Text: David Štrunc, foto: pixabay
Nově vzniklé nádrže mají pomoci se suchem, které Českou republiku poslední roky trápí. Výstavba byla zatím povolena na lokalitách Kačenka, Zaječí, Brodce, Chotěbudice, Skřiváň, Rybník, Vosovec, Stěbořice, Nabdín a Stříbrný potok.
„Odsouhlasili jsme si vzájemně deset lokalit, kde ochrana přírody nepředstavuje zásadní problém, a je tak možné podrobit tato místa dalšímu průzkumu ohledně případné výstavby nádrží. O dalších místech budeme nadále jednat,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Ministr také uvedl, že některé lokality chce navštívit osobně, aby se mohl přesvědčit, jestli jejich zatopením nedojde k nevratným škodám. „Takovou lokalitou je třeba Holštejn u Moravského krasu, kde by vybudování přehradní nádrže zničilo zcela unikátní krasové jeskyně,“ citoval ministra server ekolist.
Přehrady samozřejmě nemohou vzniknout za noc. Příprava a výstavba trvá podle ministra zemědělství Miroslava Tomana 15 až 20 let.
Stát zatím řeší výstavbu šesti nádrží: Senomat, Šanov, Kryr, Nových Heřminov, Skaličky a Vlachovice.
Myslíte si, že výstavba nádrží pomůže v zadržet vodu na našem území? Dejte nám vědět do komentářů nebo nám napište svůj názor do názorníku!
Diskuze k článku (0)