Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 7 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Jak jsme si uži...
předevčírem

Co by měl vědět každý začátečník: Průběžné splávky (1)

Marek iRybářství 30. června 2021 0 komentářů
rybáři

foto: Ivo Novák

Praxe

Neocenitelní, flexibilní a výkonní pomocníci. Přesto jsou průběžné splávky valnou částí rybářské obce přehlíženy. Za tímto nezájmem stojí ve většině případů dva faktory: neznalost a špatná zkušenost, popřípadě kombinace obou.

text: Jan Stluka

Nutno říct, že dobrých informací, z čeho a jak vyrobit funkční zarážku pro „klouzák“ není zrovna mnoho, respektive nejsou téměř žádné. O přednostech a záporech jednotlivých druhů splávků platí to samé.  

REKLAMA

splávek
foto: Ivo Novák

Začneme trochu obšírněji, aby se pro nováčky nestalo chytání s průběžnými splávky noční můrou… Největší přednost nefixovaného splávku spočívá v možnosti pohodlně lovit v podstatně větší hloubce, než vám dovoluje délka vašeho prutu. Tuto skutečnost oceníte nejen na velkých hloubkách, ale i při lovu pod ledem, kdy nástrahu spouštíte jen do metru, ale v ruce držíte proutek asi o polovinu kratší.

Spodem, vrchem, středem, nebo kolem

Tyto čtyři možnosti uchycení najdete v neuvěřitelně širokém výběru nejen balsových splávků.

REKLAMA

Spodní očko: Tento způsob navlečení na vlasec poskytuje nejvyšší komfort. Můžete kdykoliv měnit indikátor i metodu lovu. Záseky nejsou odporem splávků tlumeny. I vlastní škody způsobené přepravou se snižují na minimum. Výše uvedené řádky mohou platit pouze v případě, že na vlasec jako první navlečete malinkou karabinku. Omezení skýtá pouze tekoucí voda, pro kterou se dolní vodicí očko hodí nejméně. Nutno dodat, že „klouzáci“ si celkově s proudem nijak zvlášť dobře nerozumějí.

splávek
foto: Ivo Novák

Vrchní vedení: Jednička při lovech na řekách, kdy můžete bez problému zvedat volný vlasec z vody. Bohužel, o rychlé výměně, či změně metody se dá hovořit spíše v teoretické rovině.

Středem: Nabízí v podstatě stejné přednosti i omezení jako předchozí typ.

Kolem: Dvě i tři očka podél těla splávků zdobí jen několik málo typů. Aby fungovalo vše dobře, dílenské zpracování musí být absolutně kvalitní. Jinak na vás čeká spousta motání, rovnání, ohýbání a jiných trablů. Osobně se těmto rádoby specialitám raději vyhýbám.

Tvar a velikost průběžného splávku

 To ovlivňuje nástraha i samotné loviště. Úzké štíhlé typy se nejlépe hodí pro citlivé chytaní na kratší vzdálenost. Špatně snášejí vlny i nástrahy, které mění svůj objem. Baculatější typy nasazujte při lovech s rybkou, pečivem a rousnicí. Velmi dobře snáší i vlny.     

Zarážka

Naprosto zásadní a nutná pomůcka. Koupit se dají už hotové. Stojí pár korun a lidově se jim také říká „myší bobky“. Jde o kousky silikonu, navlečeného na drátěné či nylonové smyčce. Na první pohled nejste schopni odlišit kvalitní, tedy ty, které po vlasci posunujete vy, a ne hmotnost splávku, od těch nefunkčních.

Neuvěřitelný výběr i vysokou kvalitu nabízí firma D.A.M. Její černé, super pevné válečky dokáží udržet i velké štikové splávky. Určitě ale najdete spoustu dobrých výrobků i u jiných firem.

Jak na to?

Pracovní postup zůstává u všech výrobků stejný. Volný vlasec prostrčíte smyčkou a rukou na něj natáhnete silikon. Nic víc, nic míň. Pokud se rozhodnete chytat v hloubce deseti metrů, nezbývá vám než tuto vzdálenost doslova vyručkovat. Před tím ale doporučuji vlasce namočit, jinak ho můžete pěkně zkroutit.

rybářské splávky
foto: Ivo Novák

Tyto zarážky se dají využít i při tvorbě kaprových návazců, zvlášť tehdy, pokud na vlasovou udici navlékáte více kusů nástrah. Většími velikostmi se dají nahradit gumové korálky. Olovo může také nahradit silikon.

Zkrátka – znalost postupu navlékaní se vám bezesporu vyplatí. Téměř všichni ti, kteří se průběžným splávkům opravdu věnují, si zarážky vyrábějí sami. Existují stovky postupů i materiálů. V praxi si ale bohatě vystačíte s třemi následujícími variantami:

Nouzovka: Jde o kousek vlasce přivázaný soudkovým uzlem, který se dá posunovat i dotahovat, ke kmenovému vlasci. Nutno dodat, že stačí trochu síly navíc a z rovného vlákna máte nenávratně pokroucenou věc.

Gumička: Stačí klasická kancelářská, ale s nejužším profilem. Stačí ji jen přivázat dvěma uzly na kmenový vlasec a máte relativně slušnou, dobře klouzající, i když trochu větší zarážku.

průběžný splávek
foto: Ivo Novák

Optex: Jde o pogumovanou nit, kterou seženete v každé lepší galantérii. Špulka stojí asi dvacet korun a vydrží vám bez problémů i deset let. Sice netuším, k čemu byla původně vytvořena, ale pro mě má tato černá a úzká nitka cenu zlata. Uzly jsou malinké, dobře drží a neničí kmenový vlasec.

Velikost samotné zarážky si pohodlně korigujete počtem ovinů, které zajišťujete klasickými uzly. Vytvořit se tedy dá mikro varianta, která bez problému projde i těmi nejmenšími očky na matchových prutech, stejně tak můžete vyvázat monstrózní bambuli.

Základní informace jsou za námi, v příštím díle se blíže zaměříme na vlastní montáže i samotné možnosti lovu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled