Články - Perlín ostrobřichý
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Rybářské závody na Piláku – s deštěm a s Jakubem Vágnerem
V neděli 19. května, někdy kolem sedmé hodiny ranní, se nad revírem 461 131 (Sázava 19, Pilská nádrž) téměř protrhlo nebe. Husté provazce deště se pustily do 61 statečných mladých rybářů, kteří se sešli na již tradičních dětských rybářských závodech.
OBRAZEM: Školáci opět pomohli vysadit ryby do kdysi mrtvé řeky
Do řeky Bíliny bylo v Mostě ve spolupráci se společností ORLEN Unipetrol, a za účasti předškolních dětí i školáků, vypuštěno dalších téměř 400 kg původních druhů ryb.
Vzpomínáme na staré časy: dětské pruty Tokoz
Snad každý rybář starší padesáti let si pamatuje žlutý laminátový proutek s navijákem Reex. V 70. a 80. letech minulého století velký výběr rybářského náčiní nebyl. Dvoudílný laminátový proutek s navijákem Reex se prodával v sadě se splávky, vlascem a čihátkem, zabalený v průsvitném umělohmotném pouzdře.
Od pinzety po bagr – různě tvarovaná ústa kaprovitých ryb
Snad v každé knize zabývající se rybami jsou při stavbě rybího těla uvedeny rozdíly ve tvaru a postavení úst u různých rybích druhů.
Brzké jarní muškaření na mimopstruhové řece
Čerstvé jarní paprsky slunce prohřívají vodní hladinu, na které ryby sbírají hmyz. Připravuji si muškařský prut, rovnám mušky v krabičce a celý natěšený vyrážím na ryby…
Rybaření vesele i vážně: Perlín, ryba mého dětství
Perlín ostrobřichý je rybou mého dětství. Chytal jsem je jako kluk a jednou jsme je u rybníka dokonce pekli napíchnuté na klacku. Dodnes si pamatuju pálivou chuť, protože jsme kromě soli použili i slušnou dávku pepře.
Březnové Rybářství: Jsou ryby stejně vybíraví strávníci jako lidé?
Živí se všichni jedinci v populaci jednoho rybího druhu stejně, nebo zde existuje výrazná individualita? Na tuto otázku jsme se s kolegy z Biologického centra Akademie věd zaměřili a výsledky rozhodně nejsou nezajímavé.
Poznejte ho a ulovte! Perlín ostrobřichý
Zástupce tzv. bílých ryb. Svým vzhledem i způsobem života se velmi podobá plotici, se kterou se i kříží. Není však tak hojně rozšířený. Perlínovi nejvíce vyhovují mělčí a teplejší úseky stojatých vod s porosty rostlin. Čím větší, tím se mu tam daří lépe. Ideální domov mu skýtají průtočná i vedlejší ramena řek. V ÚN nebo v samotných řekách se mu až tak dobře nedaří. S výjimkou severu ho najdete v celé Evropě.
Věda v praxi aneb Zlomová šestnáctka
V našich vodách žije minimum ryb, které v potravě preferují rostlinnou složku. Z nejpočetněji zastoupených kaprovitých ryb je mezi rybáři jako vegetarián určitě nejznámější perlín ostrobřichý.
Poraněná ryba od dravce varuje chemickou signalizací ostatní. Co z toho plyne pro rybáře?
My, lidé, jsme zvyklí jako hlavní smysl orientace používat zrak, ostatní smysly zůstávají v oblasti vnímání v pozadí. Pro ryby však zrak ani zdaleka nepředstavuje jediný důležitý smysl pro orientaci v prostoru. A pro mnohé je vysloveně upozaděný.
Polabský perlín
Přišel páteční podvečer. Potichu procházím po pěšince podél předevčírem přeoraných polí před Předměřicemi. Pupenec pálí, pyl poletuje, pampelišky prozařují podrost, prostě pravá pohodička. Poklidně posečkám pod prostornými perutěmi prastarého platanu. Pozoruji pohyb při pobřeží, potemnělé polarizačky pomohou poodhalit podvodní příběhy, právě projíždějí perlíni.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů