Text: independent.co.uk, foto: repro theecologist.org
Celníci zasahovali u dvou případů v Kwai Chung Customhouse ve dnech 28. dubna a 4. května. V kontejnerech našli 13 tun sušených ploutví s odhadovanou tržní hodnotou 6,9 milionu liber (cca 2140 milionu Kč). Jedná se zatím o největší podobný zásah.
Po vyšetřování byl 29. dubna zatčen v oblasti Sai Ying Pun v Hongkongu
57letý podezřelý, který byl následně propuštěn na kauci.
Hongkongští představitelé prohlásili, že každá osoba, která bude shledána vinnou z dovozu nebo vývozu ohroženého druhu bez licence, může být pokutována až do výše 8 milionů liber (248 milionů korun) a bude čelit trestu odnětí svobody na 10 let.
Žralokům se nejčastěji odřezávají hřbetní ploutve, většinou zaživa. Poraněné ryby jsou pak hozeny zpět do vody, kde vykrvácí. Podle agentury Humane Society International je pro žraloky nemožné bez ploutví přežít.
Symbol bohatství
Ploutve se používají k výrobě polévky ze žraločích ploutví, i když nemají téměř žádnou chuť. Tato polévka je v částech Asie považována za pochoutku a podává se na oslavách jako symbol bohatství.
Ploutve jsou v hodnotě kolem 390 liber (12 000 Kč) za 0,45 kg. Na trhu vás mísa polévky může stát až 87 liber (cca 2700 Kč), podle druhu žraloka. Každý rok se kvůli výrobě této polévky zabije asi 72 milionů žraloků.
Podle Institutu dobrých životních podmínek pro zvířata bylo v desítkách zemí zakázáno odpochodovat s ploutvemi žraloků.
Hongkong v roce 2013 zakázal polévku ze žraločích ploutví na vládních banketech. Obchod s ploutvemi se přesunul na černý trh, kde se ho podařilo potlačit.
Celníci v Hongkongu prochází speciálním školení, aby dokázali zjistit dovoz nezákonných žraločích ploutví. Ty jsou na seznamu druhů chráněných podle mezinárodní dohody Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES).
Diskuze k článku (0)