Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 2 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Co by měl vědět každý začátečník: Lov na dírkách

Marek iRybářství 17. prosince 2021 0 komentářů
dírky

foto: Ivo Novák

Rady začátečníkům

Když venku teplota klesne pod bod mrazu, začnou se vodní hladiny uzavírat. Potom už moc šancí k rybolovu nezbývá. Leda se vydat na revíry, kde je lov ryb pod ledem povolen na základě výjimky. Najde se i několik svazových vod, kde se dá na dírkách lovit.

text: Ivo Novák

Soukromých vod, kde majitelé žádají o povolení, se ale dá najít v okolí mnohem víc, a tak si stačí jen vybrat správnou privátní vodu, kde provozovatelé pravidelně dosazují ryby a kde vám budou vyhovovat i pravidla lovu.

REKLAMA

Ta se mohou lišit. Stejně tak jako výše poplatku, či možnost ponechat si ulovené ryby. S těmi je dobré se seznámit dřív, než na zamrzlou hladinu vyrazíte.

Základem zimního rybolovu na ledu je dbát na své bezpečí. Vždy by měly být přítomné i jiné osoby, které vám mohou poskytnout pomoc. Led musí být dostatečně pevný, aby nehrozilo prolomení a vám utonutí. Za bezpečný lze považovat led, který má tloušťku alespoň deset centimetrů a je kvalitní.

REKLAMA

Co je k lovu na dírkách potřeba

Prut na dírky: Je specifický svou délkou. K lovu na dírkách se hodí krátké pruty. Má to své opodstatnění. S dlouhým prutem byste jen stěží u dírky manipulovali s rybou.

Proutky se vyrábí v délkách od 30 cm do metru. Záleží, jaká délka komu vyhovuje. Běžný proutek musí být citlivý a ohebný, aby dostatečně vykrýval výpady ryby. Tomu napomáhá i naviják.

Naviják: Měl by být přiměřeně velký. Úplně stačí malé navijáčky. I laciné, plastové. Kovové mají někdy tendenci v mrazu zamrzat. Důležité je, aby měl funkční brzdu a aby se dala ovládat i v rukavicích.

Prodávají se i malé multiplikátory, nebo různé kolovrátky. Smekací svůj účel splní velice dobře.

prut
foto: Ivo Novák

Vlasec: K lovu na dírkách se prodávají speciální zimní vlasce, které v mrazu netuhnou. Dá se ale vystačit s obyčejným čirým vlascem. Zkušenější volí slabší průměry.

Ti, kteří se začínají s tímto způsobem lovu teprve začínají, by raději měli volit silnější (0,16-0,18 mm). Samozřejmě záleží i na cílové rybě, kterou se hodláme lovit.

Lovit pod ledem se dá různými způsoby

Lov na plavanou: Pro začátečníky ideální způsob, který se neliší od klasického způsobu chytání se splávkem. Vystačíme se splávky do 1 g. Pevný se hodí na místech, kde je hloubka do jednoho metru.

Na větších hloubkách je vhodnější použít splávky průběžné. Když je třeba najít hloubku, kde se ryby pohybují, je to ideální volba.

Lov na položenou: Sestava je jednoduchá. Někdy stačí na vlasec přicvaknout jen jeden olověný brok a navázat háček. Půlgramový brok stačí k tomu, aby napnul vlasec, a přitom nebudil v rybách nedůvěru. Samozřejmě lze použít i sestavu s průběžnou zátěží a zarážkou.

Záběry v zimním období jsou jemné, a tak je k tomuto způsobu lovu dobré pořídit si pérový signalizátor záběru před špičku prutu. Žádné razantní záběry nečekejte. Při jemném přidržení nástrahy už je čas přiseknout. Tento způsob je vhodný při lovu ryb, které hledají potravu na dně.

Velká sousta na háček nedávejte. Ideální nástrahou jsou bílí červi. Postačí tedy háček č. 12. Když má očko, v mrazu to při navazování oceníte.

pstruh duhový
Duhák ze sádek na nástrahu reaguje rychle. Foto: Ivo Novák

Lov vertikální přívlačí: Je to úspěšný způsob, ale vaše výbava už musí obsahovat různé marmyšky, jigové hlavičky, pestrou paletu umělých nástrah, musíte znát různé taktiky.

Vhodné nástrahy

Pro plavanou i položenou jsou ideální zmínění bílí červi, popřípadě i barvené umělé žížaly, halibutí peletky, drůbeží játra. Praktická jsou i speciální těsta, která jsou k lovu na dírkách přímo určená. Prodávají se různě aromatizovaná a v různých barvách. Dobře drží na háčku a barva i chuť ryby dokáže upoutat.

Čím vnadit?

Ryby je třeba zaujmout a u dírky udržet. Mírné přikrmování tedy není na škodu. Nesmí se to přehánět. V zimním období mají ryby zpomalený metabolizmus a k nasycení jim stačí mnohem méně potravy.

Nasazené ryby nejlépe reagují na pelety, které znají ze sádek. Jejich vůně jim dává signál, že je čas krmení. Velkou škálu ryb zaujmou červi. Dobrou taktikou je i navlhčená strouhanka, která ryby zaujme, ale nenasytí.

Jak vytvořit díru do ledu

Ideálním pomocníkem je vrták na led. Když máte vlastní, jste ve výhodě. Ale na privátních vodách vám dírku vyvrtá buď pověřená osoba majitelem, nebo budete mít možnost si erární vrták zapůjčit.

Další vybavení

Klasická skládací židlička zpříjemní čekání na záběr. Stojan na prut poslouží v době, kdy je třeba prut odložit z ruky. Se sítkem pohodlně odstraníme ledovou třít z dírky a pomůže nám čistit dírku, když zamrzá. Zapomenout by se nemělo ani na peán a podložku pod rybu.

nesmeky
Tak tento rybář neuklouzne. Foto: Ivo Novák

Když máte i nějaké protiskluzové zlepšováky na podrážky bot, neprohloupíte. Rybu, kterou se hodláme pustit, je třeba zbavit háčku přímo v dírce, popřípadě použít podložku. Rozhodně ji nesmíme válet ve sněhu, nebo na ledu.

Abyste si toto rybaření užili, nezapomeňte na teplé oblečení. Nejdůležitější jsou boty. Při slunečném počasí nezapomeňte na sluneční brýle a dostatek teplého čaje v termosce.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled