Články - Karas stříbřitý
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Učíme se v Třeboni: Všudypřítomný karas stříbřitý
Vlastnosti karasa stříbřitého (Carassius auratus) jsme už v této rubrice zmiňovali několikrát. Řešili jsme celkovou problematiku druhu i jeho užitek v oblasti barevných (okrasných) ryb. Nyní se detailněji podíváme na jeho neobvyklý způsob rozmnožování a řekneme si, proč je tento nepůvodní druh u nás tak bohatě rozšířený.
Od pinzety po bagr – různě tvarovaná ústa kaprovitých ryb
Snad v každé knize zabývající se rybami jsou při stavbě rybího těla uvedeny rozdíly ve tvaru a postavení úst u různých rybích druhů.
Červencové Rybářství: Není karas jako karas aneb Zachraň karase!
Možná si tu rybu matně vybavujete: pěkně nazlátlé tělo, oranžové ploutvičky, krásné oblé tvary. A zároveň opatrné záběry na splávek a nekonečné ťukání před jeho rozjetím či potopením.
Křupavý karas
Není karas jako karas, ale ten křupavý je podle mě nejlepší. Dá se jíst jako chleba a je to velká dobrota. To jsou slova mého kamaráda, když jsme přemýšleli nad několika chycenými karasy stříbřitými. Oba jsme měli chuť na rybu, ale nic jiného jsme ten den neulovili. A tak jsme jeli ke mně domů a tuto rybáři podceňovanou a našim revírům škodlivou rybu mi kamarád připravil jako nečekanou mňamku.
V ČR se objevil nový invazní druh ryby. Je horší než karas stříbřitý
Hlavačkovec Glenův je bohužel dalším invazním druhem, který se objevil i na našem území. Ačkoliv k vědeckému popisu jeho výskytu došlo teprve nyní, místní rybářští hospodáři jej nejspíš pozorovali už několik let.
Karas stříbřitý: Úhlavní nepřítel – nebo snad ne?
Jako malý špunt jsem sotva udržel rybářský prut, ale karásky jsem úspěšně lovil. Na plavanou. Malý karásek byl ostatně i první rybou, kterou jsem chytil. A tak to šlo i dál. Bylo nádherné chodit na známá místa, kde jsem u padlého stromu lovil líny či okouny, na mělčinách žila početná hejna krásných zlatých rybek, mezi něž občas zaplul i kapřík.
Úhyn ryb v parkovém jezírku: Je to důsledek nezodpovědného chování lidí, tvrdí rybáři
V neděli 2. ledna zasahovali dobrovolní hasiči v městském parku v Chrudimi. V místním jezírku došlo k masivnímu úhynu ryb.
Chystají Japonci prodej živých zmražených ryb? Podívejte se sami!
Na videu vytáhne člověk z lednice zmrzlého karase stříbřitého a vhodí ho do kádě s vodou. Po minutě a 13 sekundách od vhození zmrzlé ryby se u tlamy karase objeví první vzduchová bublina, po několika dalších sekundách poprvé pohne ploutví a během chvíle začne normálně plavat.
Karas obecný, mizející druh naší ichtyofauny
Je to už nejméně půlstoletí zpátky, kdy druhové jméno karase obecného odpovídalo jeho rozšíření. Bohužel, situace se podstatně změnila a z ryby známé i běžnému člověku, natož rybářům, se stal ohrožený druh naší ichtyofauny.
Invazivní karas opět úřadoval! Tentokrát nepřežila unikátní populace živorodek
Kde se ukážou, tam moc jiných druhů ryb nezůstane. V Rudici na Blanensku to odnesly akvarijní živorodky, které předtím v místní nádrži dokázaly přežít minimálně jednu zimu. I proto rybáři zdejší karasy stříbřité nedávno odlovili.
Rybaření vesele i vážně. Karas obecný a stříbřitý
Karas je ryba mého dětství. V sedmdesátých letech minulého století jsem o existenci karasa stříbřitého neměl ani tušení. V našich vodách plavali jen ti obecní. Na těsto z rozmočeného krajíce chleba brali spolehlivě. Stačilo napíchnout menší kuličku velikosti hrášku a hloubku nastavit kousek nade dno.
Jaká je budoucnost karase obecného a co je jeho největším nepřítelem?
To, že naši prapředkové dobře znali příbuzného kapra, zlatavě zbarveného karase, běžně označovaného i jako karásek, svědčí stejně znějící příjmení, které je v našich zemích poměrně časté. Jen zcela ojediněle v některých regionech znali rybáři tuto rybu i pod jiným jménem, například na Třeboňsku ji podle Dyka (1946) označovali jako „katušku“.
Ferální formy ryb: kapr obecný nebo spíš rybniční?
Člověk začal již před tisíciletími v různých částech Země chovat některé druhy živočichů. Většinou proto, aby z nich měl větší užitek, jiné jen pro potěšení. Oba tyto principy se uplatnily i v případě domestikace ryb. Občas ale docházelo a stále dochází k opačnému procesu, když zdomácnělá zvířata utečou z chovu a vrátí se k divokému způsobu života. Odborníci populace zdivočelých živočichů označují jako ferální formy.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů