Články - Kapr obecný
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Učíme se v Třeboni: Trávicí ústrojí ryb
Trávicí ústrojí ryb umožňuje rybám příjem potravy s následným trávením a vstřebáváním živin. Podstatným způsobem se liší u kaprovitých a dravých ryb. Začíná ústním otvorem a pokračuje ústní dutinou, na kterou navazuje hltan, jícen, žaludek, střeva a řitní otvor.
Učíme se ve Vodňanech: Vytíráme kapra
Kapr obecný (Cyprinus carpio) se řadí mezi naše původní ryby, protože je na našem území přes 1000 let. Je tradiční rybou zejména o Vánocích a také naší nejznámější rybou.
Tři kapři na jeden nához
Chtěl bych se s vámi podělit o neuvěřitelný rybářský zážitek. Začátkem května jsem byl s manželkou chytat kapry na místní větší svazové vodě. Po celodenním sezení u vody přišel zhruba ve 23:15 záběr a bylo poznat, že mám na prutu velkou rybu.
Lov kaprů v srpnu
Srpen, zejména jeho druhá polovina, je pro mě obdobím, kdy znovu dostávám chuť vyrazit k vodě. Ne že by to během července nešlo, ale já mám přece jen rád u vody klid, a toho se uprostřed léta dostává málokde. Koncem srpna se ale okolo vod pohybuje méně lidí, dny už nebývají tak horké, noc je delší a rána chladnější. Optimální čas vyrazit na kapry.
Srpnový restart
Srpen, zejména jeho druhá polovina, pro mě vždy znamená jakýsi restart sezony, případně vstup do její druhé poloviny. Jako kluk jsem chytával celé léto, ale čím jsem starší, tím častěji vynechávám druhou polovinu července a první půli srpna, kdy je na většině vod největší ruch. A často taky nesnesitelná vedra. Prostě podmínky, které mé kaprařské pruty nechají v klidu odpočívat.
Kapří poradna: Jaké boilie byste doporučil na vodu s velkým rybářským tlakem?
Velmi záleží na tom, co v té chvíli preferujete. Jestli co nejvíce záběrů bez ohledu na velikost ryb, pak něco z řad TactiQ, Spicemnan, Spiceman WS, eXpress. Tato boilie jsou velmi atraktivní a na vodách s velkým rybářským tlakem přináší hodně záběrů.
Hledání říčního kapra (2)
V prvním díle jsme se vydali s kamarádem Davidem po stopách vysněného lysce, který je ozdobou jednoho východočeského úseku Labe. Podařilo se nám ulovit opravdu krásné kapry. David byl ještě navíc odměněn krásným šestnáctikilovým exemplářem.
Hledání říčního kapra (1)
Na letošní sezónu jsem měl zcela jiné plány, ale na konci zimy jsem se nakonec rozhodl pro východočeskou část naší největší řeky. Proč? Při posezení s kamarádem jsem totiž uviděl starší fotografii nádherného lysce se zvláštním uspořádáním šupin.
Vyrazil na sumce, ulovil skoro metrového kapra. Nakonec přišlo velké překvapení
David Brožík chytá odmala, rybařit ho naučil táta. „Věnuju se hlavně lovu na vláčku a lovu dravců, ale snažím se chytit přes rok tak nějak všechno. Přívlač mám rád, protože je to aktivní lov, ale občas si dám změnu a párkrát do roka to proložím sumcařinou.“
Učíme se v Třeboni: Květen a červen, období výtěrů kapra (2)
Generační ryby odlovujeme z matečních rybníků a následně je přemisťujeme do manipulačních rybníčků, kde můžeme pozorovat připravenost generačních ryb.
Kapr v leču
Pikantní úprava kapra z maďarské kuchyně. Podobně lze upravit i jiné druhy sladkovodních nebo mořských ryb.
Učíme se v Třeboni: Květen a červen, období výtěrů kapra (1)
Kapr obecný se v současnosti vytírá především řízenou reprodukcí (umělý výtěr). V minulosti se využívalo také přirozeného výtěru (neboli staročeské metody výtěru) a poloumělého výtěru v Dubraviových rybníčcích.
Učíme se v Třeboni: Přeprava ryb
K samotnému chovu ryb odjakživa patřila i přeprava. V dobách dávných se ryby přepravovaly pomocí koňských spřežení. K převozu se využívalo dřevěných sudů nebo se kapři převáželi jen na mokré slámě překrytí mokrým plátnem (aby neoschli a neomrzli).
Pytláci v Česku zažili černý týden. Neuspěl ani jeden…
Tento týden se udály rovnou dva případy pytláctví, jeden na Prostějovsku, druhý na Mladoboleslavsku. Informuje o tom Deník.cz.
Kaprařina na vlnách (2)
Opět jsme uprostřed velkého jezera na lodi. V předchozím díle jsme si popsali základní faktory lovu a teď čekáme na reakci ryb. Připomeňme si jeden z důležitých bodů z prvního dílu, jenž by nám měl zajistit úspěch – vyčkat, až se zakotvená loď stane pro ryby součástí jejich domova.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů