Medúza. Tvor, kterého má mnoho lidí spojeno s bolestivým žahnutím, a které může být navíc u některých druhů smrtelné! Je známo přibližně 220 druhů těchto žahavců. Jedním z nich se může pochlubit i Česká republika, ale nemusíte se bát. „Naše“ medúza smrtelná není.

Text: David Štrunc

Poprvé se u nás medúzy objevily již kolem roku 1930. Jsou původem z jihovýchodní Asie a do Evropy se dostaly díky člověku. Dalšímu šíření pomohli brodiví ptáci a samozřejmě opět člověk. Záhy se medúzy objevovaly na celém našem území.

V současné době můžete na medúzy narazit jen na několika lokalitách. Jednou z těchto míst je pískovna u Konětop na Mělnicku. Medúzy najdeme ale i v okolí Uherského Hradiště, kde vzniklo naše video.

Medúzu však nepotkáte každý den, jak by se mohlo zprvu zdát. Pro dokončení celého svého vývoje potřebuje vodu o minimální teplotě 20 °C.

Pokud budete mít štěstí a medúzu v ČR potkáte, nemáte se opravdu čeho bát. Je velká jako dvacetikoruna a je naprosto neškodná – vůbec nežahá.

Za fotografie a video děkujeme našemu čtenáři Matěji Žálkovi, který na tato krásná vodní stvoření narazil a zaslal nám je.

Video: Matěj Žálek