Text: David Štrunc, foto: pixabay
V Jihočeském ÚS se nově při lovu na položenou nesmí používat pevné zátěže, ani zátěže, které zůstanou po utržení na vlasci.
Lov na položenou je nyní definován takto:
Při lovu na položenou není pohyb nástrahy osobou provádějící lov aktivně ovlivňován. Použity smí být nejvýše 2 udice. Na každé udici je možné použít pouze jeden jednoduchý háček. V období od 16. června do 31. prosince je možné jednoháček nahradit jedním dvoj- nebo trojháčkem, nebo při lovu na nástražní rybičku i víceháčkovým systémem s nejvýše 3 háčky (jedno-, dvoj, nebo trojháčky). Zátěž (nebo krmítko), musí být na udici upevněna tak, aby se po utržení vlasce samovolně uvolnila. Použít lze pouze odepínacích (vypínacích) zátěží, nebo zátěží a krmítek průběžných. V případě použití průběžné zátěže (nebo krmítka) smí být fixována pouze zarážkou upevněnou na vlasci od zátěže směrem k háčku. Mezi zátěží (nebo krmítkem) a prutem nesmí být žádná další zarážka (myšleno pevná).
Je toto omezení opodstatněné? Určitě ano! Zamezí se tak zbytečným zraněním ryb a sníží se mortalita ryb.
Pokud utrhnete kapra a máte na prutu pevnou zátěž, musí ryba s olovem plavat, dokud mu nevypadne háček z tlamy. To může trvat několik dní. Nejen že to rybu naprosto vysílí, ale je zde zvýšená možnost toho, že se někde zamotá a uhyne.
Tato změna rybáře téměř neomezí, ale rybám jednoznačně pomůže.
Diskuze k článku (0)