Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 21 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 21 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
včera
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
včera
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
včera

Anketa pro čtenáře iRybářství. Na jaké lokalitě nejraději chytáte?

strunc 10. září 2019 0 komentářů

Zábava

Pstruhový potok

Lov pstruhů a lipanů na malých potůčcích je převážně o splynutí s přírodou. Lov na těchto meandrujících tocích bývá napínavý nejen pro krásné záběry, ale také pro samotný postup podél vody. Nesmíte dělat velký hluk, často se plížíte podrosty a trsy vysoké trávy. Výslednou odměnou je vám občas jen zahlédnutí stříbrného těla, které mizí v hluboké tůni.

Potok

Na klasickém potoce se můžeme setkat s mnohem větším množstvím druhů. Samotný lov už není jen o přívlači a muškaření, můžeme zde použít také splávek nebo krmítko. Častým úlovkem je tloušť, plotice, ale také hrouzek nebo karas. Vzácněji se dá ulovit kapr.

Řeka

Na řece musíme najít vhodné místo pro lov. V létě bychom měli hledat proudné úseky, v zimě naopak hluboké a klidné. Svou roli hraje krmení. Ryby jsou roztroušené a my je potřebujeme dostat na jedno místo. Můžeme zde očekávat častější záběry od velkých ryb. Udice nemusíme příliš upravovat, protože je zde většinou menší množství vázek než v malých potocích.

REKLAMA

Nížinná řeka

Představme si Labe nebo Vltavu. Na těchto velkých řekách můžeme ulovit téměř cokoli. Pro rybáře téměř ráj. Na druhou stranu tu není tak hezká příroda, je zde mnoho dalších lidí a v neposlední řadě není řeka většinou ničím zajímavá. Rovné dno bez vázek, které je navíc pravidelně upravované, neumožňuje rybám ani rybářům volit mezi jednotlivými místy. Všechny jsou uniformní. Stereotyp rozbíjí jen jezy, pod kterými je většinou stejně plno dalších rybářů.

Rybník

Své kouzlo má také lov na rybníku. Rybí obsádka nás sice nepřekvapí, jedná se však o místa, která mnozí známe z dětství a máme je spojené s neuvěřitelnými souboji, kdy jsme jako náctiletí měli na prutu kapry takových velikostí, nad kterými dnes občas ohrnujeme nos. Tenkrát se však zdáli téměř metroví! Výhodou rybníka je bezesporu to, že vám montáž netahá proud a vy vidíte i jemné záběry.

REKLAMA

Údolní nádrž

Velké vodní plochy vždy lákají velkými rybami. U přehrad to platí dvojnásob. S velkou vodou však přichází problém, jak rybu najít. Chytání zde je velmi zrádné. Jsou dny, kdy se trefíte rybám do chuti, zastavíte hejno a neskutečně si zachytáte. Může se však stát, že budete sedět na břehu několik dní úplně bez záběru. I zde platí, že je třeba ryby stáhnout z okolí pomocí krmení, jinak je pravděpodobnost, že hejno udržíte na místě, velmi nízká.

Moře

V České republice bohužel žádné moře nemáme. Ale mnoho rybářů jezdí pravidelně do Norska právě kvůli mořskému rybolovu. Tento lov má svá specifika, která učarovala už nejednomu z nás. Můžete zde lovit v mělčinách i ve stometrových hloubkách. Máte šanci na záběr od malé barevné rybky až po ryby, které mají hodně přes metr. A jak se říká, rybu zde uloví snad každý!

[poll id=“13″]

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled