Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 4 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 13 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem

Červnové Rybářství: Nebezpečná doba tření

Marek iRybářství 1. června 2022 0 komentářů
volavka

Volavka dokáže zkonzumovat i větší plotice během několika vteřin. Foto: Jaroslav Šubjak

Poznávání

Období rozmnožování – tření – je pro ryby obzvlášť nebezpečné. Jsou omámené přetlakem hormonů v krvi, a proto nevnímají nebezpečí do takové míry jako normálně. Jejich únikové reflexy jsou oslabené, o čemž vědí také mnozí predátoři. A dokonale toho využívají.

text: Jaroslav Šubjak

Tření nížinných druhů ryb probíhá většinou v zarostlých ramenech nebo prohřátých mělkých zátokách, což je pro predátory další obrovská výhoda. Ryby se v těchto místech navíc shromažďují a vytvářejí tu velké hloučky. Pro splnění rodičovské povinnosti jsou často ochotné obětovat i to nejcennější – vlastní život.

REKLAMA

racek
Mladý racek měl úspěšný lov. Foto: Jaroslav Šubjak

Začíná tření

Ale proč se ryby vystavují takovému nebezpečí? Proč raději nezůstanou v bezpečí hluboké vody, ale naopak odhalují svoje bezbranná těla napospas množství predátorů? Na to by se dalo jednoduše odpovědět: „Protože to tak příroda zařídila.“ Ano, v pobřeží se vyskytuje nejvíce rostlinstva – třecího substrátu – a zároveň dostatek úkrytů pro čerstvě vylíhnutý plůdek.

Na mělčinách se voda prohřeje nejdříve a vytváří se tu množství drobného planktonu, první potravy rybích plůdků. Právě proto tření zároveň souvisí i s vysokými jarními vodami. Zaplaví se příbřežní porosty, dochází k rozšíření prostoru – hlavně mělčin – a tvoří se nová ramena, což jsou ideální místa pro přírodní rybí líhně.

REKLAMA

kormorán
Kormorán se též dosyta nakrmil. Při dostatku kořisti dokáže ulovit i dvě ryby naráz… Foto: Jaroslav Šubjak

Hladoví „hosté“

Při pozorování tření ryb v mělkých říčních ramenech jsem si všiml, že se při mém příchodu vyplašilo a třecí místo opustilo také množství dalších „návštěvníků“. Volavky, racci, kachny a další opeřenci. Když se situace pravidelně opakovala, začínal jsem tušit, co tu asi dělají… Ale chtěl jsem se o tom přesvědčit na vlastní oči. A nejen to.

slepé rameno
Stará říční ramena mají nezastupitelný význam pro tření ryb. Foto: Jaroslav Šubjak

Zároveň jsem se pokusil tyto jejich lovy také zdokumentovat na fotografiích. Následující dny jsem si připravil maskování, fototechniku a začal se těmto místům věnovat mnohem precizněji…

Kteří predátoři využívali trdliště k lovu ryb? Co všechno obnáší přiblížit se k nim na „dostřel“ fotoaparátu a nevyplašit je? Jaké druhy ryb se na trdlišti vyskytovaly? Jak velké ryby dokázaly volavky sežrat? Jak na ryby útočil racek a jak kormorán?

Co nejvíc škodí přirozenému tření ryb? Proč musíme chránit přirozená rybí trdliště a původní vodní biotopy? Proč by měl být kormorán zařazen mezi invazní druhy?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku června.

Objednat si ho od 1. června můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářstvímůžete si ho zařídit zde.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled