Text: Zdeněk Hofman foto: Lenka Hofmanová
Moderní rybářský sport dnešní doby přináší jednu novinku za druhou. Echoloty, sonary nebo třeba zavážecí loďky se stávají běžnou výbavou. Elektronické hlásiče začali naši rybáři hojně používat v 90. letech. Zprvu se příznivci Petrova cechu rozdělili na dva tábory, které se vzájemně kritizovaly.
Příznivci hlásičů mluvili o pokroku a výborném pomocníkovi, zatímco konzervativní skupina tento vývoj odsuzovala. Zejména starším rybářům se neustále pípající novinka nelíbila. Kromě hluku u vody jim vadil i fakt, že udice se nemusí tolik hlídat a ryba se zasekne sama.
Podstata samotného lovu, tedy nepřetržité sledování splávku nebo policajta, ustupovala do pozadí. Dnes už pípáky nikomu nevadí a chytají s nimi mladí i staří kolegové. Pokrok prostě zastavit nejde. Málokdo však ví, že historie zvukových a světelných indikátorů je mnohem starší.
Zpráva o činnosti komise pro rybářské náčiní ČSRS
Dne 4. února 1969 byl odbornou komisí schválen rybářský zvukový a světelný indikátor T 25 z výrobního družstva Mechanika Praha. Tento výrobek lze použít i jako bezpečnostní signalizátor pro vodáky, turisty a stanaře.
Tolik zpráva komise, která byla v dobách budování socializmu nutností. Bez odborného posudku se žádný výrobek na trh nedostal. Musím se přiznat, že jsem nikdy žádného rybáře s tímto indikátorem u vody neviděl, a to rybařím od roku 1968. První kousek mi přinesl až švagr Míra s hromadou starého vybavení asi před osmi lety. Přitom si myslím, že na svoji dobu muselo jít o šikovného pomocníka, zejména při nočním lovu candátů, úhořů i ostatních ryb.
Návod k použití rybářského indikátoru T 25
Rybářský indikátor je účelnou pomůckou pro sportovní rybaření. Připevněn na prut nebo podpěru citlivě reaguje světelně nebo zvukově na zabrání ryby. Dá se použít i jako osobní svítidlo.
Manipulace
Indikátor osazený baterií typ 223 – 3 V se upevní pomocí příchytky na prut nebo podpěru. Mezi pružné kontakty se vloží průvěs silonového vlasce a tím je elektrický okruh obou signalizací (světelné i zvukové) přerušen. Přepínač indikátoru se nastaví na zvolenou signalizaci: signalizace světlem – modrá značka, signalizace zvukem – červená značka.
Ryba zabráním vytrhne vlasec, pružné kontakty se sepnou a uzavřou elektrický okruh zvolené signalizace (buď svítí, nebo bzučí). Pro různé podmínky rybaření (prudká voda, předpokládané větší ryby) dá se tlak kontaktů, mezi něž se vkládá vlasec, zvětšit nebo zmenšit přitažením nebo uvolněním regulačního šroubu (pomocí mince nebo podobně).
Výměna žárovky
Vyjme se reflektor s rámečkem a z reflektoru se vyjme objímka se žárovkou (používá se žárovka 2,5 V – 0,3 A – E/10).
Výměna zdroje
Sejme se víčko krytu (nehtem nebo kapesním nožem) a baterie (používá se typ 223 – 3 V) se snadno vymění. Poloha baterie je v krytu označena znaménky + -.
Provedení
Rybářský indikátor odpovídá schváleným technickým podmínkám.
Opravy
Poškodí-li se rybářský indikátor, provede odbornou záruční i mimozáruční opravu Výrobní družstvo Mechanika, Opletalova 8 – Praha 1.
Diskuze k článku (0)