Články - Lín obecný
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Začínáme rybařit: Plavaná – lov na stojatých vodách
Při lovu na plavanou se samozřejmě musíme rozhodnout, jaké druhy ryb chceme lovit a podle toho zvolit správných revír. Pokud je vaším cílem například parma nebo ostroretka, je nutné hledat ji na tekoucí vodě. Pokud si chcete chytit kapra nebo lína, rozhodně budete mít větší šanci na úspěch na vodách stojatých.
Učíme se v Třeboni: Reprodukce našich ryb
S jarem přichází reprodukce našich ryb. V březnu se začíná třít štika, v dubnu pak candát, plotice, ježdík aj. V květnu jsou to cejni a na přelomu června kapr. V samotném červnu se tře lín a následně sumec. Rybí výtěr není závislý jen na měsíci, je také velmi ovlivněn teplotou vody a světelným dnem. Ale právě teplota vody se jeví jako zásadní faktor.
Lín na grilu
Lín má maso bez svalových kůstek, s úspěchem jde grilovat a zůstane nám i kůže v celku –nepřichytí se, když rybu podložíme na grilovací podložce kolečky citronu nebo cibule.
Rybaření vesele i vážně: Království zlatozelených línů
Ulovit tuto nádhernou rybu není příliš těžké. Základem úspěchu je být ve správný čas na správném místě. Líni se do našich revírů v poměru s kapry tolik nevysazují, v některých revírech chybí úplně nebo patří mezi ojedinělé úlovky. Jinde jsou naopak velmi hojní.
OBRAZEM: Školáci opět pomohli vysadit ryby do kdysi mrtvé řeky
Do řeky Bíliny bylo v Mostě ve spolupráci se společností ORLEN Unipetrol, a za účasti předškolních dětí i školáků, vypuštěno dalších téměř 400 kg původních druhů ryb.
„Rybář“ házel ulovené líny ještě živé do plastového pytle. Trest ho neminul
Nepoctiví rybáři na severu Čech si nedají pokoj. Na revíru svěřeném MO Česká Kamenice si jeden takový výtečník ponechal 11 kusů lína (v Severočeském ÚS je povoleno 4 ks/den). Navíc se k nim choval zavrženíhodným způsobem, ještě živé je házel do plastového pytle. Severočeský ÚS o tom informuje na svých stránkách.
Na severu Čech řádili pytláci i masaři
Rybářská stráž má u vod na severu Čech napilno. Severočeský rybářský svaz o tom informuje na svých stránkách.
Jak na líny
Každý rybář si oblíbí lov některého druhu ryb. U nás je to asi nejčastěji kapr, ale já si oblíbil lov línů.
Jaro je tady!
Jaro udeřilo v plné síle a po dlouhých měsících začíná v přírodě, a hlavně kolem vody neskutečný život.
Lín pečený s brambory
Tento chutný a jednoduchý recept lze použít také na pstruhy duhové.
Rybí pasti – šance pro pytláky
Tímto trochu pozměněným příslovím bych chtěl upozornit na jednu z podob pytláctví, které bych dal přívlastek příležitostná.
Rybářská pohádka: Závod v Leknínovém jezírku
Do zámecké zahrady přispěchal bílý únor. Bledá obloha jako by zmrzla v odrazu na hladině Leknínového jezírka a v nose štípal studený vzduch. Byla-li někdy někde tak ledová voda, až z ní ploticím zčervenaly ploutve, přihodilo se to nejspíš právě tady.
Vzpomínáme na staré časy: dětské pruty Tokoz
Snad každý rybář starší padesáti let si pamatuje žlutý laminátový proutek s navijákem Reex. V 70. a 80. letech minulého století velký výběr rybářského náčiní nebyl. Dvoudílný laminátový proutek s navijákem Reex se prodával v sadě se splávky, vlascem a čihátkem, zabalený v průsvitném umělohmotném pouzdře.
Učíme se ve Vodňanech: Vnější parazité ryb (2)
V minulém díle jsme se zaměřili na tři nejběžnější ekto (vnější) parazity ryb, se kterými se při cvičeních z předmětu Nemoci ryb setkáváme. Dnes se podíváme na zástupce skupin, které se nám jako původci onemocnění nebo úhynu ryb dostávají do rukou vzácně.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů