Články - Kapr obecný
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Kapří poradna – boilie obalené v těstě
Jaké boilie jsou nejvhodnější při brzkém jarním chytání, třeba těsně po tání ledu?
Když ryby neberou, vymýšlím „hovadiny“ a ono to vychází!
Už šedesát let se snažím stát dospělým, ale nějak se mi to nedaří. Mnohdy zjišťuji, že jsem pořád tím malým klukem s touhou si hrát a jsem v rozpacích, zda to veřejně přiznat, anebo zatajit.
Kam na ryby? Orlice. Ráj reofilních ryb, ale i štik
Na území České republiky už není příliš řek, které by nebyly poznamenané lidskou touhou po jejím zkrocení a upravení toku pro své účely. Orlice spadající pod Východočeský územní svaz naštěstí původní řekou zůstala. A v nádherné přírodní scenérii čeká na rybáře nejedno překvapení – kromě výskytu čím dál vzácnějších reofilních ryb také vysoká přítomnost urostlých štik.
Učíme se v Třeboni. Na velikosti záleží
Rybářství a rybníkářství má na našem území už téměř tisíciletou tradici. Profesionální nebo sportovní rybařina je tak u velké části českého národa populární a zažitá. Je však nutné si i přiznat, co vlastně stálo na samotném začátku této tradice. Nebylo to totiž nic jiného než získání rybího masa.
Z Labe utekl na malou říčku. Takové kapry nikdo nečekal!
Není to dlouho, kdy jsem se přestěhoval poblíž jedné nejmenované malé řeky. Labe, které je pro mě srdeční lokalitou, také nemám daleko. Jenže tato podstatně menší řeka mě očarovala na první pohled. Svým klidem i přírodou.
Správný zásek. Jak zasekávat tak, abychom ryby nemrzačili
Pořádný žvanec rohlíku napíchnutý na „gigaháčku“ ležícím na dně kus od krmítka. Na velkou rybu je přece zapotřebí nastražit velkou nástrahu! Nic se nesmí nechat náhodě! Co kdyby zabral poslední pěkný lysec, který se ještě prohání v půlhektarovém rybníčku!
Znáte dobře své náčiní? Poradíme, jak použít PVA materiály
Úvodní informace tohoto článku budou pro mnohé asi trochu nudné a připomenou nám hodiny chemie, ovšem vyrobený produkt je natolik zajímavý, že bychom o něm měli alespoň něco vědět. Tak tedy s chutí do toho! PVA - polyvinylalkohol je bílý prášek krystalického charakteru.
S muškařským prutem na kapry. A nejen na ně
Nejen potoky a říčky, ale i stojaté vody jsou vhodnou lokalitou k lovu ryb muškařením. Ne každý rybník, pískovna a údolní nádrž jsou však vhodnou lokalitou. Najděte místa, kde budete mít dostatek prostoru k nahazování. Na zarostlých březích a pod stromy díru do kapřího světa neuděláme.
Jak správně měřit úlovky. Jste si jisti, že to děláte správně?
Při pohledu na titulek vás nejspíš napadne, že obsah článku je určen výhradně pro začínající rybáře. To však není pravda. I mezi rybáři se totiž najde nemálo jedinců, kteří úlovky měří špatně. Chtěl bych tedy všem chybujícím přiblížit, jak se ryby mají správně měřit a jak se neprovinit proti § 11 vyhlášky č. 197/2004 Sb., proti zákonu o způsobu měření délky ryb a nejmenší lovné míry vybraných druhů ryb v rybářském revíru.
Kapří závody v Maďarsku. Nadšení, bezmoc a zloděj ze zvířecí říše
Již několik let jsem hledal kamaráda a parťáka v jedné osobě, který by byl schopen se účastnit závodů a byl ochoten taky nějakou tu kačku do toho hodit.
Když si nevíte rady, sledujte domorodce!
Jít si v zimě zachytat na rybník s feederovými udicemi se nám jen tak nepodaří. Buď je rybník pokrytý ledem, nebo očka prutů v mrazu zamrzají po prvním nahození. Čas od času se ale vhodná příležitost přece jen naskytne. Pak můžeme ulovit kapříky, tlouště i pěkné cejny.
Gumová nástraha. Kopyto ani twister to však není
Ne, tento článek vážně nebude o chytání na twistery, smačky či jiná dráždidla na dravce. Řeč bude o využití gumy, resp. gumových nástrah při lovu nedravých ryb.
Shledání jak z romantického filmu. Kapr ze svazovky vážil 32,5 kg!
Že je v listopadu na kapry zima? To rozhodně není pravda! Své o tom ví Viktor Paláček, kterému se v listopadu podařilo ulovit obřího kapra. Jeho úlovek však není zvláštní jen svou hmotností, ale hlavně tím, že se jednalo o šťastné znovushledání. Viktor totiž kapra ulovil už před čtyřmi lety!
Dyje – jez ve Znojmě (2)
Kolik jezů si je na první pohled podobných jako vejce vejci a přesto je každý naprosto jiný. Každý z nich žije svým skrytým životem a má svá tajemství. Střeží je takovým způsobem, že jen ti nejvytrvalejší a nejvnímavější rybáři dokážou občas malounko nakouknout pod pokličku tohoto divotvorného hrnce. Ti ostatní se trápí. Zkoušejí to, zkoušejí, ale pak mávnou rukou s tím, že v této vodě prostě nic není.
Co by měl vědět každý začátečník ― návazce
Podíváme se na výrobu kaprových, lépe řečeno mimoháčkových sestav. Na první pohled už jen nákup komponentů nutných k jejich přípravě připomíná cestu bludištěm. Lepší situace na vás nečeká ani při výběru konkrétního typu. Jedna teorie zadupává do země druhou. To, čemu včera lovci kaprů věřili a hlásali jako jedinou pravdu, jsou po dvou článcích ochotni okamžitě popřít.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů