Lovu amurů bílých jsem se nikdy příliš nevěnoval, i když rybařím od dětství. K tomu, jak aspoň někdy cíleně lovit tyto nádherné bojovníky, živoucí torpéda, mě přivedl občasný lov z hladiny, který však nebyl příliš efektivní.

Autor: Marek Straka

Všechno se ale změnilo ve chvíli, kdy jsem do jejich vodního světa poprvé nahodil docela obyčejnou švestku. Má rybářská dušička byla konečně spokojena.

Ideální jsou zarostlé mělčiny
Místo pro lov vybírám spíše v mělčích zátokách, které bývají zarostlé rákosem a jiným vodním porostem. Tam se opatrný amur cítí vcelku bezpečně a najde tam i spoustu své přirozené potravy. Vybírám především takové místo, kde nebývá velký rybářský tlak a ryby zde nejsou příliš rušeny.

zvlněná hladina
Foto: Naďa Bodláková

Největší šanci na ulovení amura je v letních měsících, kdy je v příjmu potravy nejaktivnější, ale úspěšně se dá lovit i v chladnějších částech roku. Počasí preferuji spíše pochmurné a deštivé, prostě takové, kdy se ryby nezdržují u hladiny, ale spíše u dna. Zeptáte-li se mě na nejvhodnější čas, popravdě odpovím, že přesně nevím.

Příprava před lovem
K úspěchu švestky prostě potřebujeme. Osobně místo provnadím tak dva dny před samotným lovem. Švestky půlím a denně jich spotřebuji asi 2 – 3 kg. Při chytání už nijak masivně nevnadím, vodu pouze prohodím hrstí půlek. Pokud vám švestky nerostou někde na zahradě, v obchodě je koupíte za pár korun.

Amur je totiž trénovaný rybí gladiátor a po záběru to umí dát najevo

K lovu amurů jsem dříve zkoušel i drahé boilie a to hned několikrát, ale později jsem zjistil, že česká švestka z vlastní zahrady kouzelné kuličky jednoznačně válcuje.

prakování
Foto: Naďa Bodláková

Jaké náčiní zvolíme?
Vybavení musí být takové, aby nás ryba nezaskočila. Musíme počítat se záběrem větších ryb. K tomu potřebujeme dostatečně silný prut, rovněž vlasec, osobně používám ten o síle 0,32 mm.

Amur je totiž trénovaný rybí gladiátor a po záběru to umí dát najevo. Rozjede se proti nám a je důležité držet s ním kontakt, jinak o něj přijdeme. Jakmile amur ucítí břeh, začne vyvádět ještě s větším důrazem, proto je nutné mít předem nastavenou brzdu navijáku tak, abychom tvrdým výpadům dokázali vzdorovat. Koncová montáž, kterou používám, je velmi jednoduchá – karabinka s 30cm návazcem a háčkem číslo čtyři. Na kmenovém vlasci mívám průběžné olůvko o hmotnosti 50 až 80 g. Půlku švestky nastražím pod háček pomocí gumičky, která se používá k nastražení pelet. Seženeme ji v každých rybářských potřebách.

švestky rybaření
Foto: Naďa Bodláková

Zpočátku jsem této metodě nedůvěřoval a přišlo mi vcelku bláznivé nahazovat švestky, ale nelituji. Kdo neexperimentuje, nechytá! Přeji vám u vody jen samé krásné chvíle a hodně štěstí!