Bečvu otrávily loni v září kyanidy, které vytekly z kanálu z areálu bývalé Tesly Rožnov. Podle informací MF DNES podezřívá znalecký posudek, který si policie nechala vypracovat, firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm. Provozuje zde i čistírnu odpadních vod.

text: Marek Kožušník

Kontaminovaná voda namísto přečištění a odstranění chemikálií tekla kanálem rovnou do řeky v městské části Valašského Meziříčí Juřinka a ne do speciálních lagun, které v areálu jsou. Z řeky bylo do kafilérií odvezeno 40 tun ryb, dalších zhruba 40 tun odnesla voda.

Energoaqua sídlí šestnáct kilometrů od místa otravy. Do řeky ale ústí stará kanalizace, která vznikla ještě za socializmu v dobách, kdy v areálu fungovala tehdejší Tesla. Dnes je zde řada průmyslových podniků a nájemců, kteří své odpadní vody, mimo jiné kyanidové, vypouští do čistírny.

Ta se měla o likvidaci chemikálií postarat. Podle informací MF DNES voda ale neskončila ve dvou lagunách, které k tomu měly sloužit a jsou vzdálené od čistírny vzdušnou čarou 800 metrů. Firma Energoaqua se k závěrům posudku a dotazům MF DNES zatím nevyjádřila.

Posudek pro policii vypracoval soudní znalec Jiří Klicpera, který jej v pondělí odeslal kriminalistům. „Jsem vázán mlčenlivostí. Dezu vyloučila inspekce a já jsem to v podstatě potvrdil,“ uvádí stručně na dotaz MF DNES.

otrava Bečvy
V Bečvě neumíraly jenom reofilní ryby, ale také například trofejní candáti, malé štiky nebo pstruzi, foto: Stanislav Pernický

Inspektoři České inspekce životního prostředí se po havárii o činnost firmy Energoaqua zajímali. Poté její zaměstnanec, konkrétně vedoucí provozu čistírny odpadních vod, spáchal sebevraždu.

MF DNES po svém zjištění oslovila i zlínskou policii, která událost na řece vyšetřuje. „Čekáme, až nám bude znalecký posudek doručen, zatím jej nemáme,“ sdělila mluvčí policie Lenka Javorková.