Text: Jan Interhiolz a Štěpán Janáček (studenti Střední školy rybářské JK v Třeboni), foto: autoři
Seznámíme vás, jak jsme se s tímto úkolem vypořádali. Komorování se provádí za účelem bezpečného přechování ryb přes zimu. K tomuto účelu využíváme tzv. komorové rybníky. Ty musí splňovat určité podmínky, jako jsou: snadný přístup, dostatečná hloubka, přítok s dostatkem kyslíku, nevelká rozloha a malé zabahnění. Tyto rybníky musíme přes zimu pravidelně kontrolovat – především jejich průtok a chemizmus vody.
Po školní teorii jsme ráno vyrazili do terénu. Ten den bylo třeba vysekat prohlubně na rybníku Mlýnský. Tento rybník je třeboňskou školou – tedy žáky – využíván ke sportovnímu rybolovu.
Po příjezdu jsme od učitele odborného výcviku vyslechli instrukce o tom, jak se chovat a pohybovat na ledu z hlediska bezpečnosti práce. Dostali jsme sekyry na led. Po výběru dvou míst pro vysekání prohlubní jsme začali prosekávat led. Mistr to měl o poznání lehčí, protože pracoval s motorovou pilou. Práce to byla namáhavá, ale rozhodně smysluplná – vždyť šlo o naše školní ryby!
Pochopitelně nás napadlo i jiné využití ledních sekerek, například jako hokejek. S tímto nápadem se však náš mistr neztotožňoval. To nás nezastavilo a alespoň do chvíle, než jedna ze seker praskla, jsme trénovali střely golfovým úderem. Mistr nám za to sice vynadal, ale zároveň nás i pochválil za dobře odvedenou práci. Prohlubně se nám opravdu povedly. Byla to zajímavá zkušenost, ke které bychom se jinde než na naší škole těžko dostali.
Diskuze k článku (0)