Články - Lipan podhorní
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Vzpomínáme na staré časy: Plechové konvice zvané řízkovnice
V minulosti se rybaření věnovali převážně pánové v důchodovém věku. S dlouhými bambusovými pruty a podběrákem v jedné ruce a řízkovnicí v druhé, kráčeli důstojně na oblíbené místo u vody.
Zahájení pstruhové sezony se konečně blíží – vše vypukne již v úterý 16. 4.
Blíží se 16. duben, v letošním roce tak připadá otevření pstruhových revírů na úterý. Držitelé pstruhových povolenek se tak po dlouhé zimě dočkají nové sezóny.
Muškaření na Goiserer Traunu
Jedním z mých posledních rybářských výletů ještě před odletem na druhou stranu planety byl ten do Rakouska, na řeku Goiserer Traun. Spolu s kamarádkou Katkou Švagrovou nás pozval přímo provozovatel revíru Peter Oberwimmer.
Rybářská pohádka: Závod v Leknínovém jezírku
Do zámecké zahrady přispěchal bílý únor. Bledá obloha jako by zmrzla v odrazu na hladině Leknínového jezírka a v nose štípal studený vzduch. Byla-li někdy někde tak ledová voda, až z ní ploticím zčervenaly ploutve, přihodilo se to nejspíš právě tady.
Učíme se v Třeboni: Přírodní vlivy ovlivňující rybářské úspěchy (1)
V prvé řadě si musíme uvědomit, že ryby nežijí na souši, ale ve vodním prostředí, které je od toho našeho velmi odlišné. Z důvodu toho, že jsou ryby poikilotermní (studenokrevné; přijímající teplotu vodního prostředí), jsou i na menší teplotní výkyvy v tomto prostředí velmi citlivé.
Když (ne)má voda stres
Vždycky, když otevřu pomyslné okno hladiny a nahlédnu do světa s čistou, pestrou rybí obsádkou, stres ze světa tam nahoře je pryč. Odplyne, odšumí, odpění… Tohle voda umí opravdu báječně. Nejezdí tady auta, nezvoní mobily, sociální sítě spojují maximálně hejno okounů se štikou.
Učíme se v Třeboni: Typy výtěrů ryb v našich vodách
Ve vodách České republiky žije něco málo přes 60 druhů ryb. Neliší se jen nároky na životní prostředí (stojatá nebo tekoucí voda, teplota vody, obsah kyslíku aj.), ale i typem výtěru. Pro udržení rybích populací v našich vodách je nejdůležitější zachovat nebo zřizovat výtěrová místa – trdliště ryb.
Z Yukonu na Aljašku
Opět v Kanadě. Když mi čas a finance dovolí, sem, do provincie Yukon, se vracím rád. Kdo jednou zažil kanadský barevný podzim, tedy období indiánského léta, ten ví, o čem mluvím.
Na Hnilci
Podhorský úsek slovenské řeky Hnilec nad vodní nádrží Palcmanská Maša je chovným revírem Slovenského rybářského svazu, potažmo Rady Žilina. Říčka, která protéká obcí Stratená, kdysi sloužila k odchovu generačních lipanů podhorních až do období, kdy si rybáři lipany brali domů a vlastně je vodě vůbec nevraceli. Tato éra však už skončila.
Tajemství inkubačních schránek
Všichni, kdo mají co do činění s rybami, vědí, že nebýt umělého výtěru ryb, jejich líhnutí v přístrojích a jejich následný odchov a vysazování, nebyla by v našich vodách ani šupina. Tím míním rybářské revíry. Komerční chov ryb do prodejní sítě je jiná kapitola.
Školáci pomáhají rybářům. Vypustili do řeky „ty své lipany“
Severočeští rybáři vysadili do Jizery na Malé Skále 1200 kusů lipana (roček, cca 18 cm/ks). Akce proběhla ve spolupráci s nadačním fondem Severočeská voda a místními školáky. Informuje o tom Severočeský územní svaz na svých stránkách.
Potočáci z plovoucích inkubátorů osidlují pražské toky. Pomohly i Norské fondy
Pražští rybáři vysadili do Radotínského a Únětického potoka okolo osm a půl tisíc jiker pstruhů obecných. Zatím jsou umístěny v plovoucích inkubátorech, které je chrání, než vyrostou. Informují o tom na svém webu.
Policie nenašla viníka masivního úhynu potočáků, případ nejspíš odloží
Na konci srpna jsme informovali o masivním úhynu potočáků na řece Mohelce nedaleko Jablonce nad Nisou. Vyšetřovatelé ovšem nezjistili příčinu, která by za úhynem stála, a případ nejspíš odloží. Informovala o tom regionální mluvčí policie Ivana Baláková.
Tisíce mrtvých potočáků. Další úhyn, tentokrát na pstruhovém revíru
Během tohoto víkendu z doposud nezjištěných příčin zaznamenán masivní úhyn ryb, především pstruhů, na řece Mohelce nedaleko Jablonce nad Nisou.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů