Články - Mník jednovousý
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Učíme se v Třeboni: Přírodní vlivy ovlivňující rybářské úspěchy (1)
V prvé řadě si musíme uvědomit, že ryby nežijí na souši, ale ve vodním prostředí, které je od toho našeho velmi odlišné. Z důvodu toho, že jsou ryby poikilotermní (studenokrevné; přijímající teplotu vodního prostředí), jsou i na menší teplotní výkyvy v tomto prostředí velmi citlivé.
Učíme se v Třeboni: Typy výtěrů ryb v našich vodách
Ve vodách České republiky žije něco málo přes 60 druhů ryb. Neliší se jen nároky na životní prostředí (stojatá nebo tekoucí voda, teplota vody, obsah kyslíku aj.), ale i typem výtěru. Pro udržení rybích populací v našich vodách je nejdůležitější zachovat nebo zřizovat výtěrová místa – trdliště ryb.
Učíme se v Třeboni: Mník jednovousý
I když nemáme moře, průměrný Čech sní za rok asi 4 kg mořských ryb, popřípadě výrobků z nich. To je téměř neuvěřitelná zpráva, jelikož sladkovodních ryb nesníme v průměru ani kilogram na osobu za rok. Statisticky tak našinec konzumuje 4x více mořských ryb a výrobků než sladkovodních. Nejvíce se na této spotřebě podílí maso z tresek. Do čeledě treskovitých byl ještě nedávno řazen i mník jednovousý.
Jak ulovit mníka
Podzim je tady. Padající listí pluje řekou a komplikuje lov. Zejména příznivci přívlače bývají touto dobou nešťastní. Ryby se stěhují do hlubších úseků, kde přečkávají zimu.
Učíme se v Třeboni: Mník jednovousý
Mník jednovousý (lota lota) patří do řádu hrdloploutvých (Gadiformes) a čeledi mníkovití (Lotidae). V ČR je řazen mezi chráněné druhy a je veden v kategorii „ohrožených druhů“.
Prosincové Rybářství: Trofejní úlovky posledních pěti dekád – mník jednovousý
Trofejní úlovky rybáře vždycky fascinovaly. Každý chtěl ulovit tu nejdelší a nejtěžší rybu. V našem seriálu se ohlížíme až do roku 1973 a sbíráme veškeré dostupné informace o nej rybách ulovených na revírech ČRS a MRS. Ty následně analyzujeme a podrobně rozebíráme. Tentokrát se podíváme na trofejní úlovky mníka jednovousého.
Rybáři od Sázavy se po dvou letech konečně sešli. Řešili přemnožené sumce i záhadu chybějících nástražních rybiček
Až po dvou letech se letos na jaře mohla uskutečnit výroční schůze rybářů z MO ČRS Český Šternberk. Důvod byl jediný – pandemie covidu a navazující restriktivní opatření.
Ryba, která ožívá s příchodem zimy
Mnoho našich rybářů si v posledních letech oblíbilo mořský rybolov, především lov tresek na severu Evropy. Ti, kteří nemají chuť, zdravotní stav nebo finance na výlety až někam k polárnímu kruhu, ale nemusí přijít zkrátka, protože i v našich vodách lze chytit blízkého příbuzného těchto mořských ryb. Jejich bratránkem je totiž mník jednovousý (Lota lota), stálý i když poměrně tajemný obyvatel našich řek.
Zmrtvýchvstání otrávené Bečvy: Rybáři vysadili ryby za více než milion
Obnova života v Bečvě by podle rybářů nakonec mohla trvat kratší dobu, než původně očekávali. Do řeky se už vrátily tuny ryb. Zarybnění Bečvy už vyšlo na více než milion korun.
V Chrudimce sesbírali rybáři 60 kg uhynulých ryb
Na řece Chrudimce u obce Vítanov pod čističkou zasahovaly celé nedělní odpoledne dvě jednotky hasičů. Došlo zde k úhynu více než 60 kg ryb. Podle místních rybářů se podobné otravy v těchto místech bohužel stávají pravidelně.
Kdy a kde je ten nejlepší čas chytat na položenou? Mník jednovousý
Na lov mníka jednovousého se musíte pořádně obléct. Tuto rybu chytnete totiž převáženě v zimních měsících.
Učíme se v Třeboni: Zvláštnosti mníka jednovousého
Mník jednovousý (Lota lota) je v dnešní době poměrně neznámou rybou. Mnoho sportovních, ale i profesionálních rybářů se s tímto druhem nesetkává, nebo dokonce nikdy nesetkalo. Je to smutné, jelikož mník patří mezi jedny z nejzajímavějších zástupců naší původní ichtyofauny.
Jak ulovit mníka? Musíte podstoupit zkoušku vytrvalosti, říká Zdeněk Hofman
Lov mníka jednovousého mohu všem vřele doporučit. Nejde jen o obyčejné rybaření! Každý, kdo chce jediného zástupce čeledi mníkovitých (dříve treskovitých) v našich vodách ulovit, musí podstoupit zkoušku vytrvalosti.
Učíme se v Třeboni. Mník jednovousý, zimní král
Tresku v ČR zná skoro každé malé dítě. Je sice pravda, že mnohdy název dané ryby tzv. zapadne v kontextu, ale z těchto druhů pravidelně konzumujeme nejrůznější filé, rybí prsty nebo pomazánky. Zajímavostí je i skutečnost, že těchto produktů sníme dvakrát až třikrát více než našich ryb.
Zaber, mníku! Čtyři lokality, čtyři šance
Prosincové dny, zvláště když mrzne, přímo vybízejí k lovu mníka jednovousého. Čím je voda chladnější, tím je mník aktivnější. A tak by se mohlo zdát, že ulovení této ryby nebude v prosinci žádný problém.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů