Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 3 min
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 10 min
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 10 min
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 11 min
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
před 12 min

Co ukrývá jez na Malé Bečvě? Tyto druhy byste zde nečekali!

Marek iRybářství 11. června 2019 1 komentářů

Foto: Milan Tychler

Kam na ryby

text: Milan Tychler

Jez v Chropyni
Jedná se o stavbu z betonu se čtyřmi stavidly, která je však bohužel ve špatném technickém stavu. Až k tomuto jezu, který nemůže žádná ryba překonat, mají ryby volný průchod z řeky Moravy. To je také jeden z důvodů, proč je zde velká druhová pestrost a čas od času tu narazíte na nějakého většího zbloudilého rybího cestovatele, což je vždycky fajn.

Lovit se zde dá celoročně a uplatníte tu snad všechny rybolovné metody kromě muškaření. Na to zde není dost prostoru. Voda padá z výšky asi dvou metrů na betonovou plotnu a přímo ve vývařišti hloubka nedosahuje ani půl metru. Až v místech, kde betonová plotna končí, což je zhruba tři metry od jezu, se dno začíná působením proudu trochu prohlubovat a modelovat.

REKLAMA

Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš
Zažil jsem tu dny, kdy zabraly sotva dvě, tři plotičky. Ale také dny, kdy jsem se nestačil divit. Záběrů bylo tolik, že jsem si říkal: Jak se sem všechny ty ryby vůbec vejdou?  Byly i dny, kdy jsem měl jeden jediný záběr, avšak mé náčiní na tuto rybu zdaleka nestačilo. Někdy se těžká ryba osvobodila téměř hned po zaseknutí, jindy jsem si ji mohl chvíli povodit a dělat si naděje na její úspěšné vylovení. Občas jsem ji dostal, někdy ji jen zahlédl a často jsem ani nezjistil, s kým jsem měl tu čest.

kapr obecný
Foto: Milan Tychler

Karas, pstruh, ale i okounek pstruhový
K zástupcům drobotiny tu patří hrouzek, plotička a ouklej. Je jich tu požehnaně. A když nic jiného nejde, pak vám udělají radost i tito mrňousové. Z větších kaprovitých ryb můžete chytit ostroretku i podoustev, cejna velkého i cejnka malého. Občas perlína, kapra, lína, karase, vzácně menšího amura.

REKLAMA

Okounek pstruhový
Foto: Milan Tychler

Dále je tu parma, okoun, mník, úhoř, štika, candát a menší sumci. Podařil se mi tu i pstruh duhový a jako rarita okounek pstruhový. Oba nezbedové zřejmě utekli z nedalekých sádek. Samozřejmě tu chytíte také všudybyla tlouště. Je to dost pestrá směsice a nejsem si jist, jestli jsem vyjmenoval všechno a zda se tu pod kameny neschovává ještě něco jiného.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Zajímavý, ani se mi věřit nechce, že tam máte tolik druhů ryb v takovém uzoučkém kanálu. Ale je to tedy pestrá paleta místní rybí osádky, snad to nezničilo sucho, článek už je pár let starý.

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled