Stále více rybářů chytá pro zážitek z lovu ryb. Alespoň tomu nasvědčuje množství příspěvků, kde se úspěšní a šťastní rybáři svěřují se svými zážitky z lovu ryb.

text: Kalan

Asi každý rybář prošel určitým vývojem, kdy upřednostňoval buď konkrétní lovný způsob, nebo určitý druh ryb. Jednotlivé etapy byly různě dlouhé.

Proč vlastně rybář chytá? Pro zážitek? Pro maso? Jistě. Když si ryba po záseku odvíjí vlasec z cívky navijáku, tak je tento zážitek umocněn i tím, že mnohdy nevíme, s kým máme tu čest. Může to být i životní ryba! Adrenalinem je i skutečnost, že dokud není ryba na břehu, stále se může osvobodit. Kdo to nezažil, nepochopí…

Plavaná

Mnoho rybářů propadlo plavané. I já… Když se splávek zachvěje, rozjede a zmizí pod hladinou, srdíčko poskočí. Potěší i malá ryba, ale můžeme se dočkat i překvapení v podobě kapitálního kousku. To je pak radosti! Jemné náčiní a takový obr!

Položená

Takhle chytá ještě početnější skupina rybářů, nejvíce naši nejoblíbenější rybu, kapra. Někomu stačí dvoukilogramový fešák, pro jiného je to dorostenec. Kdo se zaměří na lov skutečných obrů, je ztracen. Ryby loví, měří, váží a pouští, aby šel znovu k vodě s ještě silnější touhou.

Lovíme feederem a jsme fascinováni, že vidíme ohnutý proutek ještě před zásekem. Využití této techniky je mnohostranné a dají se s ní lovit různorodé ryby, od bílé ryby až po candáta.

Přívlač

Vyznavači této techniky jsou aktivní. Líbí se mi, že při tomto způsobu lovu nebývá ryba vážněji zraněná, obvykle je zaseknutá za kraj tlamky. Oč je to humánnější, než vytahovat štiku, která zabrala na mrtvou rybku, s trojhákem až někde v žaludku.

Samostatnou kategorií rybářů jsou podle mě ti, kteří propadli sumcům… I oni zaseknuté ryby poraní jen minimálně a naprostou většinu svých úlovků pouští zpět, spokojeni s tím, jaký nevšední zážitek jim dvoumetrový sumec při jeho zdolávání poskytl.

Muškaření

Jejich pravým opakem jsou pak muškaři. Prý šlechtici mezi rybáři. Loví na nejjemnější náčiní, když na titěrné mušky lákají kroužkující lipany a pstruhy. Jsem ale tuze rád, že si ve většině případů nechávají jen duháky, ale potočáky i lipany pouští zpět.

Trofejní ryba

Úlovek trofejní ryby je zážitek na celý život. Kvůli němu ráno vstáváme, sedíme u vody do noci, mrzneme, najezdíme desítky a stovky kilometrů, necháváme se poštípat komáry, vláčíme s sebou desítky kilogramů nezbytného rybářského vybavení, které nakonec ani nebudeme potřebovat.

Utrácíme nemalé částky za nejrůznější nástrahy, za náčiní, kupujeme si echoloty, lodě, karavany a rodinné dovolené jsou často podřízeny rybaření. To všechno je prostě život rybáře, neboť kdo si svůj vysněný úlovek dosud nechytil, ten musí věřit v osud, čekat a jít štěstí naproti. Neboť ten, kdo nemá svůj cíl, nemá ani budoucnost. A žije tak, jako by ani nežil.