Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 8 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Co by měl vědět každý začátečník: Dravci

strunc 8. srpna 2020 0 komentářů

Poznávání

V rybařině neexistuje univerzální návod, jak postupovat. Všechny komponenty, velikost nástrahy i vlastní metodu je vždy třeba upravit podle konkrétních podmínek.  V principu budete chtít přelstít štiku, candáta, okouna, úhoře, sumce nebo bolena.

Text: Jan Stluka, foto: David Štrunc

Štika

Jakmile královna našich vod svoji kořist usmrtí, pak ji polyká hlavou napřed. Nejčistější a na zásek také nejistější je použití klasického jednoháčku, kterým nástraze propíchnete horní pysk. Při tomto způsobu nastražení se jen zcela výjimečně hrot háčku stočí do nástrahy.

REKLAMA

Ryby, které mají sousto hluboko v jícnu, mají mnohem větší šanci na přežití. I vlastní nástrahu poškodíte jen minimálně. Jasný prim hraje klasická plavaná. Zubaté královny se nebojí za kořistí zvednout do sloupce nebo lovit těsně pod hladinou, někdy i nad ní.

S velikostí splávku to nijak nepřehánějte. Na 15 cm dlouhou rybu stačí kačenka o stejné nosnosti. Pokud zvolíte příliš velký plovák, větší štiky vám po chvilce sousto, které klade přílišný odpor, vyplivnou. Lanko použijte vždy. Veškeré alternativy jako pletenky, kevlary atd. jsem již mnohokrát zkoušel. Štiky si s nimi poradí tak, že je překousnou.

REKLAMA

Candát

Vezme zavadlou mrtvolu ze dna i čilého pichlavého ježdíka. Kořist si v tlamě nerovná, ale polyká ji tak, jak ji nasaje. Takže – ať háček umístíte kamkoliv, v podstatě nic nezkazíte. Pozornost věnujte velikosti, síle a tvaru háčku.

Ten by měl být delší, užší, nicméně ostrý a pevný, ideálně bez antikorozní úpravy.  Nevyhnete se trhání ryb, které zajedou do závad na dně. Čím dříve se nepříjemného přívěsku v tlamě či jícnu zbaví, tím lépe. S velikostí nástrah to nepřehánějte, 10 cm u všech druhů rybek stačí. Se zásekem neotálejte.

Čím více času candátovi dáte, tím mu poskytujete šanci, aby vaši lest prohlédl. Tam, kde to jde, chytejte se splávkem. Nemusí být velký. Jeho nosnost by se měla pohybovat někde mezi 6-12 g. Pokud se po chvilce vaše špunty vynořují a v rybkách jsou vytlačeny tři nebo čtyři hluboké díry, celou sestavu zjemněte. Stejný postup platí i při položené, kdy čihátko poskakuje nebo jen kousek popojede.  

Okoun

Kořist polyká tak jako candát. Jakmile ji uchvátí. Prim hraje klasický jednoháček. Pokud chcete lovit opravdu velké pruhatce, nebojte se použít i sousta, která velikostí patří spíše štice. Ježdíky, oukleje, hrouzky, ale i příslušníky vlastního rodu mají pruhovaní loupežníci hladovci v oblibě.

Úspěch přináší plavaná i položená. Mobilnost splávku vám dovoluje prochytat mnohem větší prostor. Vaše šance na úlovek tak stoupají.

Sumec

Devadesát procent jeho útoků směřuje ode dna k hladině. I on kořist ve zlomku vteřiny prostě nasaje. Nemá čas si ji jakkoliv v tlamě rovnat. Pokud umístíte jeden z háčků na břicho ryby, vždy to bude ku prospěchu věci. Všechny háčky, které použijete, musejí být pevné a ostré. Velikostí ani tvarem nemusí připomínat hák, na který věšeli Jánošíka.

Chytrý zlepšovák, požívaný lovci na veselských pískovnách… Místo aby smrtelně zranili rybu trojháčkem umístěným v citlivém břichu, do řitní ploutve zapíchnou malý zavírací špendlík, do kterého ještě přicvaknou očko robustního sumcového trojháku.

Pokud lovíte při dně, volte spíše menší nástrahy, které ozdobíte jen jedním jednoháčkem. Ubude vám motanic. Přesto budou záseky sedět.   

Bolen

Až na výjimky raději sáhněte po přívlači, přestože můžete slyšet nebo číst o speciálních montážích, při nichž nad rybkou plave pečivo a ostatní droboť ho nerušeně konzumuje, či jiných „zaručených“ tutovkách.

Bolen vždy vezme jakoukoliv rybku z hejna. Jen ne tu vaši s háčkem v zádech. Pokud chcete standardně lovit tyhle velmi rychlé dravce, vyberte si loviště, kde se nemůžou spolehnout na svůj zrak. Jezy nebo přítoky.  S jediným wobblerem tady nachytáte mnohem více než dvěma konvemi rybek.

Úhoř

Tam, kde se vyskytuje širokohlavá forma vodních tuláků, jsou malé rybky či jejich části vynikající nástrahou. Nejste rušeni neustálými záběry drobných ryb, popřípadě malinkých sumečků. Nejlepší metodou je klasická položená. Torzo rybky prošité háčkem přinese více úspěchů než malé živé rybky jakéhokoliv druhu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled