Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
před 7 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
před 7 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
před 7 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
před 7 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
před 7 hod

Boleni natvrdo: Když lovec loví lovce

Marek iRybářství 3. července 2022 0 komentářů
bolen

Správný začátek nového dne. Bolen na 3D Horny herring. Foto: Tomáš Fiedler

Praxe

Lovené ryby přívlačí rozdělujeme na ty, které odpočívají a na ty, které aktivně loví. A dám ruku do ohně za to, že i vy, stejně jako já, nejraději usilujete ty aktivně lovící. Jsou to chvilky plné očekávání, zaručující ten pravý adrenalin a minuty napětí. Ten správný lov, kdy lovec loví lovce.

text: Tomáš Fiedler

V případě bolenů tomu není jinak a tihle sladkovodní tarponi si rozhodně zaslouží naši pozornost.

REKLAMA

V loňské sezoně jsem se díky nim ani pořádně nevyspal. Snažil jsem se je zastihnout vždy, když byly jejich smysly oslabeny a šance na jejich ulovení největší – při rozbřesku. Tohle pravidlo ale nemusí fungovat na všech vodách a „šílené“ hromadné tažení proti ouklejím můžeme vidět i během pravého poledne.

Ale na revíru, kde jsem vloni úřadoval já, tomu tak opravdu bylo. Jednalo se vždy o slabou hodinku či pouhých čtyřicet minut, kdy předávala noc pomyslnou štafetu dni. Tehdy byla kořist bolenů oslabená stejně tak, jako oni sami. V tuto dobu byla vždy šance přelstít některého z velkých kusů největší.

REKLAMA

Boleni útočí z otevřené vody

Samotný lov byl vždy velice prostý. Bylo potřeba najít úsek nádrže, kde se shromažďuje kořist v podobě ouklejí a jiné bílé ryby. Pak je potřeba se zaměřit na velké výkusy ve břehu, úseky mezi moly či celé zátoky. Zkrátka místa, ve kterých se bolenům loví nejlépe a kde mohou rybí drobotinu zahnat do kouta.

Pamatujte ale, že boleni nestojí staticky na stejném místě společně s kořistí, ba naopak opakovaně útočí z otevřené vody do těchto míst. Po výpadu se vždy vrací, aby po nějaké době celou akci zopakovali. Ti největší boleni tráví v bojové vřavě opravdu nejméně času. Bývají také nejdál od břehu.

bolen
Menší boleny ulovíme i během horkého. Foto: Tomáš Fiedler

Vysvětluji si to tím, že coby úspěšnější lovci nemusí tolik pronikat do mělčích pasáží, jako jsou k tomu nuceni jejich mladší kolegové. Na ulovení kořisti jim zkrátka stačí kratší čas.

Proto je mojí prioritou vždy maximální dohoz; ať už lovím z vody či ze břehu. Mohu tak v okamžiku reagovat na rychle se přemísťující kusy. Osobně však preferuji lov z bellyboatu či kajaku, jelikož tak dosáhnu opravdu daleko. V takovém případě nahazuji směrem ke břehu, což lovícím bolenům slušně zamotá hlavu. A mně nahraje do karet. Pokud není možné lovit z plavidla, dobře poslouží i prsačky.

Bez návazců

Pro lov bolenů na údolních nádržích používám výhradně vlasce s ohledem na daleký dohoz v průměrech 0,20 až 0,22 mm s nižší průtažností. Anebo celé náviny z fluocarbonu. Ten má oproti standardním vlascům nízkou průtažnost, ale stále nabízí dostatečně dobré ztlumení boleních výpadů. Pletenka zde nemá absolutně své opodstatnění. Netlumí a ryby, pokud nástrahu doberou, z ní mohou lehce spadnout.

Návazců není třeba a nikdy je nepoužívám, protože drobný uzlík umí poslední fázi boje pěkně zkomplikovat. Všichni víme, jak za to naoko odevzdaný bolen umí z posledních sil ještě vzít, a uzlík mezi očky může být důvodem ke smutku. Ze ztráty ryby i z volného místa v krabičce.

Prut v rozmezí 20 až 30 g je dobrým pomocníkem; délku volím podle situace. Pokud lovím ze břehu, tak vhod přijde i třímetrová verze; pokud z plavidla, je dobrou variantou délka lehce nad dva metry.

Typ nástrah byl již zakódován v samotném názvu: k lovu aktivně lovících dravců neodmyslitelně patří tvrdé wobblery. Pro boleny samotné jich je celá řada a já bych vyzdvihl dva, na které se mohu vždy spolehnout.

wobbler
foto: Tomáš Fiedler

Jsou to 3D Horny Herring, který lítá až tak daleko, že při jeho odhození budete rychle vzpomínat, kolik že máte na cívce vlastně návinu. A 3D BackLip Herring, který má díky zadní lopatce skutečně neodolatelnou dráždivost přímo na povrchu vodní hladiny. Lov s nimi je jednoduchý a rychle si ho zamilujete.

Studená sprcha

Jednoho loňského rána jsem si několik minutek přispal a během jízdy autem přemítal, jestli už nebude pozdě. Zamračená obloha mi ale přála. Dnešní svítání nebude tak rychlé jako předešlé dny, říkám si. Kajak jsem nafoukl během okamžiku a na místo se řítil, jako kdyby šlo o olympijskou medaili.

Na místě automaticky vyhazuji kotvu a už slyším, že pro oukleje to dnes nebude zrovna šťastné ráno. Boleni jsou aktivní. Hned po třetím náhozu se nástraha jakoby o něco zastaví a po chvilce zdolávám bolena odhadem kolem 65 cm. Teď už vím, že to bude dobré a s úsměvem na tváři odhazuji nástrahu dál na otevřenou vodu.

Po dalších třech podobných úlovcích je tma ta tam a říkám si, že už je čas zajet si nahodit i na candáta. Můj zrak ovšem upoutá obrat velké ryby na hranici dohozu. Rychle do karabinky zavěsím velkou verzi Horny Herringu a vyšlu ji směrem k „zákazníkovi“. Ihned po dopadu čekám záběr, ale ten nepřichází.

Tak nic, říkám si. Nástrahu vedu po hladině a když už je téměř u lodi, zpod špičky prutu vystřelí útočník takovou razancí, až mě studená sprcha a kvílení brzdy navijáku pořádně probere.

Souboj je těžký, plný divokých výpadů, během kterých se bolen snaží zamotat i do kotvy. Nic z toho mu však není platné a končí v mém podběráku. Bolen je opravdu mohutný s vysokým hřbetem a je to jistě i můj životní. Metr není po ruce, a tak se jej snažím zachytit alespoň outdoor kamerkou, ale na ni je ještě stále slabé světlo. To nevadí, říkám si a pouštím ho zpátky tam, kam patří.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled