Články - Jeseter sibiřský
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Rybaření vesele i vážně: Jesetera jadranského ulovíte jen kousek o domova
Při honbě za rybími druhy jsou jeseteři výbornou cílovou skupinou. Pokud navštívíme správnou vodu, můžeme ulovit hned několik druhů najednou. Ještě před nějakými dvaceti lety byli jeseteři v našich vodách naprostou kuriozitou. Díky umělému chovu a vysazování do privátních vod můžeme jesetera jadranského (Acipenser naccarii) chytit jen kousek od domova.
Rybaření vesele i vážně: Dnes uvázl na háčku jeseter sibiřský
Jeseteři spadají do starobylé skupiny ryb a jejich lov je velmi lákavý, protože tak trochu připomínají pravěká zvířata. Tělo jesetera sibiřského je zbarveno jednotvárným hnědavým nebo našedlým odstínem, s nímž splývají i štítky na bocích a hřbetě.
Před pikolou za pikolou nikdo nesmí plavat
Ani nemusím zavírat oči. Mávnu lehce rukou, nahromaděný sediment u dna se zvedá a rychle mě zavine neprůhledným závojem. Před pikolou za pikolou nikdo nesmí stát…
Rybaření vesele i vážně: Honba za jesetery
Jako malý kluk jsem hltal rybářské články o výpravách za velkými jesetery a snil o tom, že i já někdy tuto pozoruhodnou rybu ulovím. Trvalo skoro čtyřicet let, než se můj sen stal skutečností.
Podle nosa poznáš kosa? Jesetera!
I nejnovější rybářské publikace o naší ichtyofauně, asi hlavně z nostalgie, uvádějí mezi zástupci čeledi jeseterovití (Acipenseridae) tři druhy – jesetera malého, jesetera velkého a vyzu velkou. Pravda je, že jediným z těchto původních druhů, který přežil v našich řekách a vydržel všechny nápory civilizace, je pouze jeseter malý.
Učíme se ve Vodňanech: Pozdrav z pravěku aneb Jak se daří jeseterům
Spousta lidí si pod slovem jeseter představí rybu, která vypadá, jako by prošla strojem času. Avšak málokdo o ní ví víc než jen to, že se chová a loví především pro luxusní pochoutku – kaviár.
Učíme se v Třeboni: Odchov jeseterů ve středoevropských podmínkách
Úbytek jeseterů z volných vod je obrovský, až absolutní. Budoucnost těchto druhů chovaných pro maso, kaviár i jako další generace je tak v uměle navozeném prostředí.
Vysazování nepůvodních druhů ryb bude jednodušší, rozhodla vláda
Vláda včera přijala návrh nařízení, které zjednoduší vysazování nepůvodních druhů ryb v ČR. Jde například o pstruha duhového, sivena amerického, amura bílého nebo několik druhů jesetera.
Zážitky s jesetery
Kupříkladu s jeseterem sibiřským, jehož domovem jsou sibiřské řeky, se na českých svazových vodách nepotkáme, to by se musel stát zázrak. Říká se o něm, že se našim podmínkám přizpůsobuje složitě a rozhodně nedoroste délky dvou metrů, jako ve své domovině. Jelikož jde ale o rybu atraktivní, bojovnou a všežravou, získala si pozornost majitelů či nájemců soukromých vod.
Mrzne, ale proč nejít na ryby?
Na privátních vodách, kde se lov na dírkách v zimním období provozuje, je nejčastěji lovenou rybou převážně siven americký a také pstruh duhový. Tím ale výčet ryb, které můžeme ulovit, nekončí. Lov v rybníku nám mohou zpříjemnit i ryby, které jsou tam doma.
Jaká je největší sladkovodní ryba na světě?
Letos v dubnu vylovili američtí biologové z řeky Detroit v Michiganu jesetera dlouhého 210 centimetrů. Vážil 109 kilogramů a mohl být starý přes 100 let. Šlo o impozantní úlovek, který znovu rozvířil starou otázku: Jaká sladkovodní ryba je největší na světě?
Kdy a kde je ten nejlepší čas chytat na položenou? Jeseter malý
Tuto rybu můžete ulovit především na soukromých revírech nebo na dolním toku Dyje a Moravy, kam se tato ryba vysazuje.
Z deníku rybářovy manželky: lov jeseterů
Jednou manžel přijel z práce s tím, že nedaleko od nás se za měsíc pořádají rybářské závody a že už zaplatil startovné. No, proč ne. V květnu už je hezky a tam, kde se závody konají, je prý hodně jeseterů. Už jen kvůli této rybě, kterou jsem ještě neměla možnost vidět na vlastní oči, na závody určitě pojedeme.
Jeseter 140 cm na muškařském prutu? Opravdu tvrdý souboj!
Chtěl jsem být přítomen při nasazování jeseterů ruských do soukromého revíru. Čekal jsem na zvací telefonát. Václav Rampich mi oznámil, že všechno propukne ve středu. Na místě jsem byl samozřejmě včas, i s fotoaparátem v plné pohotovosti. S jeseterem ruským jsem se ještě nesetkal. Zajímalo mě, jak tato ryba ve skutečnosti vůbec vypadá, jak se chová. Prostě všechno…
Vědci v laboratořích vytvořili nový druh ryby! Je to kříženec velmi ohrožených druhů
Příroda nás nikdy nepřestane udivovat. Své o tom vědí maďarští vědci, kterým se podařilo zkřížit ryby, které se spolu vůbec neměly rozmnožit.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů