Články - Kapr obecný
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Stick mix, jiná dimenze v krmení s PVA
Všichni si jistě pamatujete dobu, kdy jste PVA materiály použili poprvé. Jako první přišly na řadu PVA stringery – celé nebo půlené kuličky, popřípadě pelety na PVA šňůrce či pásce. V lovu kaprů způsobily téměř revoluci.
Rybářské závody na Piláku – s deštěm a s Jakubem Vágnerem
V neděli 19. května, někdy kolem sedmé hodiny ranní, se nad revírem 461 131 (Sázava 19, Pilská nádrž) téměř protrhlo nebe. Husté provazce deště se pustily do 61 statečných mladých rybářů, kteří se sešli na již tradičních dětských rybářských závodech.
Učíme s v Třeboni: Hormonálně řízená reprodukce ryb
Důvod, proč provádíme hormonálně řízenou reprodukci ryb, je zcela prostý. Velká část našich chovaných druhů ryb nemá zcela sjednocený výtěr, (nevytírají se v jeden den) nebo by se bez hormonální produkce vůbec nevytřely (amur, tolstolobik, tolstolobec). Hormonální stimulaci využíváme při umělých i poloumělých výtěrech. Výtěr ryb ovlivňují i vnější faktory, jako je délka světelného dne, teplota vody, stav vodní hladiny a množství ryb opačného pohlaví.
Kapří poradna: Barevné vlasce
Věříte, že nějak barevné vlasce mohou ryby odrazovat? Jakou barvu vlasců používáte?
Vyvážená a plovoucí boilie
Vyvážené a zejména plovoucí nástrahy nejsou v rybařině nic zásadně nového. Plovoucí kousky pečiva se používaly už velmi dávno. A ve chvíli, kdy pečivo trochu nasáklo, stalo se de facto vyváženou nástrahou, která sice leží u dna, ale stále je lehčí než ostatní běžné nástrahy.
Rybaření vesele i vážně: Království zlatozelených línů
Ulovit tuto nádhernou rybu není příliš těžké. Základem úspěchu je být ve správný čas na správném místě. Líni se do našich revírů v poměru s kapry tolik nevysazují, v některých revírech chybí úplně nebo patří mezi ojedinělé úlovky. Jinde jsou naopak velmi hojní.
Kapří poradna: Šnůry s imitací vodních řas
Mají šnůry s imitací vodních řas smysl, nebo je to jen reklamní trik?
Rybaření vesele i vážně: Kapr říční trofejní
Představovat kapra je naprosto zbytečné. Na prutu ho měl snad každý rybář. Většinou se loví exempláře 40–60 cm, což bývá velikost vysazovaných ryb.
Kapří poradna: Nákup nového bivaku
Uvažuji o koupi nového bivaku. Na jaké parametry se mám zaměřit?
Květen, kapří měsíc
Zatímco duben je mnohdy ještě nevyzpytatelný a velmi často se stává, že se netrefíte do optimální nálady kaprů, květen už je obvykle jiná liga.
Staročeská kapří polévka
Baštýř se staral o soustavu rybníků, zajišťoval výlovy, uchování ryb v sádkách, přepravu na trh atd. Práce to nebyla lehká a po ní teplá rybí polévka přišla vhod. Není překvapením, že nejlepší rybí polévky vařily právě ženy baštýřů. Některé jejich recepty jsou rodinné stříbro a nejlepší recepty na pokrmy z ryb vznikly na Třeboňsku, který proslul rybníkářstvím a chovem ryb. Následující recept na hutnou polévku se objevil ve starší kuchařce Ryby podle baštýřek z Třeboňska od autorů M. Huleho a F. Kuby.
VIDEO: Zvědavý úhoř, ostražitý candát a další ryby pod pod hladinou zatopeného písníku...
Podvodní fotograf a filmař Mirek Brát, s jehož dechberoucími snímky se můžete pravidelně setkávat v časopise Rybářství, nám do redakce poslal videopozdravení z prvomájového potápění. Tentokrát natáčel na zatopených písnících Pardubicka.
Rozpustná boilie
Rozpustná boilie je poměrně nový trend, který se začal objevovat teprve v posledních letech. Dříve se vyráběly rozpustné maximálně tak pelety, ale u boilie se předpokládalo, že jde o pevnou hmotu, která něco vydrží a odolá ataku menších ryb.
Učíme se v Třeboni: Význam rybníků
Rybníky na našem území jsou kulturním dědictvím z dob minulých. Z roku 993 pochází první zmínka o osadě „Rybníčku“ v Praze. Další pak z Kosmovy kroniky v roce 1034, kde se dočteme o předávání rybníka Sázavskému klášteru.
Trvanlivá boilie
V minulém díle jsme si povídali o mražených boilie, jejich přednostech a nevýhodách. Možná jsem jen zapomněl podotknout, že mražení vlastně ani není nutné, pokud boilie po výrobě dobře osušíte a v dohledné době spotřebujete. Je to něco, jako když si koupíte čerstvý chléb. Pár dní vydrží v optimálním stavu a poté začne tvrdnout. Kdybyste ho dali do mikroténu, abyste tvrdnutí zpomalili, časem začne plesnivět. Nějak podobně je to i s „mraženkami“.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů