Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 2 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Bolen – ryba mé řeky

Marek iRybářství 31. května 2024 0 komentářů
bolen

foto: Vlastimil Kalina

Praxe +13 dalších fotek

Jsem kluk, co každou volnou chvíli tráví u své oblíbené řeky. Každý víkend nasedám s tátou do vlaku a vydávám se na další dobrodružnou cestu. Ke břehu Svratky se dostáváme ještě za tmy a zmrzlými prsty navlékám vlasec do oček plavečkového prutu.

text: Vlastimil Kalina

Začíná se rozednívat. Nahazuji spláveček za mostní pilíř a dokrmuji koulemi šrotu. Sedíme s tátou vedle sebe, povídáme si a řeka se pomalu začíná probouzet. Na hladině se začínají objevovat kolečka, to oukleje sbírají zbytky špatně rozmíchané strouhanky, která vyplavala k hladině. Užíváme si každým nádechem to kouzlo okamžiku – jen my lovci a příroda kolem nás.

REKLAMA

Náhle se začíná dít něco rušivého, to stříbrné torpédo opustilo svůj úkryt za mostním pilířem a vyrazilo obhlédnout ten rozruch na hladině. Divoké zalovení do hejna drobných rybek, které se vyplašeně rozlétají na všechny strany a já fascinovaně hledím na tuto scénu. Bolen. Musím ho chytit…

K této řece se vracím po celý život. Dnes už nejsem tím malým klukem a táta už loví na řece se svatým Petrem bok po boku. Toho bolena u pilíře jsem sice nepřelstil, ale dal mi směr, kterým jdu a půjdu pořád dál. Od té doby jsem jich chytil spoustu, ale na toho za pilířem nikdy nezapomenu. Zezačátku jsem se zaměřil převážně na lov přívlačí, ale jako každý člověk dospěje, já došel k metodě lovu na umělou mušku a teprve s muškařským prutem v ruce mě lov této ryby absolutně očaroval.

REKLAMA

Bolen je neuvěřitelně aktivní ryba – jeho tělo je jako tělo atleta, připraveného k maximálnímu využití vlastní energie.Tento dravec je rybou náladovou a velmi rychle se učí. Sice patří mezi kaprovité ryby, ale je to dravec a nelítostný zabiják.

Nejjednodušší je jeho ulovení ze začátku sezony. Později velmi rychle naše nástrahy okouká a stane se mazákem, který rybáře přivádí na pokraj zoufalství. Stojíte po pás ve vodě a boleni (píšu záměrně boleni, protože většinou loví ve skupinkách) honí svou kořist pod vámi. Snažíte se k nim dostat, ale stejně jako jdete vy dolů s proudem, boleni mění stanoviště a přesunují se níž a níž.

Ve chvíli, kdy jste na místě, odkud to dál už prostě nejde, začnou tlouct nad vámi, v místech, kde jste nabrodili do řeky. Jak říkám, mazáci. Ale pokud se jim trefíte do noty, obdaří vás fascinujícím útokem na streamer, při němž vám úder mnohdy málem vyrve prut z rukou a musíte mít už něco odchytáno, abyste neskončili s očesaným návazcem.

Pár zkušeností z mé zahrádky

Něco málo k výbavě pro lov této ryby. Prut kategorie aftma 6 v délce 9,6 stopy (285 cm) je pro mne jednoznačně optimální volbou, i když občas chytám i na jemnější sestavu. Šňůry doporučuji plovoucí a pro větší vody také intermediální. Rozhodně ale vybírejte šňůru co nejméně křiklavou (nejlépe průhlednou clearku) a k ní minimálně devítistopý ujímaný návazec.

Naviják je pro mě sice jen zásobník na šňůru, ale určitě bych nevolil to nejlevnější na trhu, spolehlivá brzda je totiž při lovu bolenů opravdu zapotřebí. Lovím převážně s jednou, maximálně se dvěma muškami, umístěnými cca 1,2 m od sebe. Zadní mušku volím větší a jako přívěs například „obyčejnou“ mokrou březnovku na háčku č. 8. Mnohdy právě tato menší muška boduje.

Návazce používám většinou o průměru 0,20 až 0,24 mm. Ten silnější používám při lovu na poppery, protože u tohoto povrchového vzoru muškařského dráždidla bývají záběry bolena nejagresivnější.

Kde bolena najít

Lovící bolen, pokud jej překvapíte, nemá čas si nástrahu moc prohlížet a se streamery si rozhodně nelámejte hlavu. Vážu tmavé i světlé vzory, rybičkové i nástrahy jen z peří. Podle mě je nejdůležitější správná prezentace – je třeba bolena nevyplašit, ale překvapit.

Kde bolena hledat? Určitě ve vývařištích pod jezy, v náhonech elektráren, nevyhýbejte se ani velmi proudným úsekům – bolen právě tato místa přímo zbožňuje. Důležitý je hojný výskyt jeho hlavní potravy, což bývá na řekách především ouklej. Další dobrá místa jsou tam, kde řeka vybíhá z hluboké vody do mělčiny s výskytem vodního porostu. Na těchto „plantážích“ jsou většinou boleni velmi dobře zpozorovatelní polarizačními brýlemi, kromě toho se prozradí divokými útoky na oukleje, pohybující se v proudcích. Pokud o právě takovém místě víte, máte skoro vyhráno.

Na začátku sezony je bolen aktivní už od rozbřesku až do stmívání. V létě se nebojte hledat boleny i po setmění právě na mělčinách, kde vás občas překvapí i známý noční lovec – candát. Koncem sezony se uloví bolen nejčastěji přes den, většinou ale už v hlubších pasážích.

Prezentace a taktika lovu

Nejčastěji volím lov přes proud ve směru do břehů, obdobně jako při chytání na mokré mušky. Odtažení od břehu přes proudnici a zrychlení streameru na obloukově položené šňůře je pro bolena neuvěřitelné lákadlo. Je potřeba různé techniky vedení zkoušet, někdy je tzv. „Dead drift“ tou správnou volbou, především v případě, že bolen je méně aktivní.

Jindy postačí jen pohupování streamerem daleko pod sebou a k tomu pomalé nebo chvílemi zrychlené stahování, nazývané „dojení“. Vždy ale mějte na zřeteli, že může být vše úplně jinak a s čím jsme posledně skórovali, ukáže se třeba na příští vycházce neúčinné.

Nejvíce bolenů mám chyceno na daleké nahození přes proud k protějšímu břehu, po němž uložím prut pod paži a provádím co nejrychlejší stahování stylem „Roly poly“. Tato technika je fyzicky dost náročná, ale s jejím použitím se často podaří přimět k záběru i ryby, které jen hlídkují a právě rychlým stahováním je přimějete k ataku nástrahy.

Při tomto způsobu chytání doporučuji mít vytaženo z navijáku raději o hodně více šňůry než je potřeba a být nachystáni na opravdu razantní záběr, při němž vám ryba sebere vše, co máte pod sebou. Chvíli trvá, než se bolen zklidní a potom je konečně možné začít se zdoláváním.

Doporučuji si na lov bolena pořídit i odkládací košík nebo takzvaný „kbelík a šňůru“, protože nic není pro náhodné přihlížející komičtějšího než poskakování a vyplétaní nohou ze šňůry, na jejímž konci řádí náš sladkovodní tarpon.

Muškaření je prostě nádherná disciplína. Je to technika, se kterou se dají ulovit snad všechny ryby, jež u nás žijí, a pro muškaře je právě bolen jednou z posledních u nás žijících divokých ryb, které můžeme velmi efektivně lovit. Jeho lov je vzrušující a určitě vám dá více, než chytání mikrosalmonidů na našich mnohdy skutečně katastrofálních pstruhových vodách. Jsem rád za tohoto bojovníka a těším se s ním na každé další setkání.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled