Text: Jan Stluka, foto: autor, Lenka Hofmanová, Vladimír Urban
Položená
S ní jsou od nepaměti spojená klasická čihátka. Dají se rozdělit do dvou základních typů. Na ta, která se používají před prutem a na ta, která pracují mezi očky prutu.
Předprutová čihátka
Nejčastěji používaný druh tvoří kulička či jiný tvar, spirála a očko pro zavěšení na vlasec.
Výhody: Poměrně přesná a citlivá indikace. Těžší varianty principem trochu nahrazují feederovou špičku, proto se skvěle hodí k lovu v tažnějších vodách.
Nevýhody: Na záběr musíte reagovat poměrně rychle, jinak ryba nástrahu většinou pustí. Proto se moc nehodí tam, kde čekáte na záběr déle. Nejsou tedy úplně vhodná k lovu candátů a třeba úhořů. Některé typy mají příliš utaženou pružinu a následné tření umí nenávratně zkroutit vlasce. Tomuto stavu se dá v praxi vyhnout dvěma způsoby…
Při samotném výběru si vyzkoušejte konkrétní typy za pomoci kousku vlasce, na který lovíte. Druhou možností je dát přednost rozřízlým polystyrenovým kuličkám, které spojuje suchý zip. Ten k sobě nikdy nedotáhnete tak silně, aby mohlo dojít k poškození monofilu. Na druhou stranu je nutné dodat, že tyto koule, zvláště po namočení, mají někdy tendenci po vlasci pro změnu samovolně klouzat.
Meziočková čihátka
Tuto klasiku tvoří kulička či oválek, které jsou vybavené velkým drátěným okem.
Výhody: Největší a asi jedinou možností je možnost povolovat rybě další a další metry vlasce. Nejvíce je tedy využijí lovci dravců na přirozené nástrahy.
Nevýhody: Je jich hned několik. Zaprvé při každém záseku váš prut dostává nemalé rány. Stačí malé povolení, popřípadě chvilka nepozornosti, a indikátor se zamotá a někdy i přitočí do očka. Často to končí ztrátou ryby, málokdy se vše podaří rozmotat včas.
Trhačky
Mají různé tvary a jsou s kouskem provázku.
Výhody: Při každém záseku spadnou, proto se nemůžou nikam zamotat či odlétnout. Vybrat se dají typy určené i pro lov v noci. U všech se dá regulovat hmotnost. Stačí na vodící šňůrku přidělat chemické světlo, popřípadě k ní cvaknout nějaké bročky.
Nevýhoda: Jen velmi nerady kloužou zpátky. Zvláště při prudším záběru prostě musíte zaseknout.
Kroužky
Varianta pro rybáře, kterým nevyhovuje ani jeden z výše uvedených typů.
Výhody: Nepletou se tolik do oček. Jejich průměr jim většinou zabraňuje otáčet se kolem svojí osy.
Nevýhody: Každý zásek znamená poměrně slušnou pecku, kterou trpí blanky vaši prutů.
Zpočátku budete mít trochu problém s odhadnutím správné hmotnosti, velikosti a úhlu čihátka. Nezoufejte! Dříve či později ideální poměr mezi hmotností, citlivostí a přesností čihátka najdete.
Run klip
Sponka, pod kterou umístíte vlasec, který vytrhne až ryba. Většinou se u tohoto způsobu ihned po zaklipování otevírá i naviják. Volně odbíhající vlasec neklade odjíždějícímu šupináči žádný odpor.
Nevýhody: Málokdy jste schopni najít ideální kompromis mezi silou klipu, ochotou ryby a tlaku proudu či větru. V praxi tak většinou buď pořád klipujete i při sebemenším zatažení bez následné jízdy nebo vzhledem k velkému odporu přicházíte o ryby. Osobně jsem klipům, jejich úpravě, potažmo výrobě i kombinacím s jinými ukazateli věnoval několik sezon, proto mohu zodpovědně prohlásit, že už je nechci nikdy vidět. Ani koutkem oka.
Swinger
Do češtiny bychom tento termín přeložili jako vahadlo. Vymysleli ho kapraři jako doplněk k elektrickým signalizátorům. Nutno dodat, že se jim tento výtvor opravdu povedl. Při vlastním výběru věnujte největší pozornost hlavici. Ta, která je jen z kuliček, má tendence se zamotávat a vy pak následně trháte vlasec. Nebo při záseku letí do vody vidličky, popřípadě převrhnete celý stojan. Ideální je sáhnout po typech, které mají zámek. S tímto řešením přišla první firma Fox, jeden kus ale stojí i přes osm stovek. Dnes ji ale kopírují snad všichni výrobci. Bohužel, lehkost i samotná životnost otvírání zámečku je ošemetná.
Výhody: Tvrdá ocel nereaguje na poryvy větru. Nedochází tak k falešným záběrům. Díky systému posuvného zaváží můžete okamžitě reagovat na každou změnu v síle proudu.
Nevýhoda: Není až tak citlivý, takže jarní a zimní lovy absolvujte raději bez něj. Prověšení vlasce je maximálně 25 cm, takže pokud je na vašem háčku rybička či žížala, raději se bez nich obejděte.
Šplhající opice
Předchůdce zmiňovaných swingerů. Na samostatné vidličce je klouzavé závaží, které může jezdit nahoru i dolů. Díky speciálně úpravě nikdy nespadne, ale dovoluje vlasci sklouznout při záseku i záseku, který při otevřeném překlapěči může pokračovat dále. I tento typ mě před lety nadchnul. Už mám jiný názor.
Výhody: Prakticky žádné nevidím, i když na první pohled by jich měla být spousta.
Nevýhody: Složitost ve smyslu nastavení prutu a opice. Nepraktičnost… Stačí trocha bahna na prutu a je takříkajíc po opici. Nemůžete ji použít ani při chytaní na kamení či v lodi.S
Houpačka
Její princip spočívá v tom, že z prutu prakticky vytvoříte jakési kyvadlo. Špička míří k nebi a beroucí ryba ho pak vrací do vodorovné polohy. I když to zní kostrbatě, v praxi se to poměrně lehce uskutečnit dá. Obzvláště jednoduché je to na řekách.
Výhoda: Pohled na záběr je fascinují i nepřehlédnutelný.
Nevýhoda: Při každém hodu následuje chvilka zkoušení. Plovoucí nečistoty téměř znemožňují použít tuhle metodu.
Lov na cit
Vlasec lehce uchopíte do konečků prstů a čekáte na pocukání, zatahání, zkrátka na jakýkoliv signál z hlubin.
Výhoda: Přesnost a naprostý adrenalin, který umí vytvořit i malá rybka.
Nevýhoda: Pokud se delší čas nic neděje, otupíte a pak se jedná spíše o jakousi formu mučení než lovu.
Nahazovací čihátka
Dříve byly k vidění téměř v každém odchodu, dnes je spatříte spíše vzácně. Tyto signalizátory jsou pevně přimontovány k prutu a nahazuje i s nimi.
Výhody: Praktické využití vidím jen při chytání pod lodí a spíše menších a méně bojovných ryb, např. cejnů.
Nevýhody: Hod delší dvaceti metrů je skoro neuskutečnitelný. Průvěs vlasce malinký. Průchod vlasce přes něj není hladký.
Pípáky a spol.
U tohoto tématu je třeba se zmínit také o optických a akustických signalizátorech, lidově řečeno pípácích. Rybáře rozdělují na dvě poloviny. Jedni je používají a ti druzí jim to vyčítají. Někdy je nazývají i snoby.
Tato signalizace je skvělá věc, ale stejně jako většina moderních výdobytků by se měla užívat správně. Tedy tam, kde má opodstatnění a kde nikomu nepřekáží. Pokud lovíte kapry se selektivní nástrahou a jednotlivé záběry vám přicházejí v řádech hodin či dní, je indikátor neocenitelným pomocníkem. Stejně je tomu tak i při lovu candáta či úhoře. Na druhou stranu je třeba dodat, že rybář, který loví na rousnici v řece a svoje okolí neustále otravuje téměř nepřetržitým pípáním, je neohleduplný a možná i blbec.
Pokud tedy někdy zatoužíte po zvukové signalizaci, vždy si kupujte jen ty výrobky, které mají možnost ztlumit popřípadě vypnout zvuk. Citlivosti, barvě či počtu diod věnujte minimum pozornosti. Pro vás i pro okolí je nejdůležitější hlasitost.
Diskuze k článku (0)