S novým A4 formátem úlovkového lístku se mohou už letos setkat rybáři Územního svazu města Prahy a Středočeského územního svazu. Postupně se budou povolenky k lovu ryb vydávat na tomto novém úlovkovém lístku i v ostatních územních svazech. Jaké budou jeho hlavní přínosy?
text: Marek Kožušník
Rybáři především nebudou muset po skončení platnosti povolenky vyplňovat Sumář úlovků a docházek. Povolenku odevzdají bez této sumarizace. Nový tiskopis už tuto část úlovkového lístku určenou k sumarizaci vůbec neobsahuje.
Sumarizaci za příslušný rok zpracuje následně zpracovatel z jednotlivých docházek.
Dosud měl každý držitel povolenky k lovu ryb povinnost Sumář úlovků a docházek vyplnit, část rybářů ovšem tuto povinnost bohužel nedodržuje, anebo se dopouští celé řady chyb a nepřesností.
Například v roce 2020 vykazovalo chyby několik desítek procent odevzdaných celosvazových povolenek. Tyto chyby se pak musely pracně a složitě dohledávat a opravovat.
U původních formátů povolenek („harmonika“) samozřejmě zůstává povinnost vyplnění sumáře při odevzdání povolenky po skončení její platnosti.
Výhody nového formátu
A4 je nejčastěji používaným formátem. Umožňuje snadný tisk, včetně potřebných údajů při vydávání povolenek k lovu ryb.
Formát A4 je mnohem výhodnější pro celý životní cyklus dokumentu oproti stávajícímu netradičně velkému formuláři (56 x 10,5 cm).
Dokumenty A4 můžeme snadno tisknout, skládat, skenovat, archivovat a s výhledem do budoucna i předávat v digitalizované podobě. Odpadne stávající (drahé, zastaralé a zbytečně pomalé) předávání velkého množství tiskopisů mezi mnoha subjekty (tiskárna, Rada ČRS, ÚS, MO, rybáři, zpracovatelé statistik apod.).
S formulářem A4 se při vyplňování údajů velmi dobře pracuje, vhodně se zobrazuje na monitoru.
Formát úlovkového lístku A4 se dá lehce složit (přeložení na 2×4 dílky). Dva potřebné ohyby papíru jsou naznačeny.
Po přeložení tiskopisu povolenky k lovu ryb vznikne formát A6 rozměrově shodný s Rybářským řádem a soupisem revírů, při dalším přeložení nedochází k poškození samolepky povolenky. Vzniklý ohyb vychází mimo samolepku.
Oddíly povolenky
Oddíl I povolenky k lovu lze velmi snadno vyplnit konkrétními údaji o držiteli povolenky a vytisknout na kterékoliv tiskárně přímo na MO.
Výhodou pro jednotlivá MO je také možnost snadného vytištění formuláře povolenky v případě spotřebování předtištěných úlovkových lístků.
Oddíl II povolenky k lovu, Evidence úlovků a docházek, má pro lepší přehlednost zapisování jednotlivých docházek a orientaci v tiskopise, označení každé strany a každého řádku pořadovými čísly.
Na zapisování povinných údajů v povolence jako je datum lovu, číslo revíru, číslo podrevíru, druhu ryby, ks, kg a cm se nic nezměnilo.
Čísla revírů
I když převážná většina revírů ČRS má šesticiferné označení (např. č. 481 501, ÚN Orlík), došlo k předtištění políček v části pro zapsání čísla revíru na 8 číslic. Ty totiž mají některé státní správou vyhlášené revíry, např. revír č. 06 441 087, Slatina.
V případě zapisování čísla revíru s obvyklým šesticiferným číslem se doporučuje zapsání čísla revíru tak, že číslo bude v políčkách zarovnané směrem doprava. Při zapisování šesticiferného čísla dojde tedy k vynechání prvních dvou políček a první číslo se napíše od třetího políčka, viz přiložený vzor.
Detailní informace najdete na stránkách Rybářského svazu zde.
Diskuze k článku (0)