Články - Kapr obecný
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Kapr na budínský způsob
Porce kapra osolíme, pokapeme citronovou šťávou a necháme odpočinout.
Tajemství rybích šupin
Rybí šupiny připomínaly lidem svým tvarem a leskem drobné mince. Z toho vychází i jejich lidový název – penízky. S rybími šupinami jsou spojeny i některé lidové zvyky, např. dodnes rozšířené kladení šupiny kapra pod talíř při štědrovečerní večeři a její následné celoroční nošení v peněžence. Židovský zákon jíst ryby bez šupin dokonce zakazoval.
Řeka Bodrog – jižní krasavice
Řeka Bodrog, druhá největší řeka ve východním Slovensku, se navenek tváří, že s Tisou nemá nic společného, ale opak je pravda. Do Tisy se vlévá v maďarském městečku Tokaj, známém vinařském centru.
Vzpomínáme na staré časy: dětské pruty Tokoz
Snad každý rybář starší padesáti let si pamatuje žlutý laminátový proutek s navijákem Reex. V 70. a 80. letech minulého století velký výběr rybářského náčiní nebyl. Dvoudílný laminátový proutek s navijákem Reex se prodával v sadě se splávky, vlascem a čihátkem, zabalený v průsvitném umělohmotném pouzdře.
Kapr na středomořský způsob
Dušený kapr na čerstvé zelenině s těstovinami je poněkud netradiční úprava podle italské kuchyně, ale je skvělá a lze ji uplatnit i na jinou rybu.
Učíme se v Třeboni: Přírodní vlivy ovlivňující rybářské úspěchy (1)
V prvé řadě si musíme uvědomit, že ryby nežijí na souši, ale ve vodním prostředí, které je od toho našeho velmi odlišné. Z důvodu toho, že jsou ryby poikilotermní (studenokrevné; přijímající teplotu vodního prostředí), jsou i na menší teplotní výkyvy v tomto prostředí velmi citlivé.
Základ úspěšného zimního lovu
Začátek nového roku je tady a začíná i další rybářská sezona. Její průběh lze jen s těžkostí plánovat, protože zejména v zimních měsících je vše závislé na vývoji počasí, které dokáže velmi často překvapit.
Učíme se ve Vodňanech: Vnější parazité ryb (2)
V minulém díle jsme se zaměřili na tři nejběžnější ekto (vnější) parazity ryb, se kterými se při cvičeních z předmětu Nemoci ryb setkáváme. Dnes se podíváme na zástupce skupin, které se nám jako původci onemocnění nebo úhynu ryb dostávají do rukou vzácně.
Francouzské rybí krokety
Recept můžeme připravit můžeme jak ze sladkovodních, tak mořských ryb.
Použití kaprařských prutů v praxi
Během uplynulého roku jsme s kolegy a kamarády často měli zajímavé diskuze o kaprových prutech. Řešili jsme přitom otázky, které v mnohém nabourávají zažité stereotypy. V některých věcech jsme se shodli, v jiných zase byly názory rozdílné. Někdy dokonce diametrálně.
Zapečený kapr se sýrem a křenem
Recept pro všechny, kdo chtějí o Vánocích vyzkoušet něco netradičního.
V chladnu s krmítkem
Ne, nezbláznil jsem se a nevracím se k rybařině, kterou jsem provozoval před čtyřiceti lety. S krmítkem se dá lovit i moderně, i když to pravda tak nějak z toho prastarého stylu vychází. On je totiž úžasně účinný, pokud se dodrží pár základních zásad.
Učíme se v Třeboni: Sádkování ryb
Vánoce už tradičně doprovází prodej kaprů, který má na našem území dlouholetou tradici. Aby vánoční prodej kaprů mohl proběhnout, musí být ryby před samotným prodejem tzv. sádkováni.
Polévka z mlíčí
Skvělý recept pochází z italské kuchyně, ale můžete použít mlíčí i z českého kapra. Uvidíte, že vám zachutná. A nejen proto, že polévka je grunt a ostatní špunt, jak říkaly naše babičky.
Lov kaprů v zimě
Chytání kaprů v období od listopadu do února už není bláznovstvím několika šílenců, jak tomu bylo před lety. Příznivější zimy posledních let, osvěta a také dobrá dostupnost vybavení pro lov v chladnu způsobily doslova boom zimního kapraření.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů