cejny, okouny či kapry s cílem revitalizace řeky. Bílina totiž protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží. Za poslední tři desetiletí se ale čistota vody v řece výrazně zlepšila.