Že je rak říční chráněný a nesmí se s ním bez povolení manipulovat, ví asi téměř každý. Tomu však nedbal 24letý muž ze Strakonicka, který si chtěl prodejem raků vydělat. Legálně lze přitom na našem území obchodovat jen s rakem signálním.

Text: David Štrunc, foto: Jitka Svobodová, David Fischer

„Na inzertním portálu jsme objevili nabídku, ve které dotyčný nabízel pět kusů kriticky ohroženého raka říčního. U krajského úřadu jsme zjistili, že pán nemá žádnou výjimku, která by ho opravňovala k držení a prodeji tohoto chráněného živočicha. Podali jsme proto trestní oznámení,“ zdělila Právu vedoucí plzeňského inspektorátu ČIŽP Petra Horčicová.

Muž pravděpodobně věděl, že prodává ohrožené a vzácné zvíře. Účtoval si 500 kč za pět jedinců. Raci pocházeli z potoka na jižním Plzeňsku.

Bylo zahájeno trestní řízení za neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy, ve kterém hrozí pachateli až tři roky vězení.

„Jedná se o ojedinělý případ. Před několika lety se řešil prodej raků říčních v prodejnách Ikea. Raci byli dovezeni z Norska, ani to však v české legislativě není povoleno. Společnost Ikea musela uhradit pokutu a od té doby tento problém nenastal. I přesto můžete České republice koupit raka legálně. Jedná se o invazního raka signálního, který se smí prodávat pouze zmražený. Minimalizuje se tak nebezpečí rozšíření račího moru, “ řekla pro iRybářství.cz doktorka Jitka Svobodová z VÚV T.G. Masaryka.