Články - Candát obecný
Rybaření je nekonečná zábava, ale i koníček, při kterém se můžeme stále zlepšovat. Pokud jste u vody rádi nejen fyzicky, ale taky v myšlenkách, vyberte si svůj šálek kávy a pusťte se do čtení!
Velký bratr v rybím světě
Světové populace ryb utrpěly lidským přičiněním značné škody. Neudržitelný rybolov způsobil kolaps nejedné rybí populace v oceánech. Ve sladkovodních systémech jsou ryby ovlivněny změnami přirozeného prostředí, zejména technickými úpravami, jako je narovnávání koryt a fragmentací prostředí, způsobenou stavbou vodních děl, jako jsou přehrady a jezy, ale také znečištěním vod (např. nedávno Bečva) nebo rybožravými predátory. Rostoucí množství lidských zásahů s negativními dopady volá po šetrnějším zacházení s vodními ekosystémy.
Učíme se v Třeboni: Reprodukce našich ryb
S jarem přichází reprodukce našich ryb. V březnu se začíná třít štika, v dubnu pak candát, plotice, ježdík aj. V květnu jsou to cejni a na přelomu června kapr. V samotném červnu se tře lín a následně sumec. Rybí výtěr není závislý jen na měsíci, je také velmi ovlivněn teplotou vody a světelným dnem. Ale právě teplota vody se jeví jako zásadní faktor.
V neděli 16. 6. začíná sezóna lovu dravců!
Rybáři dlouho očekávaný 16. červen je konečně tady a všichni netrpělivě vyčkáváme na zahájení lovu dravých druhů ryb. Věříme, že každý vyznavač lovu dravců je na sezónu pilně připraven, a proto bychom vám rádi připomněli základní pravidla jejich lovu na revírech Českého rybářského svazu.
Vzpomínáme na staré časy: Vláčecí pruty Tokoz z let 1950–1960
Červen je v životě rybáře nejvýznamnějším měsícem. Šestnáctého dne končí hájení dravých ryb. Pojďme se vrátit o nějakých šedesát až sedmdesát let do časů, kdy k rybářskému štěstí napomáhaly pruty vyrobené výhradně z přírodních materiálů.
VIDEO: Co se děje v noci pod hladinou?
Nabízíme vám nové video oblíbeného podvodního fotografa a filmaře Mirka Bráta. Tentokrát se pod hladinu písníku Hrádek na Pardubicku ponořil v noci.
VIDEO: Zvědavý úhoř, ostražitý candát a další ryby pod pod hladinou zatopeného písníku...
Podvodní fotograf a filmař Mirek Brát, s jehož dechberoucími snímky se můžete pravidelně setkávat v časopise Rybářství, nám do redakce poslal videopozdravení z prvomájového potápění. Tentokrát natáčel na zatopených písnících Pardubicka.
Domácí výroba wobblerů (4)
V minulém díle jsme naši rybku finálně nabarvili, dali jí dostatečně dráždivý design. Teď nás čeká první čirá vytvrzovací vrstva vhodným dvousložkovým epoxidovým lakem. To aby se balzové tělíčko pěkně zpevnilo a povrch se ochránil proti devastaci ostrými štičími nebo candátími zoubky. Dosáhneme tím navíc i projasnění dosud matných akrylových barev, wobbler získá patřičný lesk.
Candáti jdou do tření!
Přinášíme další aktuální příběh z pera našeho ichtyologa Pavla Vrány. Tentokrát o instalaci umělých candátích třecích hnízd na Slapech. Co myslíte, objevili se u nich candáti hned jako v loňském roce?
Obrazem: Podpora přirozené reprodukce candátů na Orlíku
Na údolní nádrž Orlík jsme umístili umělá candátí hnízda. Naše snahy vedou k podpoře přirozené reprodukce orlických candátů.
Učíme se v Třeboni: Vylučovací soustava u sladkovodních a mořských ryb
Ledviny u ryb zdaleka nevypadají jako u savců, přesto dokonale fungují jako orgán krvetvorby a filtrační orgán krevního oběhu. Nacházejí se těsně pod rybí páteří a v těsné blízkosti je k nim přimknutý plynový měchýř.
O kouzelném kartáči aneb výroba třecích hnízd se rozbíhá
Zdá se, že jaro je ještě daleko, ale uteče to jako voda. A až se jaro 2024 zeptá rybářského hospodáře, co dělal v zimě, dostane možná překvapivou odpověď: „Připravoval jsem třecí hnízdo pro candáty“.
Novinky z iRybářství na váš e-mail
Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled
Vložením e-mailu souhlasíte s podmíkami ochrany osobních údajů