Články
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Lovíme sumce: Vertikální přívlač
Vertikální přívlač je u nás stále celkem neznámá metoda, na účinnosti jí to ovšem neubírá. Je pravda, že si při ní mnoho zábavy neužijeme, ale v zahraničí se díky ní uloví velké množství trofejních sumců. Cílem je oťukávat dno centimetr po centimetru a nástrahu přiblížit k místu, kde se sumec vyskytuje.
Lov kaprů uprostřed léta
Lov kaprů uprostřed léta není tou nejsnadnější disciplínou. Ryby mají obrovské množství přirozené potravy. Voda je přehřátá s nedostatkem kyslíku, který ještě mnohde umocňují sinice. K tomu všude okolo vody ruch od rekreantů. Není tak snadné vymyslet něco, čím kapry v této době zaujmout.
Plavaná – lov na řekách
V minulém díle jsme si představili základy lovu na plavanou na stojatých vodách. V tomto díle na toto téma navážeme a popíšeme plavanou na tekoucích vodách.
Kapří poradna: Masové nebo sladké boilie?
Existuje nějaké nepsané pravidlo na to, kdy použít masové a kdy sladké boilie?
Začínáme rybařit: Plavaná – lov na stojatých vodách
Při lovu na plavanou se samozřejmě musíme rozhodnout, jaké druhy ryb chceme lovit a podle toho zvolit správných revír. Pokud je vaším cílem například parma nebo ostroretka, je nutné hledat ji na tekoucí vodě. Pokud si chcete chytit kapra nebo lína, rozhodně budete mít větší šanci na úspěch na vodách stojatých.
Lov sumců pomocí kamínku
Aktivní lov sumců v posledních letech zaznamenal obrovský posun vpřed a i počet rybářů, kteří se mu věnují, rapidně vzrostl. Díky zájmu rybářů začaly rybářské značky nabízet nepřeberné množství pomůcek, jak dosáhnout úspěšného lovu. Ať už se jednalo o návazcový materiál, bižuterii nebo třeba i sonary, vždy se novinky lišily od běžně používané techniky. Aktivní lov sumců, především pak vertikální lov z lodi pomocí sonaru, má svá specifika a tomu musí odpovídat i vybavení rybáře.
Velký bratr v rybím světě
Světové populace ryb utrpěly lidským přičiněním značné škody. Neudržitelný rybolov způsobil kolaps nejedné rybí populace v oceánech. Ve sladkovodních systémech jsou ryby ovlivněny změnami přirozeného prostředí, zejména technickými úpravami, jako je narovnávání koryt a fragmentací prostředí, způsobenou stavbou vodních děl, jako jsou přehrady a jezy, ale také znečištěním vod (např. nedávno Bečva) nebo rybožravými predátory. Rostoucí množství lidských zásahů s negativními dopady volá po šetrnějším zacházení s vodními ekosystémy.
Učíme se ve Vodňanech: Mikroskopické speciality
V hodinách hydrobiologie se setkáváme s organizmy, které jsou mnohdy poněkud obskurní, ať už svou vizáží nebo způsobem života. Vybrané tři z nich vám nyní představíme.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů