Pokud je vaší oblíbenou metodou lovu přívlač, určitě to všichni znáte. Potřebujete rychle změnit velikost jigové hlavičky na nástraze, ale po opětovném napíchnutí jiné hlavičky již nástraha na hlavičce nedrží. V této chvíli můžete použít buď sekundové lepidlo a nástrahu přilepit, nebo místo jigových hlav používat čeburašku.
text: Jan Augustynek
Čeburaška je malý velký zázrak, který vymysleli ruští rybáři a mezi příznivci lovu ryb přívlačí se šíří doslova jako lavina. Co to čeburaška vlastně je? Jedná se o zátěž pro gumové přívlačové nástrahy. K háčku je však připojena kloubově. A to jí pomáhá v lepším pohybu a následném vydráždění dravé ryby k záběru.
Čeburaška má kulatý tvar jigové hlavičky, ale dělají se i čeburašky stand up, které vám zajistí, aby nástraha nepadala takzvaně na bok. Čeburaška je vyvážená, v jedné třetině má malý, ovšem velmi pevný drátek, na nějž se dá navléknout tzv. čeburaškový háček. Tyto háčky jsou výjimečné v tom, že na ramínku mají dva malé protihroty, tudíž nástraha nesjíždí z háčku a mají větší průměr očka, jež zajišťuje lepší kloubové spojení.
Velkou výhodou čeburašky je, že nástraha zůstává nastražená na jednom háčku, ale zátěž se dá libovolně měnit. Když chytám na mělké vodě okolo 2 metrů, používám čeburaškovou zátěž třeba 5 gramů (vyrábí se v rozptylu 1 až 50 g) a když následně přejdu na hlubší úsek, jen čeburaškovou zátěž vyvleču z očka háčku a nasadím zátěž těžší. Nástrahu tak neustálým přepichováním neničím.
Čeburaška se dá využít i pro vláčení s mrtvou rybkou. Při tomto způsobu se často upevňuje před háček dvougramový broček, aby se rybka dostávala lépe ke dnu a pomalu propadala vodním sloupcem. Když chceme lovit tímto způsobem, nemusíme s sebou nosit žádné bročky, které se dají jen těžko opětovně použít. Stačí mít v kapse čeburašku, kterou jednoduše připneme k očku háčku, na němž je nastražená mrtvá rybka.
Nevýhodou může být, že ne všechny typy přívlačových nástrah jsou s čeburaškami kompatibilní. Některé nástrahy se mohou ve vodě přetáčet a poznamenaný tak může být jejich chod. Ze zkušenosti však vím, že čeburašku lze použít u 95 % gumových nástrah.
Doporučuji před uchycením do čeburašky použít karabinku. A to jak z důvodu rychlejšího měnění nástrah, tak pro zajištění samotné čeburašky, která tak nebude moci postupně sjet z drátku, na kterém je připnutý háček.
Soudím, že používání čeburaškových hlav je i finančně méně náročné než neustálé kupování jigových hlav. Stačí vlastnit několik různých zátěží čeburašek a háčky a můžete jít okamžitě vláčet. A svůj lov během chvíle přizpůsobit podmínkám. Někdy dravci vyžadují jemný a pomalý pohyb nástrahy, někdy je naopak vhodný pohyb rychlý a agresivní. A právě v takových chvílích bude čeburaška vaším velkým pomocníkem.
Každý rok při přívlači namotám stovky kilometrů šnůry, proházím tisíce míst, vyzkouším desítky nástrah a ulovím desítky ryb a moderní přívlač si již bez čeburašky nedovedu představit; klasické jigové hlavy jsem ze své tašky již téměř vyřadil.
Kamarádi rybáři, ať se vám u vody daří a ať vám čeburaška přinese mnoho radosti a krásných úlovků.
Diskuze k článku (0)