Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 4 dny
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 7 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 7 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 7 dny

Jakou zvolit barvu nástrahy? Vybírejte ty, které se líbí rybám

strunc 26. května 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: Roman Heřman, foto: Ivo Novák

Proto při lovu na takových vodách budeme mít úspěch především s nástrahou imitující malého pstroužka. Týká se to především velmi často prochytávaných vod s velkým rybářským tlakem, kde ostatní nástrahy zůstávají u ryb takřka bez povšimnutí.

Barva

Rybáři často dělají zásadní chybu při výběru barvy nástrahy. Až příliš často vycházejí především z toho, jaká barva se líbí jim. To, co se zamlouvá rybám, spíše jen odhadují, než aby zvolili nástrahu podle získané zkušenosti s rybami.

REKLAMA

Při přívlači jsem docela často zaznamenal, že ryba nezaútočila přímo na třpytku, nýbrž na předřazené olůvko. K tomu se přidala i nejen má zkušenost, že na pstruhy jako tutovka platí třpytka Black Fury. Je vcelku známo, že jde o černou nástrahu se žlutými tečkami.

Lesklá nemusí být dobrá

Mezi některými rybářskými kolegy jsem ale časem zjistil, že černá barva nástrahy není oblíbená, že je úmyslně opomíjená. Rybáři častěji používají pestrá a lesklá dráždidla. Měli by si však uvědomit, že v často navštěvovaných vodách znají dravci nabízenou paletu barev nástrah doslova nazpaměť a že mají zakódované, co dráždivé záblesky vyleštěné třpytky nebo krásně vybarveného wobblera znamenají. Téměř vždy něco nepříjemného nebo nebezpečného. Dá se proto usoudit, a zkušenost to potvrzuje, že už několik dnů po zahájení sezony dravců začínají záběry na podobné nástrahy ubývat.

REKLAMA

Jak z toho ven?

Zkuste něco neobvyklého, neběhavého, nenápadného!

Na jaře štědrá příroda nabízí pstruhům, především v nížinných pstruhových potocích, další sezonní pochoutku. Jsou to pulci! A později malé žabky. Všimněme si barvy těchto žádaných rybích jednohubek! Jsou tmavé! A právě v takových úsecích, kde tato droboť žije, skočí pstruh po tmavé malinké třpytce hned po jejím dopadu do vody. Zde černý twister vítězí. Nehledě na to, že pstruzi si rádi pochutnávají i na tmavých broucích, kteří spadli do vody. Je to logické.

Ryba věří takové potravě, na kterou je zvyklá a s níž jí nehrozí nebezpečí. Nikdy není na škodu rybě, kterou si rybář ponechá, prozkoumat obsah žaludku. Pokud například zjistíme, že se živila pijavicemi, skoro s jistotou chytíme další exemplář na už zmíněného malého černého twistera, kterého budeme popotahovat po dně.

Černá je vidět!

Lov dravců na umělé nástrahy prostě od rybáře vyžaduje přizpůsobivost i při volbě barvy. Je až k podivu, že černá barva má jednu vlastnost, kterou si často neuvědomujeme. Je totiž pro ryby dobře viditelná. A to i za soumraku. Proti světlejší obloze se totiž dobře lokalizuje a nevytváří nežádoucí reflexy.

Netvrdím, že se změnou barvy vaší nástrahy budete trhat rekordy. Ale experimentovat se vždy, jak známo, v rybařině vyplácí…

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled