Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 9 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 18 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Učíme se v Třeboni. Obyčejně neobyčejný amur bílý

strunc 12. března 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: JS foto: archiv školy

Není to pravda. Amur je zajímavou rybou s historií. Vyznačuje se několika zajímavostmi. Tou první je její původ. Přestože jde o rozšířený druh, je rybou nepůvodní. Její domovinou je část Číny a Ruska. K nám byla dovezena po roce 1960 z bývalého SSSR z řeky Amur. Konkrétně v letech o 1961, 1964 a 1965.

Další zajímavost by se také dala přiřadit ke zmiňovanému dovozu. Proč k nám amur doputoval? Někteří zastávají názor, že se dovezl pro svoji přirozenou potřebu požírání vyšších rostlin, např. rákosin. Jiní import přisuzují spíše politickým důvodům, které v bývalém SSSR panovaly. V neposlední řadě se dovoz přisuzuje pouze potřebě o rozšíření nabídky naší ichtyofauny. Nejvíce odborníků se však přiklání k faktu, že amur bílý dokáže plnit funkci „živé sekačky“, jelikož jeho spotřeba vyšších rostlin je abnormální. Mnohdy se totiž může jednat až o 50 kg rákosu na 1 kg přírůstku.

REKLAMA

Amur je teplomilným druhem

V našich podmínkách se mu vysokých teplot nedostává. Mnohdy pro svoji spokojenost vyžaduje teploty přesahující 25 °C. Má tak přímý vliv na jeho rozmnožovací schopnosti, které jsou silně omezeny. Jedná se tedy o rybu, která není schopna se v ČR přirozeně rozmnožovat. Pro mnohé je to až k nevíře, ale veškeří jedinci na území ČR pochází z umělých výtěrů z profesionálních líhní.

Zajímavost, která nemůže uniknout žádnému z rybářů, jsou rozměry některých jedinců. Jde totiž o jednu z nejtěžších ryb, kterou u nás můžeme najít! Určité zdroje hovoří i o hmotnostech mezi 30 – 45 kg! Navíc, pokud bychom zapátrali po rozměrech amurů v jejich domovině, tak bychom se mohli dostat až na hmotnost přesahující 65 kg! Tyto rozměry jsou ovšem v našich klimatických podmínkách nereálné.

REKLAMA

Čeští sportovní rybáři se s jedinci o hmotnosti okolo 30 kg setkávají minimálně. Důvodem není např. nadměrný rybolov, ale množství vysazovaných kusů a jejich pomalejší růst v první fázi života. Nepůvodní amur může být chápán jako nežádoucí nebo invazivní druh. Některé organizace tak dnes už vysazování těchto ryb do svých volných vod zakázaly.

Jako odstrašující případ je navíc možné použít i přemnožení amurů v Severní Americe, kde byli vysazeni, aby „vyčistili“ plavebních kanály od rostlin. Zde se však situace vymkla jakékoliv kontrole a gigantická hejna amurů vytlačují prakticky veškeré původní druhy ryb. Nepomáhá ani využití elektrického proudu a speciálních jedů (piscicidů).

Jednou ze zajímavostí je svalovina druhu

V posledních letech se mnoho lidí napříč rybářstvím i rybníkářstvím shoduje, že svalovina amura bílého je vysoce kvalitní. V mnoha senzorických testech dokonce „poráží“ i svalovinu ostatních kaprovitých ryb, kupříkladu kapra obecného. Spotřeba amuřího masa tak každoročně roste a nejodvážnější studie tvrdí, že jednoho dne by amur bílý mohl začít silně konkurovat kaprovi obecnému i při vánočních prodejích.

Amur je velmi zajímavou a poměrně oblíbenou rybou. Nikdy však nezapomínejme, že jde o rybu nepůvodní a v mnohých státech i invazivní. Snažme se tedy jeho stavy kontrolovat a vysazujme ho rozumně a pouze do vhodných lokalit. 

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled