Milionové škody letos způsobili kormoráni rybářům na střední Moravě. Tito rybožraví predátoři se v okolí Tovačova na Přerovsku zaměřili především na malé kapry do dvou kilogramů hmotnosti, kteří patří k nejžádanějším pro vánoční stůl.

text: Marek Kožušník

„Ryby jsou doškrábané a je vidět, že je to čerstvé. Řekl bych, že je to zranění způsobené před zhruba 14 dny,“ ukazuje pro Český rozhlas Jiří Zahradníček, zástupce hospodáře MO Tovačov.

Kormoráni útočí nejen na kapry, ale třeba i na štiky. „Tato štika váží okolo 70 deka a cena za takovou rybu je okolo 200 korun. Jsou to obrovské finanční škody,“ dodává Zahradníček.

Štika pro svou kvalitu masa patří mezi oblíbené ryby, jenže po útoku kormoránů v podstatě nemohou na trh jít. „Esteticky ta ryba vypadá hrozně, když má šrámy na těle. Jakékoliv poškození na rybě sráží cenu nebo způsobuje, že ji vůbec nikdo nekoupí,“ dodává Zahradníček.

Rybáři se snaží kormorány plašit, mají i povolení k jejich odstřelu. Přesto budou letošní škody podle Jiřího Zahradníčka rekordní, vyšplhají se ke čtyřem až pěti milionům korun.

štika
foto: Lenka Kratochvílová, Český rozhlas

„Za poslední dva až tři roky je agresivita kormoránů obrovská, zvlášť na podzim a na jaře,“ říká Zahradníček.

Rybáři budou žádat stát o kompenzace, jejich ztráty to prý ale ani zdaleka nepokryje. Ministerstvo životního prostředí ročně vyplácí desítky milionů korun za škody způsobené chráněnými živočichy, jejich žebříčku dlouhodobě vévodí právě kormorán.

„Výše proplácených náhrad v případě kormorána setrvale stoupá. V roce 2019 to bylo více než 37 milionů korun a v roce 2020 více než 73 milionů korun,“ potvrzuje Ondřej Charvát, mluvčí rezortu.