Články - Okoun říční
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Lehká přívlač na našich vodách: rotačky
Rotační třpytka je nejběžnější nástrahou, jakou si dovedete při lovu přívlačí představit a totéž platí i pro ultralehkou přívlač s tím, že při této disciplíně se používají nejmenší modely, jaké dokážete sehnat.
Rybaření vesele i vážně: Okoun
Další ryba, na kterou se zaměříme, je okoun říční. Zástupce řádu ostnoploutvých z čeledi okounovitých zná jistě každý rybář. Dvě hřbetní ploutve, olivově zelené boky s černými pruhy a tmavým hřbetem. Břišní, řitní a ocasní ploutve červeně zbarvené – to jsou typické znaky této nádherné ryby.
Smaček, hit minulé i současné sezony
Smaček je gumová potvůrka napodobující rybku. Je to velice poddajná nástraha. A když ji zápěstím patřičně oživujete, dokáže neuvěřitelné kousky. Ryby smačkovi odolávají jen s notnou dávkou sebezapření.
Zimní rybolov na Sibiři na Obském jezeře
Neodmyslitelnou součástí rybaření na Sibiři je zimní lov na dírkách, který je zde téměř národním sportem. Jakmile je led na řece nebo jezeře dostatečně pevný, jedou zdejší rybáři převážně o víkendu lovit na dírky.
Vzpomínka na chytání se strejdou. Na Vranovské přehradě tahal obří štiky a okouny
Bylo mi dvanáct, když otec poprvé kývl známému na čtrnáctidenní rybářskou dovolenou na ÚN Vranov. Tuto novinu jsem pochopitelně uvítal s radostí a se slibem, že na vysvědčení budou nejhůře dvojky. Jako mladého jinocha mě pochopitelně těšila ještě skutečnost, že tátův známý s sebou bere obě dcery, které byly ode mě o dva roky starší.
Nástrahy pro lehkou přívlač – plovoucí wobblery
V minulém článku jsme si představili wobblery, které se vodí vodním sloupcem a napodobují zmírající nebo zraněnou rybku. Dnes se podíváme na takzvané popy, wobblery, které se vodí po hladině.
Domácí výroba soupravy na škrabání okounů
K tomuto mě příspěvku mě inspiroval jeden článek v Rybářství. Autor článku popisuje, že jeho škrabka pracuje skvěle a já mu věřím. Určitě se výborně hodí na candáta a další větší ostnoploutvé ryby, které mají místo šupin „pancíře“. Trochu prý pomůže i při škrábání okounů…
S patentkou při ultralehké přívlači
Umělé patentky zná asi každý milovník ultralehké přívlače. Je to velice dobrá umělá nástraha ve spojení s marmyškou i malými jigovými háčky s wolframovou hlavičkou. S trochou fantazie trochu připomíná hnojní žížalu. Vyrábí se ve dvou velikostech. Malé patentky jsou vyvedené naprosto realisticky a ve vodě pracují přímo parádně. Větší patentky je lepší netrhat po jedné, ale nastražit na háček dvě spojené. Tím je jejich pohyb při vedení pro ryby zajímavější a lákavější. Nástraha je sice delší, ale zhltnout ji během chvilky dokáže i menší okoun.
Nizozemsko. Země ryb a tulipánů
Věřím, že nejsem daleko od pravdy, když řeknu, že při vyslovení jména této krásné země s námi povětšinou cloumají emoce. Někdo vzpomíná na krásu tulipánů, druhý na podobnou krásu vzrušujících a všudypřítomných uliček lásky v hlavním městě Amsterdamu a jiný třeba na barvitou atmosféru marihuanových doupat při návštěvě tzv. coffee shopu.
Popíky jsou nástrahy pro správné chlapíky
Pop je hladinový wobbler, který nemá nořící lopatku, ale do parabolického tvaru speciálně upravenou přední část. U některých nástrah je tato část vytvořená výliskem z plastu, jiné mají přední část pečlivě vybroušenou přímo v zesílené hlavové části do lžičkovitého tvaru. Jde o plovoucí wobblery, které mají za úkol v dravci probudit pocit, že se na hladině pohybuje kořist.
Čeburaška. Animovaná postavička, letoun, ale i vynikající pomůcka při přílvači
Čeburašku v Rusku znají všichni. Jde o animovanou postavičku s velkýma ušima a vykulenýma černýma očima. Stejný název dostal i letoun české výroby LET-410. Ke mně se tento název dostal až ve spojení s rybářským vybavením a tak se do podvědomí rybářů čeburaška dostává jako vyměnitelná jigová zátěž, kterou rybáři používají při přívlači.
Top nástraha na okouny?
Okouny můžeme lovit na mnoho nástrah. Mezi nejpoužívanější patří žížala, živý rybka a gumové nástrahy všech různých tvarů a barev. Okouna však ulovíte i na červy, wobblery nebo umělé mušky. Na kterou nástrahu jich nachytáte desítky nebo stovky?
Co se stane, když zkombinujete přívlač a lov na položenou?
Lov přívlačí a lov na položenou známe určitě všichni. Co se stane, když tyto dvě metody zkombinujeme? Výsledek vás jistě překvapí, stejně jako mě.
Tajemství úspěchu? Udělat ze smačka mrzáka
Rybařina je krásná svou různorodostí. Jeden den chytáte mraky ryb a druhý den ve stejném místě na stejnou nástrahu nemáte ani brnknutí. A co teprve, když je možnost nastražit gumovou rybku různými způsoby?
Pravda, nebo lež? Lov na vrbovou kůru
K rybářům a jejich koníčku určitě patří i rybářská latina. Bez šťavnatě vyprávěných příhod a zážitků, různě přikrášlených nebo zcela smyšlených, se neobejde prakticky žádná rybářská sešlost, ale často ani posezení u nahozených prutů.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů